اقتصادی

صادرات را بهانه کردند تا قیمت گوشت را بالا ببرند

رئیس اتحادیه سراسری صادرکنندگان دام با اشاره به اینکه به دلیل اینکه عرضه بیشتر از تقاضا است، کمبودی در بازار گوشت و دام وجود ندارد، گفت: از سوی دیگر قیمت دام افزایش نیافته است. اما می بینیم که برخی از مصرف کنندگان صادرات را بهانه ای برای توجیه قیمت گوشت می کنند.

منصور پوریان در گفت وگو با شیمیشی، درباره اینکه چرا صادرات دام متوقف شده است؟ وی گفت: برنامه های راهبردی برای حمایت از تولید در بازار به طور مداوم در حال کاهش است و اخیرا به دلیل جو روانی ایجاد شده در بازار صادرات دام این امر متوقف شده است.

وی ادامه داد: در زمان صادرات دام دامداران به قیمت کیلویی 62 هزار تومان خریداری و آن دام ها برای صادرات به قرنطینه فرستاده شدند. البته توقف صادرات برای صادرکنندگان و حتی دامداران کار نامنظم خواهد داشت، زیرا این دام به صادرکنندگان بازمی گردد.

رئیس اتحادیه کشوری صادرکنندگان حیوانات همچنین گفت: کشور در فصول بهار، تابستان و پاییز خشکسالی زیادی را تجربه کرد. این باعث آسیب زیادی به تله نور شد. در مناطقی مانند خوزستان، ایلام، مناطقی از فارس، لرستان و کرمانشاه که خشکسالی و کم آبی زیاد بود، دامداران خسارت زیادی دیدند. از سوی دیگر با توجه به تجمع حیوانات و عدم کشش بازار، دولت تصمیم گرفت تعدادی دام سبک یا یک درصد از آنها را صادر کند.

«در بازار گوشت هیچ کمبودی وجود ندارد. از آنجایی که عرضه بیشتر از تقاضا است، کمبود دام وجود ندارد. نرخ تولد در پاییز بسیار خوب است. ذخایر گوشت نیز در بخش دولتی بالاست. جمعیت دامی هم زیاد است و دلیلی برای تورم وجود ندارد اما می بینیم که برخی مصرف کنندگان افزایش قیمت گوشت صادراتی را توجیه می کنند.

پوریان درباره صادرات به اصطلاح دام زنده که منجر به افزایش قیمت دام و سپس گوشت شده است، گفت: قیمت دام زنده کمتر از هزینه تولید است. قیمت هر کیلوگرم دام حدود 75 هزار تومان است که اکنون در بازار 55 هزار تومان است. قیمت گوشت بره در مربع های بزرگ کیلویی 58 هزار تومان است. یعنی افزایش بدن و دام نداشته ایم اما مشخص نیست چرا قیمت گوشت افزایش یافته است.

وی گفت: دو نوع افزایش قیمت داریم.

این فعال بخش خصوصی گفت: با کاهش 50 درصدی مصرف گوشت در بازار مواجه هستیم و قدرت خرید مردم کاهش یافته و این افزایش قیمت باعث کاهش بیشتر قدرت خرید خواهد شد.

رئیس اتحادیه سراسری صادرکنندگان آجلان گفت: امیدواریم در آینده نزدیک صادرات از سر گرفته شود و خبرهای خوبی به گوش برسد.

انتهای پیام/

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا