اجتماعیترندهای کسب و کار

تاثیر مصرف مواد مخدر بر ناتوانی های ذهنی

تاثیر مصرف مواد مخدر بر ناتوانی های ذهنی

باید بدانید که تقریبا 5 درصد از افرادی که دارای معلولیت ذهنی هستند نیز با اختلال مصرف مواد مخدر دست و پنجه نرم می کنند. درمان بسیار مهم و موثر است اما باید متناسب با نیازهای منحصر به فرد آنها باشد. برای دهه ها، افراد دارای معلولیت ذهنی و رشد و سایر نیازهای خاص از جامعه پنهان بودند. بستری کردن بیماران روانی رایج بود و انزواطلبی یک امر عادی تلقی می شد. امروزه، افراد دارای معلولیت ذهنی و رشد (IDD) به طور فزاینده ای در فعالیت های اجتماعی شرکت می کنند و بسیاری از افراد با نیازهای ویژه با نظارت بسیار کمتری نسبت به گذشته زندگی می کنند. در نتیجه، افراد مبتلا به ناتوانی های ذهنی و رشدی در حال حاضر بیشتر در معرض مواجه شدن با مواد مخدر و الکل هستند و برخی از آنها دچار سوء مصرف مواد نیز خواهند شد. به همین جهت در این مقاله به بررسی تاثیر مصرف مواد مخدر بر ناتوانی های ذهنی خواهیم پرداخت

فراموش نکنید که نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی می باشد به همین جهت بهترین رویکرد درمان، ترک اعتیاد تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در به عنوان می باشد.

میلیون ها فرد معلول ذهنی با اختلالات سوء مصرف مواد زندگی می کنند و عواقب آن ممکن است شدید باشد. متأسفانه، سوء مصرف مواد در افراد مبتلا به دارای معلولیت ذهنی و رشد (IDD) همیشه بلافاصله تشخیص داده نمی شود و همین امر منجر به تأخیر در تشخیص و درمان خواهد شد.

افراد دارای معلولیت ذهنی به دلایل زیادی بیشتر در معرض مشکلات سوء مصرف مواد هستند.

مسئله مهم این است که خود این بیماری بطور گسترده ای شناخته نشده است. در نتیجه، افراد اغلب همانند سایر مردم عادی برای پیشگیری آموزش نمی بینند. همچنین طبق مطالعه ای که در سال 2010 در مجله بهداشت و مددکاری اجتماعی انجام شد، احتمال اینکه آنها به منظور درمان اعتیاد تحت درمان قرار گیرند کمتر است و وقتی درمان را شروع کنند، پایبند به قوانین آن نخواهند بود. افراد دارای معلولیت ذهنی که دچار سوء مصرف مواد می شوند، اغلب هنگام سوء مصرف مواد مخدر و علائم و عوارض شدیدتری را تجربه خواهند کرد. یک متخصص در این زمینه می نویسد که سوء مصرف مواد در این افراد ممکن است منجر به موارد زیر شود:

افزایش انزوای اجتماعی

مشکلات سیستم عدالت کیفری

آسیب دیدن در حالی که تحت تأثیر قرار گرفته است

افزایش مشکلات شناختی

کنترل ضربه ضعیف

اختلالات و بیماری های مربوط به سوء مصرف مواد و حتی مرگ

عوارض جانبی تهدید کننده زندگی در اثر تداخل با سایر داروها

این متخصص همچنین خاطر نشان می کند که علائم یک معلولیت ذهنی، گاهی اوقات می تواند نشانه های اختلال و سوء مصرف مواد را پنهان کند و تشخیص آن را دشوار کند. نشانه هایی که باید به دنبال آنها باشید شامل مسمومیت مکرر، مشکلات مرتبط با عملکرد شغلی، معاشرت در محیط هایی که در آنها سوء مصرف مواد تشویق می شود، مشکلات در روابط، دستگیری یا سایر مشکلات مربوط به اجرای قانون.

ناتوانی ذهنی خفیف، خطر بیشتر

بر اساس ادبیات پزشکی، افرادی که دارای ناتوانی ذهنی خفیف تری هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلال مصرف مواد هستند.

مطالعه ای که در سال 2006 توسط محققان ایرلندی انجام شد، 67 فرد دارای معلولیت ذهنی را که به سوء مصرف و مواد مخدر مبتلا بودند، شناسایی کرده و مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه نشان داد که افرادی که دارای ناتوانی ذهنی خفیف یا متوسط هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلال سوء مصرف مواد قرار دارند. این امر تا حدی به دلیل توانایی بیشتر این افراد در عملکردشان است زیرا معمولاً از استقلال بیشتری برخوردارند و بنابراین به مواد مخدر و الکل دسترسی بیشتری دارند.

همچنین، چون تعامل و ارتباط بیشتری با جامعه خود دارند، بیشتر مستعد تجربه فشارها و تعصبات اجتماعی هستند. زندگی مستقل، مرد مجرد بودن و داشتن اختلال روانی نیز از عوامل خطر بودند. عوامل دیگر مانند سابقه سوء مصرف در خانواده نیز ممکن است احتمال سوء مصرف مواد مخدر یا الکل را افزایش دهند. اگرچه 11٪ از کودکان بدون معلولیت در معرض بدرفتاری قرار دارند، تقریباً با یک سوم از کودکانی که دارای معلولیت هستند بدرفتاری می شود. بر اساس یک مطالعه کوچکی که در  سال 2007 در کشور ایرلند انجام شد، نشان داد که بیشترین دلایلی که افراد دارای معلولیت ذهنی به سوء مصرف مواد مخدر و الکل مبتلا می شوند، مکانیزم مقابله با تجربیات منفی گذشته است.

تاثیر مصرف مواد مخدر بر ناتوانی های ذهنی

اختلالات روانی همزمان

امری کاملاً عادی است که افرادی که دارای معلولیت ذهنی و سوء مصرف مواد هستند، به یک نیز مبتلا می شوند.

در واقع، بر طبق مقاله ای که در سال 2011 منتشر شد، میزان اختلالات روانی همزمان از 7 تا 20٪ درمیان افراد دارای ناتوانی شناختی است. در مقایسه، این نرخ برای افراد عادی حدود 8٪ است. این اختلالات روانی همزمان ممکن است اختلال مصرف مواد را با چالش مواجه کند. در سال 2014، محققان در بلژیک 104 فرد که دارای معلولیت ذهنی بودند را مورد بررسی قرار دادند که مواد مخدر یا الکل مصرف و یا سوء مصرف می کردند. آنها دریافتند که افرادی که مبتلا به سوء مصرف مواد هستند، معمولا تغییرات خلقی بیشتر، افکار خودکشی بیشتر و عواقب منفی طولانی مدت بر سلامتی، روابط و زندگی را تجربه خواهند کرد.

تشخیص اختلال مصرف مواد

غربالگری افراد با نیازهای خاص برای اختلالات مصرف مواد امری بسیار ضروری است، اما باید به روش صحیح انجام شود. آزمایش های غربالگری استاندارد ممکن است فاقد علائم مصرف یا سوء مصرف مواد در این افراد باشد. بر اساس مقاله ای که در سال 2019 در مجله روانپزشکی نوشته شد، خاطر نشان می کند که بسیاری از پرسشنامه های غربالگری از زبان پیچیده ای استفاده می کند که ممکن است برای فردی با ناتوانی شناختی گیج کننده باشد. ساده سازی سوالات مطرح شده ممکن است شرایط را تغییر دهد.

به عنوان مثال، به جای اینکه از فردی بپرسید آیا شما مشروبات الکلی می نوشید، می توانید از آنها بپرسید که آیا شراب می نوشید یا آبجو؟

به همین ترتیب، به جای سوال از اینکه آیا ماری جوانا مصرف می کنید، از آنها بپرسید که آیا “ماری جوانا” مصرف می کنید یا “پات “؟. استفاده از اصطلاحاتی که این گونه افراد با آنها آشنا هستند باعث می شود که پاسخ های دقیق تری ارائه دهند. ادب و احترام نیز می تواند مفید واقع شود. به جای اینکه از فردی که دچار اختلال ناتوانی شناختی است بپرسید چند اونس می نوشید، از یک لیوان یا بطری استفاده کنید و اجازه دهید خودشان به شما بگویند. با خواندن قصه‌ای دخترانه از کمپ ترک اعتیاد: خونه مامان شکوه… با اعتیاد  بیشتر آشنا شوید

روش های مختلف درمان

روش های درمانی همچنین باید متناسب با شرایط افراد دارای معلولیت ذهنی باشند.

به عنوان مثال، آگاهی درمانی باید اطلاعات را در قالبی ساده، ملموس و قابل فهم ارائه دهند. درک مفاهیم انتزاعی، مانند مفاهیمی که بطور مکرر در مدل های بهبودی 12 مرحله ای بکار می رود مانند سازمان الکلی های گمنام، ممکن است برای افرادی که دارای معلولیت ذهنی هستند دشوار باشد. جلسات طولانی همچنین ممکن است برای افرادی که دامنه توجه کمتری دارند دشوار باشد و آنها ممکن است مهارت های اجتماعی لازم برای شرکت در گروه ها را نداشته باشند. سازمان سوء مصرف مواد و خدمات بهداشت روان توصیه می کند که مشاوران اعتیاد که با افراد دارای معلولیت ذهنی کار می کنند کارهای زیر را انجام دهند:

سوال های ساده بپرسید و در صورت لزوم آنها را تکرار کنید

مهارت های امتناع (نپذیرفتن پیشنهاد دیگران برای مصرف مواد و سایر موارد خطرناک) را آموزش دهید

از کلی گویی اجتناب کنید، به عنوان مثال توضیح دهید که از همان مهارت های امتناع که در یک مهمانی استفاده می کند، می تواند در یک کازینو و یا بار نیز استفاده کند.

از فرد بخواهید یک مفهوم را تکرار کند تا مطمئن شوید که آن مفهوم را درک کرده اند.

از نقش آفرینی استفاده کنید

از فرد بخواهید که بر اهداف خاصی تمرکز کند

در صورت بروز مشکل در روند درمان به آسیب روحی و روانی وارد شده رسیدگی شود.

نیز ممکن است مفید واقع شود و برخی نهادهای بهداشت عمومی با موفقیت الگوی 12 مرحله ای را برای کمک به افراد با نیازهای خاص تطبیق داده اند. به عنوان مثال، اداره بهداشت روان نیویورک از دهه 1990 برنامه اصلاح شده ای برای افراد دارای ناتوانی شناختی و سوء مصرف مواد، طرح کرده است. این برنامه، به جای تمرکز بر این مفهوم که فرد در برابر مواد عاجز و ناتوان است، بر توانایی و توانمند ساختن افراد برای ایجاد تغییرات تأکید دارد. افرادی که در این برنامه شرکت می کنند ممکن است همزمان مبتلا به اختلالات روانی نیز باشند.

در این مقاله به بررسی تاثیر مصرف مواد مخدر بر ناتوانی های ذهنی پرداختیم و آن را بطور کامل بررسی کردیم اما بابد بدانید که علاوه بر تمرکز روی مسائل بهبودی، آنها در مورد اهمیت مصرف داروها آموزش می بینند و بر روی عزت نفس و مهارت های اجتماعی خود بیشتر کار می کنند. درمان با کمک دارو (MAT) نیز مفید است. اعضای خانواده یا کارمندان در سرای معلولین باید اطمینان حاصل کنند که فرد داروهای خود را طبق دستورالعمل پزشک مصرف می کند. مانند هر فردی که با وابستگی و یا اعتیاد به مواد مخدر دست و پنجه نرم می کند، توجه و مواظبت در مرحلهء نقاهت، نیز از اهمیت فراوانی برخورتقریباً 5 درصد از افرادی که به  ناتوانی ذهنی مبتلا هستند، به مصرف مواد مخدر اعتیاد پیدا می کنند. درمان برای این افراد بسیار مهم و ضروری است، اما باید متناسب با نیازهای خاص آنها باشد. چندین دهه است که افراد مبتلا به ناتوانی های ذهنی و رشدی، به خاطر شرایط جسمی و روانی خود از جامعه فاصله گرفته اند. انزواطلبی امری شایع میان این افراد بوده و برای آنها امری عادی تلقی می شد به همین جهت در این مقاله به بررسی رابطه اعتیاد و ناتوانی ذهنی خواهیم پرداخت.

امروزه به افراد مبتلا به ناتوانی های ذهنی و رشدی(IDD) در جامعه اصلا رسیدگی نمی شود و نیاز های ویژه آنها بیشتر از قبل نادیده گرفته می‌شود. در نتیجه، افراد دارای ناتوانی های ذهنی و رشدی در حال حاضر بیشتر مستعد ابتلا به اعتیاد به مواد مخدر و الکل هستند. برخی از آنها با مشکلات سوء مصرف مواد نیز دست و پنجه نرم می کنند.

در خصوص رابطه اعتیاد و ناتوانی ذهنی باید بدانید صدها هزار نفر از افراد مبتلا به ناتوانی ذهنی، با اختلالات سوء مصرف مواد مخدر زندگی می کنند که عواقب شدیدی به دنبال دارد. متاسفانه، سوء مصرف مواد معمولا بلافاصله در میان افراد مبتلا به IDD تشخیص داده نمی شود، که ممکن است منجر به تاخیر در تشخیص و درمان آنها شود.

افراد مبتلا به ناتوانی ذهنی به دلایل مختلف بیشتر در معرض مشکلات سوء مصرف مواد هستند. مسئله مهم این است که مشکل آنها بطور گسترده شناخته نشده است. در نتیجه، این افراد معمولا آموزش های پیشگیری از اعتیاد را مانند سایر مردم دریافت نخواهند کرد. مطالعات مختلف نشان می دهند افراد مبتلا به ناتوانی ذهنی تمایلی به درمان اعتیادشان ندارند و زمانی که وارد مرحله درمان می‌شوند، معمولا مراحل درمان را تکمیل نمی کنند. دقیقاً مشخص نیست که این مشکل چقدر رایج است، اما تحقیقات و مطالعات مختلف تخمین می‌زنند که تعداد زیادی از افراد مبتلا به معلولیت ذهنی از اختلال مصرف مواد رنج می‌ برند. این اختلالات ممکن است از سوء مصرف دوره ای مواد مخدر و الکل گرفته تا وابستگی و اعتیاد به مواد مخدر متغیر باشند. رایج ترین موادی که این افراد مصرف می کنند، الکل، تنباکو و ماری جوانا هستند.

رابطه اعتیاد و ناتوانی ذهنی

افراد مبتلا به که دچار مشکلات سوء مصرف مواد می شوند، اغلب هنگام سوء مصرف مواد مخدر و الکل با عواقب و پیامدهای شدیدتری مواجه می شوند. سوء مصرف مواد در این افراد ممکن است منجر به موارد زیر شود:

کنترل ضعیف

افزایش انزوای اجتماعی

مشکلات حقوقی و کیفری

افزایش مشکلات شناختی

قربانی شدن تحت تاثیر دیگران

تمایل شدید به مصرف مواد مخدر

عوارض جانبی تهدید کننده ناشی از تداخلات دارویی

مشکلات بهداشتی مرتبط با سوء مصرف مواد مخدر و حتی مرگ

همچنین علائم ناتوانی ذهنی گاهی اوقات ممکن است علاٸم اختلال و سوء مصرف مواد را پنهان کند و تشخیص آن را دشوارتر کند. علائمی که باید به دنبال آنها باشید شامل مسمومیت مکرر، مسائل مربوط به شغل، رفت و آمد در محیط های مشکوک به منظور مصرف یا خرید مواد مخدر، مشکلات رابطه، دستگیری یا سایر مشکلات حقوقی و قانون است.

