ورزشی

مخالفت وزارت ورزش با ساخت ورزشگاه اختصاصی استقلال

باشگاه استقلال امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که با مشارکت و حضور مدیران عامل JTA قطر و TJA چین، قرارداد سرمایه گذاری و ساخت مجموعه ورزشی خصوصی این باشگاه بین علی خطیر و مدیرعامل IBN مالزی منعقد شد. “

این فعالیت در زمان مدیریت مصطفی آجورلو آغاز شد اما تا امروز تکمیل نشد. در این مورد، ابهامات جدی وجود دارد.

استقلال زیر نظر وزارت ورزش و جوانان است و طبیعی است که چنین فعالیت هایی باید با تایید این وزارتخانه انجام شود. پروژه ای با این حجم معمولا نیاز به مجوز وزارت ورزش دارد و سوال بزرگ این است که آیا وزارت ورزش مجوز این کار را داده است؟ خبرنگار شیمیشی نشان می دهد که وزارت ورزش و جوانان به چند دلیل مهم نسبت به چنین کاری ابراز ناراحتی کرده است.

1- وزارت ورزش و جوانان در حال حاضر مشغول ساخت مجموعه بزرگ ورزشی در تهران است و فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است. طبیعی است که ساخت چنین ورزشگاهی در تهران که پروژه ای بزرگ و دائمی است، تمرکز و انرژی زیادی می طلبد. در این شرایط و تا زمان واگذاری استقلال به بخش خصوصی، این وزارتخانه باید بخشی از توان خود را صرف ساختن مجموعه دیگری کند که غیر منطقی به نظر می رسد.

2- مدیرعامل استقلال خطیر امروز از هزینه ساخت این تاسیسات 500 میلیون دلار خبر داد. سوال اینجاست که این هزینه از کجا تامین می شود؟ تقاضای سازنده برای این مشکل چیست؟ آیا بهتر نیست این موضوع روشن شود؟ این در شرایطی است که دولت و وزارت ورزش درباره پاکسازی مخزن چین برای احداث مخزن جدید سوال کرده و اعلام کرده اند در ازای نفت، طرف چینی پروژه مخزن ملی ایران را توسعه خواهد داد. در واقع در حالی که دولت نظافت را برای این منظور انتخاب کرده، مشخص نیست استقلالی ها چگونه قصد دارند با این موضوع پیش بروند.

3- مقصد باشگاه استقلال اعلام نشده اما گفته می شود مسئولان این باشگاه به دنبال ورزشگاهی در زمینی هستند که در زمان محمد علی آبادی قرار بود کمپ بانوان در آزادی احداث شود. (رئیس سازمان تربیت بدنی وقت)؛ استادیوم 40000 نفری. این موضوع مشکل آفرین است زیرا باشگاه استقلال در مرحله واگذاری و خصوصی سازی است و اموال دولتی را نمی توان به بخش خصوصی و باشگاهی که در حال واگذاری است واگذار کرد. با توجه به قوانین و مقررات، وزارت ورزش نمی تواند از عهده چنین کاری برآید.

4- مجموعه عوامل فوق و البته برخی بلاتکلیفی های دیگر باعث شده تا وزارت ورزش و جوانان مجوز این موضوع را به باشگاه استقلال نداده و مخالفت خود را اعلام کند. اینکه باشگاه بخواهد ورزشگاه اختصاصی بسازد کار خوب و افتخاری است اما وقتی بلاتکلیفی مانند کمبود زمین، نبود منابع مالی کافی، واگذاری استقلال و… وجود دارد. این خیلی زیاد است و با آن.

258 258

گروه تحریریه مقالات ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با انگیزه‌ای برای به اشتراک گذاری آگاهی خود از دنیای ورزش. با استفاده از تحلیل‌های دقیق و روند داستان‌سازی شیوا، من سعی می‌کنم خوانندگان را در دنیای ورزشی همراهی کنم و آن‌ها را به سمت تجربه‌ی هیجان‌انگیز ورزش ببرم.
دکمه بازگشت به بالا