بین الملل

عراق: گروه‌های مسلح کردی را از خاک ایران دور کردیم

فواد حسین، وزیر خارجه عراق در اظهارتی گفت که کشورش انتقال گروه‌های مسلح کُرد از مرزهای ایران به اردوگاه‌ها را آغاز کرده است.

وی گفت که بر اساس توافق امضا شده میان تهران و بغداد اقدامات لازم برای دور کردن این گروه‌ها از مرزهای ایران اتخاذ شده و گروه‌های مسلح در اردوگاه‌هایی دور و در عمق کردستان عراق اسکان داده می‌شوند.

حسین با اشاره به سفر امروزش به تهران تاکید کرد که “امیدواریم تنش‌های مرزی رخ ندهد و در رایزنی با مسئولان ایرانی به آن‌ها اعلام خواهیم کرد که برخی مناطق اقلیم کردستان را بمباران نکنند.”

وزیر خارجه عراق روز گذشته در اظهاراتی گفت که امروز به تهران سفر خواهد کرد.

او همچنین تاکید کرد که قانون اساسی عراق اجازه نمی‌دهد که هیچ طرفی از داخل خاک این کشور حمله‌ای علیه همسایگان انجام دهد.

فواد حسین خاطرنشان کرد: اقدامات لازم برای دور کردن مجموعه‌های معارض (تروریست‌های تجزیه‌طلب) از مرزهای ایران و عراق را اتخاذ کردیم و به توافق امنیتی با ایران پایبند هستیم.

روز دوشنبه «محمدکاظم آل‌صادق» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد با «نیچروان بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار دو طرف درخصوص راه‌های تقویت روابط میان ایران و منطقه کردستان، توافق امنیتی میان ایران و عراق و همچنین روابط اربیل و بغداد و گفت‌وگو برای حل مشکلات دو طرف تبادل‌نظر کردند.

بارزانی با تاکید بر اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت که «ایران همسایه‌ای مهم برای منطقه کردستان است، این منطقه به توافق امنیتی ایران و عراق پایبند است و ایران مطمئن باشد که اجازه نخواهیم داد امنیت این کشور از داخل این منطقه تهدید شود».

311311

نویسنده تحریریه مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با رویکردی منحصر به فرد. با توانایی تحلیلی قوی و طرح سوالات کلیدی، شما را در قلب اتفاقات جهانی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده، به شما اخبار جهانی را منتقل می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا