ترندهای کسب و کارعمومی

فلومتر چیست؟

فلومتر وسیله ای است که برای اندازه گیری جرم یا حجم گاز یا مایع استفاده می شود. دبی سنج ها در صنایع مختلف نام های مختلفی دارند مانند فلومتر، دبی سنج، مایع سنج و …. فلومتر برای اندازه گیری جریان جرمی یا جریان حجمی مایع استفاده می شود. دبی حجمی و جرمی برای اندازه گیری گازها و مایعات استفاده می شود.
شمارنده هزینه را وارد کنید
فلومتر وسیله ای است که برای اندازه گیری دبی (سرعت یا دبی) و تعیین جرم و جریان حجمی خطی یا غیرخطی یک مایع یا گاز استفاده می شود. فلومتر نام های دیگری مانند فلومتر، فلومتر، مایع سنج و سنسور جریان دارد. نحوه نامگذاری فلومترها به صنعتی که در آن استفاده می شود بستگی دارد. این دستگاه برای بهبود دقت، دقت و شفافیت اندازه گیری مایعات استفاده می شود.
فلومتر مزایای زیادی دارد:
• نیازهای نگهداری کم
• آسان برای استفاده
• همه کاره
• تحمل
نکته دیگر این است که فلومترها قادر به اندازه گیری حجم یک ماده، سرعت یا جرم آن هستند. آنها همچنین جریان جرم، فشار مطلق، فشار دیفرانسیل، ویسکوزیته و دما را از طریق محاسبات مختلف گزارش می کنند.
انواع دبی سنج
پس از در نظر گرفتن تمامی عوامل محیطی، لازم است نوع جریان بر اساس منطق و روش اندازه گیری انتخاب شود. دنیای تکنولوژی گزینه های زیادی را برای انتخاب دبی متر مورد نظر ارائه می دهد. با توجه به اطلاعات محیطی و همچنین در نظر گرفتن هزینه لازم برای اندازه گیری جریان، باید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. انواع دبی سنج ها عبارتند از:
جریان سنج الکترومغناطیسی
فلومتر الکترومغناطیسی که فلومتر Rosemont یکی از معروف ترین برندهای آن می باشد برای مایعات با رسانایی الکتریکی مناسب است. اینها به طور کلی شامل مایعاتی مانند آب (آب آشامیدنی و فاضلاب)، اسیدها، قلیاها و گل می شوند. موارد استفاده از این نوع دبی سنج در مدیریت آب و صنایع غذایی می باشد. دانستن این نکته ضروری است که در مناطق معدنی که نیاز به تخمین دبی گل خورنده و مخلوط شن و آب است، تنها گزینه مناسب دبی سنج الکترومغناطیسی است. گاهی برای ساخت این محصول از ماده ای به نام آنتی اوزونانت استفاده می شود.
فلومتر اولتراسونیک
امواج اولتراسونیک جریان حجمی و طیف وسیعی از گازها و مایعات را اندازه گیری می کند. در این فلومترها گزینه هایی مانند هدایت الکتریکی، فشار، دما و ویسکوزیته اهمیت زیادی ندارند. اما جالب است بدانید که دقت اندازه گیری کمتر است. مدت زمانی که طول می کشد تا موج اولتراسوند از فرستنده به گیرنده برسد، معیاری از جریان سیال در لوله است. این یکی از بهترین فلومترهای اولتراسونیک تولید شده توسط ABB است. برای خرید این محصول با نمایندگی ABB در ایران تماس حاصل فرمایید.
بنابراین این فلومتر نه تنها با قطرهای مختلف لوله سازگاری دارد و می توانید از آن در اندازه های مختلف استفاده کنید هیچ قطعه متحرکی در این دستگاه استفاده نمی شود به همین دلیل نیاز به نگهداری کاهش می یابد
جریان فشار دیفرانسیل
از پرکاربردترین روش های صنعتی می توان به اندازه گیری دبی مایع با محاسبه افت فشار ایجاد شده در قسمت لوله کشی اشاره کرد. وظیفه اصلی این تجهیزات محاسبه فشار است. در نتیجه از ترانسمیترهای فشار برای تخمین دبی استفاده می شود. همچنین می توانید از این نوع فلومتر برای اندازه گیری جریان طیف گسترده ای از مایعات، گازها و بخارات استفاده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که در اعداد کوچک رینولدز و زمانی که افت فشار بسیار کم است، این تجهیزات دقت لازم را نخواهد داشت. جالب است بدانید که این نوع دبی سنج همواره حدود یک پنجم بازار جهانی را به خود اختصاص داده است. در کنار این محصول از شیر برقی Asco استفاده شده است.
در همین حال، برای اولین بار در قرن هجدهم، برنولی موفق شد رابطه بین فشار استاتیک و فشار دینامیکی را بیابد. افت فشار زمانی رخ می دهد که یک عامل محدود کننده در مسیر سیال وجود داشته باشد. با افزایش سرعت جریان، مقدار افت فشار نیز افزایش می یابد. به طور معمول، بر اساس شرایط فرآیند، یک روزنه یا ونتوری می تواند به عنوان عامل محدود کننده استفاده شود. در این میان، بر اساس معادله برنولی، توان جریان دوم متناسب با اختلاف فشار قبل و بعد از این ضریب محدودکننده است.
فلومتر کوریولیس
برای اولین بار در دهه 1970، استفاده از شتاب کوریولیس برای اندازه گیری جریان سیال به ذهن مهندسان رسید. فلومترهای کوریولیس می توانند سرعت جریان تقریباً هر مایعی مانند روغن خام و پاک کننده های شیمیایی، روغن نباتی و سس گوجه فرنگی را تخمین بزنند. همچنین اندازه گیری همزمان چگالی و جریان جرمی پنجره جدیدی را به سمت کنترل فرآیند صنعتی باز می کند. باید بدانید که قیمت بالای این تجهیزات ممکن است در نگاه اول کاملا نامناسب به نظر برسد. اما در نظر داشته باشید که راندمان و دقت بالای این محصول باعث می شود در آینده ای نه چندان دور از رقبای خود پیشی بگیرد.
فلومتر گردابی
برای اولین بار، تئودور فون کارمان، فیزیکدان مجارستانی، فرضیه ای را بر اساس عملکرد این نرخ های جریان ارائه کرد. بر اساس این فرضیه، زمانی که مانعی بر سر راه جریان وجود داشته باشد، گرداب ها به صورت دوره ای ظاهر می شوند. لازم به ذکر است که فراوانی ظهور این چرخه ها با اندازه و شکل مانع ارتباط مستقیم دارد. از این دستگاه در بسیاری از صنایع برای اندازه گیری حجم مایعات و گازها و بخار استفاده می شود.
دبی سنج حرارتی
فلومتر حرارتی نوع دیگری از فلومتر است که جریان جرمی را اندازه گیری می کند. این محصول عمدتاً برای نظارت و کنترل مصرف گازهایی مانند هوای فشرده، دی اکسید کربن و گاز طبیعی و همچنین برای تشخیص نشتی استفاده می شود. این دبی سنج بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و دقت قابل قبولی دارد. اما به یاد داشته باشید که استفاده از آن با محدودیت هایی نیز مواجه است. برای مثال محدودیت هایی مانند وجود رطوبت در گازهای اشباع. علاوه بر این وجود مخلوط دو فاز در این فلومتر باعث خطای اندازه گیری و خوردگی سنسور دما خواهد شد.
نتیجه
در این مقاله در مورد فلومتر و انواع آن برای شما توضیح داده ایم. اندازه گیری سرعت هوا و جریان آب از قدیم الایام مورد توجه مردم بوده است. همچنین دانستن جهت و سرعت باد برای جهت گیری و اندازه گیری جریان آب یکی از اولین تلاش ها برای اندازه گیری جریان مایع است. علاوه بر این، امروزه اندازه گیری سیالات در محیط های صنعتی موضوع بسیار مهمی است.
به عنوان مثال، ایمنی، کنترل فرآیند، کیفیت محصول، کارایی تولید و مدیریت هزینه موارد مهمی هستند که باید به خوبی انجام شوند. به همین دلیل، استفاده از فلومتر بسیار گسترده است. امیدواریم در انتخاب فلومتر مورد نیاز از اطلاعاتی که ذکر کردیم استفاده کنید.

https://www.ilna.ir/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A8%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7-206/1316154-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%85%DB%8C%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D9%85%D8%A7-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

دکمه بازگشت به بالا