اجتماعی

رایزنی محیط زیست برای انتقال مرجعیت تنوع زیستی به این سازمان

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه حفاظت از تنوع زیست محیطی بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است اما اختیارات موافقتنامه تنوع زیستی بر عهده وزارت کشاورزی است، گفت: درخواست جدی در کشور از محیط بانان و کارشناسان انتقال قدرت تنوع زیست محیطی به سازمان محیط زیست. از دولت هم خواستیم.

به گزارش شیمیشی، تنوع زیستی بخش حساسی از منابع طبیعی است که علاوه بر رفع نیازهای اولیه و اساسی انسان مانند غذا، پوشاک، سرپناه، نیازهای ثانویه مانند سلامت، رفاه روح و جسم، شکوفایی اقتصادی و توسعه روزافزون و همه جانبه . در سال 1992 کنفرانس سازمان ملل به نام نشست زمین در ریودوژانیرو برگزار شد. این کنفرانس راه را برای ایجاد کنوانسیون تنوع زیستی، اولین سند بین المللی تنوع زیستی، هموار کرد. در متن این توافقنامه آمده است که اکوسیستم‌ها، گونه‌ها و ژن‌ها باید برای منافع انسانی به‌گونه‌ای مورد بهره‌برداری قرار گیرند که تنوع زیستی را در درازمدت کاهش ندهد. کنوانسیون تنوع زیستی در 5 ژوئن 1992 در ریودوژانیرو امضا شد و در دسامبر 1993 لازم الاجرا شد.

اگرچه این موافقتنامه بسیار حائز اهمیت است، اما ماده (11) قانون امنیت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران مصوب 1387، وزارت جهاد کشاورزی را به عنوان مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی و کلیه پروتکل های مرتبط تعیین کرده است. . کارگروه امنیت زیستی دولت پیش از این به وزارت کشاورزی واگذار شده بود که این تصمیم مورد انتقاد سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت. به گفته معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، تامین امنیت غذایی و استفاده از منابع و تولید مواد غذایی وظیفه جهاد کشاورزی است، در حالی که روح حاکمیت توافقنامه تنوع زیستی در کل جهان زیستی است. حفاظت. تنوع و تنها آژانسی که ماموریت اصلی آن حفاظت از تنوع زیستی است، آژانس حفاظت از محیط زیست است.

بیشتر بخوانید:

حسن اکبری در گفت وگو با شیمیشی وی با تاکید بر اینکه حفاظت از تنوع زیست محیطی بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است اما اختیارات موافقت نامه تنوع زیستی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است گفت: مطالبه جدی در کشور توسط محیط بانان و کارشناسان است. واگذاری اختیارات تنوع زیستی به سازمان محیط زیست . ما نیز از دولت درخواست کرده ایم و در این زمینه با وزارت امور خارجه و رئیس جمهور نیز ارتباط برقرار کرده ایم و امیدواریم دولت نیز به ما کمک کند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: متأسفانه در دولت قبل بر اساس مصوبه ای که در کارگروه ملی ایمنی زیستی به تصویب رسید و در نهایت به عنوان بخشی از مصوبه دولت ابلاغ شد، این اختیار انجام شد. به وزارت جهاد کشاورزی داده شده است اما ماهیت، کار و روح حاکمیت کار این وزارتخانه مبتنی بر بهره برداری است و عمدتاً تامین امنیت غذایی و بهره برداری از منابع و تولید مواد غذایی در کنار جهاد کشاورزی است. روح کنوانسیون تنوع زیستی در سراسر جهان، حمایت از تنوع زیستی است و تنها نهادی که مسئولیت اصلی آن حفاظت از تنوع زیستی است، آژانس حفاظت از محیط زیست است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر کنوانسیون تنوع زیستی برای حفاظت از حیات وحش تشکیل شد، زیرا حیات وحش در دنیا به شدت کاهش یافت و رو به انقراض بود و با هدف احیای حیات وحش، کنوانسیون تنوع زیستی تشکیل شد. . و تنها متولی حفاظت از محیط زیست در ایران سازمان حفاظت محیط زیست است.

اکبری در پایان گفت: وزارت جهاد کشاورزی از بسیاری از اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از محیط زیست اطلاعی ندارد اما در صورت انتقال کنوانسیون به سازمان حفاظت محیط زیست، این سازمان می تواند با وزارت جهاد کشاورزی همکاری کند. جهاد و سازمان منابع طبیعی کشور باید پاسخگوی مراجع بین المللی بهتر باشد.

انتهای پیام

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا