ظرفیت کمپرسور اسکرال

پلاک کمپرسور کوپلند

        پلاک مشخصات بر روی بدنه کمپرسور نصب شده و مانند شناسنامه مشخصات کمپرسور است. در واقع، از روی پلاک کمپرسور می توانیم تک فاز است یا سه فازبودن کمپرسور، اینکه دارای چه قدرتی است، همچنین تعداد دور روتور، جریان و ولتاژ نامی، فرکانس، نوع و میزان روغن، نوع مبرد، حداکثر فشار تحملی، نوع حفاظت و سایر شرایط کار کمپرسور را تشخیص داد. تشخیص و خواندن صحیح مشخصات و پلاک کمپرسور از اصول پایه ای دانش هر تکنسین تبرید و سرویس کار است.

کمپرسور اسکرال کوپلند

یکی از انواع کمپرسور های تولیدی شرکت امرسون است. با میلیون ها نصب در دنیا، محبوب ترین و پر فروش ترین کمپرسور اسکرال در جهان است. راندمان بالا، صدای پایین، لرزش کم، دوام و استفاده از متریال با کیفیت، یاتاقان های مخصوص ضد سایش، پوسته سبک و مقاوم و محافظ مخصوص موتور، برخی از ویژگی ها و دلایل محبوبیت این کمپرسور در دنیاست. در ادامه این مطلب بلاگ ایران فریون به نحوه خواندن پلاک محبوب ترین کمپرسور اسکرال جهان خواهیم پرداخت.

      پلاک خوانی کمپرسور کوپلند به طور صحیح، با توجه به حیاتی بودن کمپرسور در سیستم و ارزش مادی بالای این تجهیز، برای طراح سیستم های تبرید، تکنسین تبرید، سرویسکار و خریدار کمپرسور اهمیت دارد. در ادامه به معرفی پارامتر ها و مشخصات پلاک کمپرسور کوپلند و همچنین توضیح مختصری در مورد هر کدام می‌پردازیم. تصویر زیر یک پلاک کمپرسور اسکرال کوپلند را نشان می‌دهد. این پلاک شامل اطلاعات و مشخصات زیادی بوده که مهمترین نکات آن را بررسی می‌کنیم.

مشخصات روغن در پلاک کمپرسور کوپلند

        در این بخش ازپلاک کمپرسور مقدار روغن به کار رفته در سیکل بر حسب اونس و لیتر و بعد از آن در خط پایین نوع روغن به کار رفته در کمپرسور نوشته شده است.

ولتاژ برق مناسب

        این بخش از پلاک کمپرسور کوپلند شامل حداقل و حداکثر ولتاژ مجاز ورودی به کمپرسور است. همانطور که در تصویر پلاک کمپرسور اسکرال کوپلند می‌بینید، این کمپرسور توان کار در ولتاژ 208 الی 230 را دارد.

تعداد فاز کمپرسور

        در این بخش از مشخصات پلاک کمپرسور، تعداد فاز کاری سیم پیچ کمپرسور بیان می‌شود. مطابق تصویر این کمپرسور با برق تک فاز کار می‌کند. همچنین در بخش بعدی فرکانس کاری کمپرسور نشان داده شده است. لازم به ذکر است در فرکانس های مختلف، کمپرسور شرایط کاری و ظرفیت های گوناگونی خواهد داشت. در پلاک برخی مدل ها مشخصات کمپرسور در فرکانس 50 هرتز و فرکانس 60 هرتز آمده است. در این موارد باید توجه داشت فرکانس برق در ایران 50 هرتز است.

حداکثر جریان مصرفی کمپرسور

       همانطور که از عنوان پیداست، این مشخصه، حداکثر آمپر نامی موتور را در شرایط نرمال بیان می‌کند.

میزان دبی حجمی در کمپرسور

       در پلاک کمپرسور این مشخصه بیانگر حجم مبرد جابه جا شده در یک ساعت کار کمپرسور است.

تشریح دور موتور در پلاک کمپرسور

          در پلاک کمپرسور ها این مورد نشان دهنده ی دور روتور در شرایط نرمال کاری است. لازم به توجه است که دور روتور نیز با تغییر فرکانس تغییر می‌یابد.

