بین الملل

دادگاه عالی پاکستان محکومیت نواز شریف به اختلاس را باطل کرد

دادگاهی در پاکستان امروز (سه‌شنبه) محکومیت نواز شریف به اتهام اختلاس را لغو و راه او را برای حضور در انتخابات پارلمانی این کشور هموارتر کرد.

به گزارش شیمیشی، نواز شریف، نخست‌وزیر اسبق پاکستان در سال ۲۰۱۸ به دلیل ناتوانی از توضیح نحوه کسب دارایی کافی برای تأسیس یک کارخانه فولاد در عربستان، به هفت سال زندان محکوم شده بود. وکیل او امروز اعلام کرد که دادگاه عالی اسلام‌آباد این حکم را باطل کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حزب متبوع نواز شریف، یعنی حزب «مسلم لیگ پاکستان» اعلام کرد که او یکی از گزینه‌های این حزب برای نخست‌وزیری است. این سیاستمدار کهنه‌کار پاکستان پس از چهار سال تبعید خودخواسته در لندن، در ماه اکتبر به کشورش بازگشت.

اکنون تنها مانعی که بر سر راه نامزدی او در انتخابات است، ممنوعیت مادام‌العمر از اشتغال در مناصب دولتی است. انتخابات پارلمانی پاکستان در هشتم فوریه ۲۰۲۴ برگزاری خواهد شد.

تحلیلگران بر این باورند که روابط شریف با ارتش قدرتمند پاکستان، که عمدتاً نقشی کلیدی در تعیین نخست‌وزیر این کشور دارد، می‌تواند احتمال نامزدی و پیروزی او در انتخابات را افزایش دهد.

نواز شریف مدعی است که برکناری وی در ۲۰۱۷ برای روی کار آمدن عمران خان، با حمایت ارتش پاکستان صورت گرفت. شخص عمران خان در حال حاضر به اتهام فساد در زندان به سر می‌برد.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با رویکردی منحصر به فرد. با توانایی تحلیلی قوی و طرح سوالات کلیدی، شما را در قلب اتفاقات جهانی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده، به شما اخبار جهانی را منتقل می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا