علمی و پزشکی

علائم ۱۰ بیماری خاموش و مهلک

طبق گزارش شفاف اگر مردم از ماهیت علائم خود آگاه باشند، می توانند از این بیماری ها پیشگیری کنند. اما برخی از بیماری ها در صورت عدم تشخیص و درمان اغلب منجر به مرگ می شوند.

به گزارش دفتر آموزش سلامت و ارتقای سلامت، در اینجا برخی از علائم پنهانی وجود دارد که می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی باشد:

لذت ناخواسته: به گفته انجمن سرطان آمریکا، اگر بدون پیروی از رژیم غذایی خاصی وزن خود را کاهش دهید، ممکن است به سرطان پانکراس، سرطان مری، سرطان معده یا سرطان ریه مبتلا باشید.

آسیب دندان: بسیاری از افراد مبتلا به GERD ممکن است متوجه نباشند که مینای دندانشان در حال فرسایش است. سایر علائم رفلاکس عبارتند از گلودرد مداوم، سرفه و احتقان غیر قابل توضیح. اگرچه رفلاکس درمان نشده می تواند منجر به از بین رفتن مینای دندان و شروع پوسیدگی دندان شود، اما در صورت ادامه پیشرفت، فرد را در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار می دهد.

_ خارش پوست: این واکنش منجر به اگزما در بازوها، زانوها، پوست سر و غیره می شود. افراد مبتلا به بیماری سلیاک می توانند حتی کمترین مقدار گلوتن را در رژیم غذایی خود تحمل کنند. حدود 25 درصد از افراد مبتلا به بیماری سلیاک دچار بثورات پوستی به نام درماتیت هرپتی فرمیس می شوند. این وضعیت نوعی التهاب مزمن پوست است که با دسته‌هایی از برجستگی‌های خارش‌دار کوچک مشخص می‌شود. بسیاری از بیماران نیز به دلیل عدم تحمل گلوتن هیچ علامت گوارشی ندارند. شروع یک رژیم غذایی بدون گلوتن به کاهش وزن کمک می کند و بدن خود را از سایر عوارض طولانی مدت بیماری مانند پوکی استخوان یا سرطان روده کوچک محافظت می کنید.

تغییرات در روده یا مثانه: ادرار کردن بیشتر یا کمتر از حد طبیعی می تواند نشانه سرطان مثانه باشد. یبوست یا اسهال مکرر نیز می تواند در برخی موارد نشان دهنده سرطان تخمدان باشد. اگر هر یک از این علائم بیش از یک هفته طول بکشد، باید با پزشک خود تماس بگیرید تا برخی از بیماری ها را رد کند.

خراش ناخن: اگر ناخن های شما دارای ترک های کوچک، لکه های سفید و ترک است، ممکن است به بیماری پوستی پسوریازیس مبتلا شده باشید. در حالی که ممکن است فکر کنید خارش و قرمزی پوست تنها علائم این بیماری است. بین 80 تا 90 درصد افرادی که این علامت را دارند این بیماری را دارند. پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن خود ایمنی است. این بیماری زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال های اشتباهی ارسال می کند و این سیگنال سرعت چرخه رشد سلول های پوست را افزایش می دهد. پسوریازیس مسری نیست.

درد آشیل: حتی اگر پوست شما شفاف و خارش دار باشد، درد آشیل یا پاشنه پا می تواند نشانه ای از آرتریت پسوریاتیک باشد. این بیماری نوعی درد تاندون به دلیل بیماری پوستی است. به گفته پزشکان، تورم انگشتان دست و پا یکی از علائم این نوع آرتروز است.

عجله مکرر: اگر حتی در هوای گرم هم سردتان می شود، ممکن است به بیماری تیروئید مبتلا باشید. کم کاری تیروئید علت اصلی احساس سرما و لرز غیرطبیعی است. در این زمان بهتر است انرژی کمتری بسوزانید تا گرمای بیشتری را از دست ندهید.

سرفه های تحریک کننده: سرفه اغلب به معنای سرطان نیست و ممکن است ناشی از آلرژی، آسم یا مشکلات سینوسی باشد. با این حال، اگر سرفه با صدای تند همراه باشد، می تواند نشان دهنده سرطان ریه، حنجره یا گلو باشد.

_ فریاد کشیدناضطراب می تواند از علائم آپنه انسدادی خواب باشد. این ترکیب خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. Xefrin همچنین با ضخامت شریان کاروتید در گردن مرتبط است. همچنین می تواند با سیگار کشیدن، کلسترول بالا و اضافه وزن همراه باشد.

_ خونریزی غیر قابل توضیح: خونریزی غیر طبیعی واژینال ممکن است نشانه سرطان دهانه رحم یا آندومتر باشد. سرفه خونی نیز با سرطان ریه مرتبط است. وجود خون در مدفوع با سرطان کولورکتال و خون در ادرار با سرطان مثانه یا کلیه مرتبط است.

دکمه بازگشت به بالا