استان ها

تولیدات گیاهی بزرگ‌ترین مصرف کننده آب و برق در بخش کشاورزی است

شیمیشی/ خراسان رضوی معاون تولیدات گیاهی خراسان رضوی گفت: تولیدات گیاهی بزرگترین مصرف کننده برق در کشاورزی است.

غلامحسین ساربان در سفر خود به منطقه ترشیز در گفت وگو با شیمیشی، درباره سرمایه گذاری سیستم های آبیاری باغات، مصرف آب را به یک سوم نشان می دهد.

وی با رد اینکه مجوز شست و شوی کشور بدون مطالعه صادر می شود، گفت: متاسفانه آبی که در کشور قابل پرداخت نیست.

نائب رئیس سازمان محصولات جامعه خراسورال رضاسورال رضوی باید تجلیل شود.

ما 25 تا 30 برابر تبخیر آب از آسمان داریم

با دیدن اینکه 25 تا 30 بار به دلیل ساختمان های آسمانی داریم: بر اساس آنچه در استان اعلام شد، 29 سازمانی که جزو ارگان های آبی هستند و در سازمان های مرتبط رصد می شوند.

با توجه به خشکسالی و کمبود آب، تغییر در طرح کشاورزی ضروری است و افزود: خراسان رضوی وارد بحران شدیدی شده که نتایج آن عمیق تر به نظر می رسد.

وی با اعلام اینکه خراسان رضوی اولین درخت روی سفره است، اظهار داشت: در مرحله کشت محصولات کشاورزی استان از هر نظر به نفع کشاورزان به عنوان یکی از بدترین و آسیب دیده ترین بخش ها هستیم و روال جاری است. قطع برق آسیب جدی به این حوزه وارد می کند

معاون تولید کوراسان رضوی ویژه: خراسان رضوی موجود است

تأثیر خشکسالی بر سطح تمامی محصولات زراعی

وی با اشاره به اینکه کشاورزان خراسان رضوی به دلیل کشت عروس الگوی فرهنگی را تغییر داده و رفته اند، در 20 سال آینده حدود 200 هزار هکتار از محصولات تخریب شده کاهش یافته است، آمار در تامین برخی در حوزه مواد غذایی دچار مشکل خواهیم شد. و ما قطعا به خدمات نیاز داریم که یک دولت وجود دارد.

ساربان خاطرنشان کرد: میزان وقوع ریزش در بخش کشاورزی در نتیجه تولید محصولات کشاورزی با کاهش 85 درصدی به سطح 370 هزار هکتار از محصولات پاییزه رسیده است. متأسفانه به دلیل محدودیت منابع آبی کمتر از یک میلیون هکتار و 9 درصد از مساحت استان قابل استفاده کشاورزی است و بزرگترین مشکل در این زمینه آب و تامین آن است.

وی بیان کرد: همچنین کمبود آب، خشکسالی و برف و دمای بی سابقه در روند تولید در بخش تولید تهدید و ناپایدار است.

قائم مقام کارخانه گیاهی سازمان جهانی خراسان در پایان با اشاره به اینکه بیش از دو دهه است با ظالمان سر و کار دارم گفت: دوری روی همه زوج ها در سطح تاثیر گذاشته است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا