بین الملل

رمز و راز استعفای ناگهانی نخست‌وزیر ایرلند پس از سخنرانی طوفانی در کاخ سفید

به گزارش شیمیشی، «لئو وارادکار» نخست‌وزیر ایرلند چند روز پس از بازگشت از آمریکا به ناگهان از سمت خود استعفا کرد؛ اقدامی که گمانه‌زنی‌هایی را در محافل سیاسی و همچنین شبکه‌های اجتماعی به راه انداخت.

ماجرا از آن‌جا آغاز شد که وارادکار ۴۵ ساله روز یکشنبه و در سخنرانی خود در کاخ سفید به مناسب روز «سنت پاتریک» و در حالی که «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا هم کنار او ایستاده بود، به تاریخ پر از رنج مردم کشورش برای کسب استقلال از انگلیس پرداخت و آن را به‌نوعی مسئله فلسطین مرتبط کرد.

به گزارش شیمیشی، وارادکار گفت: «مردم ایرلند به شدت نگران فاجعه‌ای هستند که در مقابل چشمان ما در غزه رخ می‌دهد. زمانی که من به سراسر جهان سفر می‌کنم، رهبران اغلب از من می پرسند که چرا ایرلندی ها این‌قدر با مردم فلسطین همدلی دارند؟ پاسخ ساده است: ما تاریخ خود را در چشم آن‌ها می‌بینیم. داستان آوارگی و خلع ید، هویت ملی مورد سوال و انکار، مهاجرت اجباری، تبعیض و اکنون گرسنگی».

رمز و راز استعفای ناگهانی نخست‌وزیر ایرلند پس از سخنرانی طوفانی در کاخ سفید
سخنرانی وارادکار در کاخ سفید

او پس از دیدار با بایدن در کاخ سفید گفت: «من فکر می‌کنم هیچ یک از ما دوست نداریم ببینیم از سلاح‌های آمریکایی به این شکل استفاده شود. روشی که در حال حاضر از آن‌ها استفاده می‌شود دفاع از خود نیست».

وارادکار اما روز چهارشنبه و در تصمیمی ناگهانی اعلام کرد به دلایل «شخصی و سیاسی» از سمت خود استعفا می‌کند.

نویسنده تحریریه مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با رویکردی منحصر به فرد. با توانایی تحلیلی قوی و طرح سوالات کلیدی، شما را در قلب اتفاقات جهانی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده، به شما اخبار جهانی را منتقل می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا