استان ها

زمزمه رخوت‌انگیز یخچال‌ها در آسیای مرکزی

مستند زیست محیطی قزاقستان در سینما حکت به نمایش درآمد.

بستنی صلح آمیز در آسیای مرکزی

صدای وهم انگیز شکستن یخ در کوه های سرد و مه آلود آسیای میانه آغاز مستند «صدای یخ» است.

گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری آنا، زهره بهنود – آب شدن یخچال های طبیعی آسیای میانه که آسیب های جبران ناپذیری به این منطقه وارد می کند، جایگاه مستندی است که شامگاه سه شنبه 7 آذرماه در هفدهم هقیت به نمایش درآمد. جشنواره فیلم. .

موضوع آب شدن یخچال های آسیای مرکزی که یکی از بحران های زیست محیطی محسوب می شود، در مستند «صدای یخ» ساخته «یادیکار ابراهیم اف» با مدت زمان 79 دقیقه به عنوان محصول قزاقستان به نمایش درآمد. به بخش بین المللی هفدهمین جشنواره سینما حقیقت رفت

صدای مهیب شکستن یخ در کوه های سرد و مه آلود با زمزمه آهنگی غمگین سرآغاز مستند این کارگردان قزاق است.

وی با توجه به تاثیر قابل توجه این بحران زیست محیطی بر قزاقستان به این موضوع اشاره کرد و نتایج زحمات چند تن از دانشمندان در بررسی وضعیت یخچال های طبیعی آن کشور را ثبت کرد.

این کوه پر از یخ، برف و سرما است. به ندرت خورشید چهره خود را نشان می دهد و همیشه استخوان انسان می لرزد و زیر لباس صدا ایجاد می کند. صدایی شبیه شکستن یخ و پایین آمدن از ارتفاعات. صدای ترسناک و آزار دهنده.

روکسوتی باید آنها را می پذیرفت

دانشمندان قزاقستانی با کمک یک تیم یونسکو به طور منظم وضعیت یخچال ها و اندازه آنها را در طول سال اندازه گیری می کنند. کارگردان می خواست پوسیدگی حاکم بر این تولید خطرناک را نشان دهد و اگرچه طبق تعبیر برخی بینندگان، ایستایی و سکوت زیادی در صحنه ها وجود دارد و صحنه های تکراری آزاردهنده است، اما بر یک واقعیت استوار است.

این دو دانشمند جوان از آسایش و خانواده خود دور هستند و شاید همانطور که کارگردان توضیح می دهد چهره زنان و کودکان را در خواب ببینند. در نهایت با تجهیزاتی که در اختیار دارند، موظفند اندازه و شکل صفحات یخی را به طور دقیق و دقیق اندازه گیری کرده و روزانه گزارش دهند.

همانطور که در فیلم ذکر شد، هر دو دانشمند خسته و بی حال هستند و می خواهند از آن وضعیت بد خلاص شوند. اما حقیقت این است که این کاهش اجباری است و سرنوشت بشریت در دست آنهاست.

دغدغه ای که مستند شده، اما سیاستمداران بیکار نشسته اند

هرچند مدت هاست که از خطرات ذوب یخچال های آسیای مرکزی صحبت می شود و محاسبات نیز وضعیت بد آن را نشان می دهد، اما به نظر می رسد تصمیم واحدی از سوی کشورهای این منطقه گرفته نشده است.

در آسیای مرکزی، از سال 1960، ذوب یخچال‌ها با سرعتی چهار برابر بیشتر از سایر مناطق آغاز شده است و هنوز هم به شدت ادامه دارد. قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و برخی مناطق چین تحت تاثیر این فاجعه قرار دارند و بر اساس پیش بینی دانشمندان، ذوب شدن یخچال های طبیعی خسارات جبران ناپذیری به چرخه های زیستی و زندگی انسان در این منطقه و تعادل چرخه های زیستی وارد می کند.

بستنی صلح آمیز در آسیای مرکزی

در زیر ویرانه های سرد و یخی، دو دانشمند در حال تخلیه زغال هایی هستند که به انبار رسیده است. تصویر یک دفترچه یادداشت نیمه بازی را نشان می دهد که گوشه ای از حساب ها با یخ پوشیده شده است. ابرها در ارتفاعات می چرخند و کوه پر از مه است و از سرما می لرزد.

می دانیم که این کتاب دوباره نوشته خواهد شد. اما وقتی فیلم به نقطه شروع خود باز می گردد، پایان این وضعیت مرگبار را نمی دانیم.

صدای یخ حکایت فریاد محیط ماست. پیش بینی می شود که نیمی از یخچال های طبیعی تیان شان تا سال 2050 ناپدید شوند و هیچ اقدامی برای جلوگیری از آن تا سال 2024 انجام نشده است.

گفتنی است هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» به دبیری محمد حمیدی خدام از 7 تا 11 دی ماه 1402 در پردیس چارسو برگزار می شود.

دکمه بازگشت به بالا