بین الملل

درخواست کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل برای آتش‌بس در جنگ غزه

کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار برقراری آتش‌بس در غزه شده و تاکید کرد عاملان نقض فاحش حقوق بشر در جنگ غزه باید پاسخگو دانسته شوند.

به گزارش شیمیشی، «فولکر تورک»، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی درباره وضعیت در نوار غزه و کرانه باختری اشغالی اظهار کرد: «این مجازات ناپذیری نهادینه شده که سالهای زیادی است که کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره آن گزارش می‌کند دیگر نمی‌تواند ادامه یابد.»

او بیان کرد این مجازات ناپذیری، نقض‌های حقوق بشری که می‌توان آنها را در سطح جنایات بین‌المللی دانست، رقم زده است.

فولکر تورک از همه طرف‌های درگیری خواست «به مجازات ناپذیری پایان دهند و تحقیقات سریع، مستقل، بی طرفانه، جامع، موثر و شفاف طبق قوانین بین‌المللی درباره جنایات اجرا کنند.»

این مقام سازمان ملل همچنین از این طرفها خواست به دلایل حقوق بشری و بشردوستانه آتش‌بس اجرا کرده و احترام کامل به قوانین بین‌المللی و پاسخگویی از بابت سواستفاده‌ها و نقض‌های حقوق بشری را تضمین کنند.

ماه گذشته میلادی دیوان بین‌المللی دادگستری در شهر لاهه هلند در حکمی در رابطه با پرونده شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی به اتهام نسل‌کشی از این رژیم خواست اقدامات مرتبط با نسل‌کشی علیه فلسطینی‌ها را متوقف کرده و اقدامات بیشتری برای کمک به غیرنظامیان انجام دهد، اگر چه این دیوان حکم به برقراری آتش‌بس که از سوی آفریقای جنوبی درخواست شده بود نداد.

آفریقای جنوبی همچنین در یک پرونده جداگانه روز سه شنبه از این دادگاه خواست یک رای حقوقی غیرالزام آور در خصوص غیر قانونی بودن اشغال اراضی فلسطین توسط رژیم صهیونیستی صادر کند و استدلال کرد که این رای به تلاش‌ها برای حل وفصل درگیری کمک می‌کند.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با رویکردی منحصر به فرد. با توانایی تحلیلی قوی و طرح سوالات کلیدی، شما را در قلب اتفاقات جهانی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده، به شما اخبار جهانی را منتقل می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا