ورزشی

حسرت ۱۴ ساله قطر مقابل ایران

از آخرین برد قطر برابر تیم‌ ملی ایران بیش از ۱۴ سال می‌گذرد.

به گزارش شیمیشی، تیم‌ ملی ایران عصر شنبه در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا به مصاف ژاپن رفت و با ارائه یک نمایش فوق‌العاده با نتیجه دو بر یک پیروز شد و اکنون در مرحله نیمه‌نهایی باید به مصاف قطری برود که در ضربات پنالتی ازبکستان را حذف کرد.

ایران و قطر چهارشنبه‌شب در حالی به مصاف هم می‌روند که تاکنون ۲۴ بازی میان دو تیم برگزار شده که ۱۶ برد سهم یوزها بوده، پنج بازی مساوی شده و سه پیروزی هم در مقابل نام قطر نمایان است. در این بازی‌ها ۵۷ توپ از خط دروازه دو تیم عبور کرده که ۴۱ گل از آن ایران و ۱۶ گل سهم قطر بوده است.

بهترین برد ایران در برابر قطر با نتیجه شش بر یک در بازی‌های فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۸ به دست آمده است و بهترین برد قطر در برابر ایران پیروزی دو بر صفر در سال ۱۳۷۶ در مقدماتی جام‌ جهانی ۱۹۹۸ بود که مانع از صعود مستقیم ایران به جام‌ جهانی شد.

دو تیم در طول تاریخ جام‌ ملت‌های آسیا نیز تاکنون دو بار به مصاف هم رفته‌اند که هر دو در مرحله گروهی بوده و با برتری ایران به پایان رسیده است. (دو بر صفر ۱۹۸۸)، (یک بر صفر ۲۰۱۵).

علی دایی با چهار گل و علیرضا واحدی نیکبخت با سه گل بهترین گلزنان ایرانی تقابل دو تیم هستند و محمد سالم العنزی، ولید حمزه و مجید حسن هر کدام با دو گل زده بهترین گلزنان قطر در رویارویی با تیم‌ملی هستند.

اما نکته قابل توجه آن که آخرین برد قطر مقابل ایران به سال ۱۳۸۸ (۲۰۰۹) و مسابقات چهارجانبه بازمی‌گردد که میزبانی‌اش را بر عهده داشت. این تیم در آن دیدار با نتیجه سه بر دو پیروز شد و از آن زمان تاکنون بیش از ۱۴ سال است که موفق به شکست ایران نشده و دو برد دیگر قطر برابر یوزهای فوتبال آسیا مربوط به سال‌های ۱۳۷۶ و ۱۳۸۰ می‌شود و حالا باید دید آیا این طلسم طولانی ادامه خواهد داشت یا می‌شکند؟

انتهای پیام

گروه تحریریه مقالات ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با انگیزه‌ای برای به اشتراک گذاری آگاهی خود از دنیای ورزش. با استفاده از تحلیل‌های دقیق و روند داستان‌سازی شیوا، من سعی می‌کنم خوانندگان را در دنیای ورزشی همراهی کنم و آن‌ها را به سمت تجربه‌ی هیجان‌انگیز ورزش ببرم.
دکمه بازگشت به بالا