ورزشی

تبدیل آفریقا به زمین تجارت محصولات فناورانه ایران

تحلیل ظرفیت دانش بنیان در کسب و کار کشور (1).

کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه معتقد است که؛ باید دید حرفه ای از فرصت آفریقا در بدنه مدیران اقتصادی، صنعتی و دولتی ایجاد شود تا آفریقا بتواند به مقصد صادراتی مهمی برای ظرفیت تولید محصولات و خدمات علمی تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار حوزه مالی خبرگزاری علم و فناوری آنابا گذشت زمان سلطه غرب به عنوان قوی ترین اقتصاد جهانی و ورود چین به عنوان رقیب جدی آن در بازار، کشورهای دیگر نیز وارد این گفتگو شدند تا زیر سایه چندپارگی اقتصاد جهانی رشد کنند. این هدف به دولت ها اجازه داد تا بازارهای جدیدی بیابند و روابط خود را با کشورهایی که خواهان توسعه و رشد هستند افزایش دهند. در این میان ایران نیز تلاش کرد روابط دیپلماتیک خود را در منطقه و حتی خارج از منطقه بهبود بخشد و راه را برای تجارت نفت و نفت برای خود باز کند.

ظرفیت های اقتصادی قاره آفریقا در دهه های اخیر بیش از هر زمان دیگری توجه کشورها را به خود جلب کرده است و دولت ها در تلاش برای کسب جایگاهی قدرتمند در این منطقه هستند. ایران نیز مانند سایرین از امکان تجارت با آفریقا آگاه است و به نظر می رسد برنامه های جدی برای توسعه روابط خود با کشورهای این قاره دارد. این برنامه ها عمدتاً در حیطه همکاری های تجاری و اقتصادی بوده و بر اساس اخبار رسیده زمان زیادی تا اجرای آنها باقی نمانده است.

کشورهای آفریقایی که به عنوان اقتصادهای نوظهور شناخته می شوند، راه درازی در پیش دارند. چرخه صنعتی این کشورها هنوز آنطور که باید و شاید نمی چرخد ​​و تنها محصول این کشورها برای عرضه بازارهای جهانی محصولات کشاورزی است. بنابراین نمی توان نیاز آفریقا به واردات محصولات صنعتی، کالاها و خدمات پیشرفته را انکار کرد. این وضعیت فرصتی جدی برای ایران است تا به تامین کننده اصلی کالاها و خدمات پیشرفته به کشورهای آفریقایی تبدیل شود.

آفریقا

در این بین با وجود توسعه توسعه علمی در ایران، به نظر می رسد صادرات این بخش می تواند زمینه ساز حضور ایران در آفریقا به عنوان تامین کننده اصلی صنعت و علم باشد.

واردات ارزان محصولات کشاورزی از آفریقا

جعفر قنادباشی سفیر سابق ایران در لیبی و کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار مالی آنا بر اهمیت تمرکز بر ظرفیت های تجاری ایران با آفریقا تاکید کرد و گفت: برقراری ارتباط مستحکم با کشورهای آفریقایی منافع بسیاری را برای ایران به همراه دارد. یکی از مهمترین مزیت ها تامین محصولات کشاورزی و دامی است. ایران تاکنون بخش زیادی از نیازهای کشاورزی خود مانند گندم، غلات و دانه‌های روغنی را از روسیه و اوکراین تامین می‌کرد. با شروع درگیری ها بین این دو کشور قیمت جهانی محصولات کشاورزی افزایش یافت. پس از آن نه تنها ایران، سایر کشورها نیز خواستار عرضه محصولات مورد نیاز با قیمت مناسب بودند.

وی ادامه داد: کشورهای آفریقایی توانایی پاسخگویی به نیاز محصولات کشاورزی و کالاهای استراتژیک جهانی را دارند. اما هر کشوری که بتواند ارتباطات بهتر و گسترده تری با این منطقه داشته باشد، شانس بیشتری برای بهره مندی از قاره آفریقا خواهد داشت. بنابراین زمانی که ایران از فرصت برای مذاکره اقتصادی با کشورهای آفریقایی استفاده می کند، باید از این فرصت نهایت استفاده را برای تهیه کالاهای استراتژیک با قیمت مناسب داشته باشد.

آفریقا به خدمات فنی نیاز دارد

قندباشی در ادامه سخنان خود به بازارهای صادراتی کشورهای آفریقایی اشاره کرد و گفت: آفریقا منطقه توسعه یافته ای نیست و در مقایسه با کشورهای اروپایی و حتی آسیایی، توسعه صنعتی کمتری وجود دارد؛ به طوری که در سال 2018، کشورهای آفریقایی نیز در حال توسعه هستند. بنابراین نیاز به واردات تجهیزات و خدمات صنعتی وجود دارد. از سوی دیگر، ایران در مرحله ای قرار دارد که نیاز به توسعه بازارهای صادراتی و یافتن مکان های جدید برای خدمات فنی و مهندسی دارد. علاوه بر این، تجارت خارجی در این زمینه رشد نمی کند. این نیاز متقابل می تواند زمینه ساز توسعه همکاری های تجاری و صنعتی باشد.

این کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه ادامه داد: ایران در زمینه صنعت، فناوری و علم پیشرفت خوبی داشته است و این توانایی در اشکال مختلف از جمله کالا و خدمات قابل صادرات است. کشورهای آفریقایی نیاز زیادی به تجهیزات پیشرفته برای تولید الکترونیکی یا رفع نیازهای عمومی خود دارند. در این بخش، ایران می تواند به عنوان تامین کننده اصلی این کشورها شناخته شود.

محصولات فناورانه

سفیر سابق ایران در لیبی تصریح کرد: باید در مورد فرصت آفریقا هم در بین فعالیت های اقتصادی و صنعتی و هم در بین مدیران دولتی نظر کارشناسی وجود داشته باشد. محصولات و خدمات علمی حوزه های مختلف را پوشش می دهد و فعالان این حوزه باید آفریقا را به عنوان یک مقصد مهم صادراتی در نظر بگیرند. از سوی دیگر مدیران نیز باید بسترهای توسعه صادرات کشورهای این قاره را فراهم کنند. در این شرایط ایران هم از مزیت های وارداتی و هم از فرصت های صادراتی کشورهای آفریقایی بهره می برد. بین شرق و غرب، تنش های زیادی بر سر استفاده از منابع آفریقا و فرصت های تجاری وجود دارد. ایران باید تلاش کند از این رقابت ها خارج نشود.

ایجاد بستری برای صادرات پایگاه های دانش

شهروندان و فعالان تجاری نیز بر این باورند که بازار آفریقا فرصت بسیار خوبی برای توسعه تجارت ایران است و با برنامه ریزی مدون، ایران می تواند سهم خود را از این بازار افزایش دهد. با توجه به نیازهای گسترده کشورهای آفریقایی به خدمات و کالاهای پیشرفته و تخصصی، اپراتورهای علم محور می توانند نقشی کلیدی در این زمینه ایفا کنند. اما به شرطی که بسترهای صادراتی لازم از سوی دولت فراهم شود و راه برای حضور حوزه علم محور در عرصه بین المللی باز شود، همه این برنامه ها اجرایی خواهد شد.

گروه تحریریه مقالات ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با انگیزه‌ای برای به اشتراک گذاری آگاهی خود از دنیای ورزش. با استفاده از تحلیل‌های دقیق و روند داستان‌سازی شیوا، من سعی می‌کنم خوانندگان را در دنیای ورزشی همراهی کنم و آن‌ها را به سمت تجربه‌ی هیجان‌انگیز ورزش ببرم.
دکمه بازگشت به بالا