علمی و پزشکی

عکس | حقیقت ترسناک پشت تصویر خندان ناسا

به نظر می رسد که خورشید خندان یا چهره چروکیده ای که یادآور فانوس های هالووین است که توسط ناسا در ماه گذشته منتشر شد، فقط یک شوخی بی ضرر نیست. به گفته پروفسور برایان کیتینگ، استاد فیزیک در دانشگاه کالیفرنیا، تصویر گرفته شده در نور ماوراء بنفش آنچه را که به عنوان “حفره تاج” شناخته می شود، نشان می دهد. این پرتوها که از باد خورشیدی و بار الکتریکی تشکیل می شوند، می توانند اختلالات جدی در جو زمین ایجاد کنند.

کیتینگ در مصاحبه ای با واشنگتن پست گفت که هر چشم و دهان این خورشید خندان بخش هایی از لایه بیرونی ستاره ای است که چند صد درجه سرد شده است. با این حال، ذرات ضبط شده توسط ماهواره های ناسا در طیف UV با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. با این نظرات، چند منطقه خنک و کم چگالی گاز برای ساکنان زمین چه معنایی می تواند داشته باشد؟

هنگامی که طوفان ها به جو سیاره ما برخورد می کنند، می توانند شفق های قطبی زیبایی ایجاد کنند. زیرا ذرات خورشید و گازهای زمین به هم متصل هستند. این پدیده همچنین این پتانسیل را دارد که گوشی را به طور کامل مختل کند. برای اینکه این بادها به زمین برسند، پرتوهای خورشید به مقدار قابل توجهی ذرات باردار الکتریکی نیاز دارند. در یک سناریوی شدید، باد خورشیدی می تواند شبکه های برق را تحت تاثیر قرار دهد و باعث قطع برق شود.

عکس حقیقت ترسناک پشت عکس خندانی که ناسا منتشر کرد

در سال 2014، رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا تصویری از فعالیت های خورشیدی گرفت که شبیه فانوس های هالووین بود و به خورشید خندان معروف شد. با وجود تصادفی بودن این وقایع، بعید است در حال حاضر یک طوفان خورشیدی بزرگ و دیدنی رخ دهد. در سال 1859، طوفان ژئومغناطیسی بزرگی که از خورشید سرچشمه می‌گیرد، معروف به رویداد کارینگون، چندین ایستگاه تلگراف را به آتش کشید.

چنین طوفانی ممکن است چندین بار در سال رخ دهد. اما کیتینگ معتقد است زمین برای مدتی از خطرات این رویدادهای مغناطیسی در امان مانده است. به دلیل ارتباط ما با فعل و انفعالات مبتنی بر فناوری، انفجار حفره بزرگ تاج می تواند عواقب ناگواری داشته باشد. طوفان های خورشیدی توسط مرکز پیش بینی هوای فضایی اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا (ایالات متحده آمریکا) در مقیاس پنج سطحی رتبه بندی می شوند.

در همین حال رویدادی که با نام خورشید خندان شناخته می شود در رتبه G1 قرار گرفت. یک طوفان ژئومغناطیسی شدید در سطح G5 می تواند باعث مشکلات سیستمیک مانند قطع برق، قطع شبکه، آسیب فضاپیما، قطعی رادیویی چند روزه، قطع ناوبری ماهواره ای و شفق های قطبی شود. نرخ پیش‌بینی NOAA برای یک طوفان G5 4 تهدید در هر 11 سال است. با این حال، همانطور که کیتینگ توضیح می دهد، زمین در طول چند قرن گذشته خوش شانس بوده است و او معتقد است که یک طوفان خورشیدی بزرگ می تواند عواقب ناگواری داشته باشد.

5858

دکمه بازگشت به بالا