درجه حفاظت در پلاک کمپرسور کوپلند

        به طور کلی این پارامتر به کلاس بندی حفاظت محفظه تجهیزات الکتیریکی گفته می‌شود. این درجه حفاظت با IP نشان داده شده و مطابق استاندارد  تعریف می‌شود. بیان جزئیات این استاندارد از قالب این مطلب خارج است. به طور مثال در پلاک فوق آی پی 54 شامل دو عدد 5 و 4 است. عدد اول حفاظت در برابر جسم خارجی را بیان می‌کند. در این کمپرسور عدد 5 نشانگر این است که از ورود گرد و غبار به‌طور کامل جلوگیری نمی‌شود، اما نباید به مقدار کافی وارد شود تا در عملکرد ایمن تجهیزات اختلال ایجاد کند. همچنین عدد دوم مقاومت در برابر نفود مایعات را بیان می‌کند. در این پلاک کمپرسور عدد دوم 4 بوده که بیان می‌دارد  پاشش آب روی محفظه از هر جهتی روی آن اثر زیان‌بار نمی‌گذارد. (شرایط آزمایش: مدت‌زمان: ۵ دقیقه/دبی آب: ۱۰ لیتر بر دقیقه/فشار: ۸۰–۱۰۰ کیلوپاسکال) در کل هر چه عدد IP بالاتر باشد، بخش الکتریکی کمپرسور محافظت بیشتری را خواهد داشت.از مزیت های استفاده از کمپرسور ها داشتن کارایی های مختلف هست مثلا پمپ باد مناسب میخکوب است .

حداکثر فشار کاری در پلاک کمپسور اسکرال کوپلند

        مطابق پلاک کمپرسور در این کمپرسور حداکثر فشار کاری در بخش دیسشارژ، 43 بار و در بخش ساکشن 28 بار است. این بخش در تست های فشار مثبت سیکل اهمیت پیدا میکند.

        بخش بعدی آنالیز پلاک کمپسور شامل شناخت مدل دستگاه و دریافت اطلاعات بیشتر از کدبندی مدل کمپرسور های اسکرال کوپلند است. مدل نامبر در کمپرسور های اسکرال کوپلند دارای اطلاعات فراوانی از جمله سری و نوع کمپرسور، رنج کاربرد کمپرسور، ظرفیت نامی کمپرسور، تعداد مدل های ساخته شده در این ظرفیت، نوع روغن کمپرسور، نوع موتور از نظر تعداد فاز کاری، رنج ولتاژ و جزئیات دیگر مانند داشتن سایت گلاس نحوه اتصال و جزئیات فیزکی دیگر است. جزئیات این اطلاعات در تصاویر زیر آمده است:

تشریح مدل در پلاک کمپرسور کوپلند

 1. دمای تبخیر : ۷.۲ درجه سلسیوس
 2. دمای کندانس: ۵۴.۴ درجه سلسیوس
 3. سوپرهیت : ۱۱ کلوین
 4. سابکول: ۸.۳ کلوین
 5. دمای محیط: ۳۵ درجه سلسیوس

همچنین در چند بخش بعد که با رنگ سبز روشن و حرف M و عنوان افزاینده ظرفیت مشخص شده است, با توجه به حرف این بخش اگر:

 • در صورتی که حرف K استفاده شده بود برای به دست اوردن ظرفیت اعداد قبل از این بخش باید ضرب در ۱۰۰۰ شوند.
 • اگر M استفاده شده بود نیز‌برای به دستآوردن ظرفیت کمپرسور٫ اعداد این بخش باید در ۱۰۰۰۰ ضرب شوند.

ادامه ی تصویر بالا و تشریح مدل کمپرسور اسکرال کوپلند را در تصویر زیر دنبال می‌کنیم:

تشریح کد BOM در پلاک کمپرسور کوپلند

        در تصویر بالا و در مدل کمپرسورهای اسکرال کوپلند سه عدد آخر نشان دهنده ی لیست مواد و یا به اختصار شماره ی BOM است. این سه عدد نمایانگر جزئیات مشخصات کمپرسور هستند. این اعداد اطلاعات زیادی مانند عدد آی پی کمپرسور، نوع هوزینگ کمپرسور، آپشن ها و ویژگی های اضافی، نوع حفاظت موتور، داشتن یا نداشتن سایت گلس و شیر سرویس روغن و همچنین نوع اتصال لوله به کمپرسور است.

مثال تشریح BOM :

 • نوع اتصال جوشی
 • دارای سایت گلس روغن
 • دارای شیر سرویس روغن
 • آی پی ۲۱ تجهیزات الکتریکی
 • حفاظت داخلی موتور
 • بدون قطعات نصب

جمع بندی

        این مطلب توضیح و تشریح مختصر پلاک کمپرسور اسکرال کوپلند و نحوه پلاک خوانی کمپرسور اسکرال کوپلند بود. در صورت ابهام و یا نیاز به مشاوره تخصصی و اطلاعات بیشتر در زیر این پست پیام گذاشته و یا . همچنین جهت ، سری ZR و ZP به مراجعه نمایید. لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دکمه بازگشت به بالا