ناتوانی ذهنی خفیف، خطر بیشتر

بر اساس گفته های پزشکی، افرادی که مبتلا به ناتوانی های ذهنی خفیف تر هستند، بیشتر در معرض ابتلا به اعتیاد به مصرف مواد مخدر هستند. تحقیقات نشان می دهند که افرادی که دارای ناتوانی ذهنی خفیف یا “لب مرز” هستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکل سوء مصرف مواد قرار می‌گیرند. این اتفاق معمولا به این دلیل روی می دهد که این افراد دارای استقلال بیشتری هستند و بنابراین احتمال دسترسی به مواد مخدر و الکل برای آنها بیشتر است. همچنین، از آنجایی که آنها بیشتر با افراد جامعه در تعامل هستند، بیشتر مستعد فشارهای اجتماعی هستند. زندگی مستقل، جوان بودن افراد و دست و پنجه نرم کردن با اختلالات روانی نیز از عوامل مهم ابتلا به اعتیاد در این افراد به شمار می رود.

عوامل دیگری مانند سابقه خانوادگی ابتلا به سوء مصرف نیز ممکن است احتمال ابتلا به سوء مصرف مواد مخدر یا الکل را افزایش دهد. اگرچه درصد کمی از کودکان بدون معلولیت در معرض بدرفتاری دیگران قرار دارند، اما نزدیک به یک سوم کودکان دارای معلولیت، مورد بدرفتاری قرار می گیرند. مطالعات دیگری نشان می دهند که شایع‌ترین دلایلی که افراد مبتلا به ناتوانی ذهنی به سوء مصرف مواد مخدر و الکل اعتیاد پیدا می کنند، مکانیزم مقابله با تجربیات منفی در گذشته است.

رابطه اعتیاد و ناتوانی ذهنی

اختلالات روانی همزمان با ناتوانی ذهنی

این موضوع کاملاً مشخص است که افراد مبتلا به ناتوانی ذهنی و اعتیاد به مواد مخدر، ممکن است از یک بیماری روانی همزمان رنج ببرند. این اختلالات روانی همزمان می توانند اختلال مصرف مواد را پیچیده کنند. محققان دریافتند که افراد مبتلا به سوء مصرف مواد، با تغییرات رفتاری، فکر به خودکشی و پیامدهای طولانی مدت منفی بر سلامت، روابط و زندگی خود مواجه می‌شوند.

شناسایی اختلال مصرف مواد

غربالگری افرادی که مبتلا به ناتوانی و معلولیت ذهنی هستند برای تشخیص اختلالات مصرف مواد در آنها بسیار مهم است، اما باید به روش صحیح انجام شود. آزمایش‌ های غربالگری استاندارد ممکن است نشانه‌ های مصرف یا سوء مصرف مواد را در این گونه افراد نادیده بگیرند. به عنوان مثال، به جای اینکه از فردی بپرسید که آیا اعتیاد دارد یا خیر، بهتر است بپرسید که چه نوع مواد مخدری مصرف می کند. آنها با این اصطلاحات آشنا هستند و پاسخ دقیق تری به شما خواهند داد.

می‌توانید از لوازم مختلف هم برای تشخیص ابتلا به اختلال مصرف مواد مخدر استفاده کنید. مثلا از فردی که الکل مصرف می کند بپرسید که چه مقدار الکل می‌نوشد. به او یک لیوان و یک بطری بدهید و از او بخواهید که به شما نشان دهند از کدام یک استفاده می کنند. در نهایت بهترین روش برای کمک کردن به این افراد برای ترک اعتیاد، مراجعه به مراکز درمانی و یا است. ، از روش های خاصی برای درمان افراد مبتلا به ناتوانی ذهنی و اعتیاد استفاده می کند.

گزینه های درمان

روش‌ های درمانی نیز باید برای افراد مبتلا به ناتوانی‌ های ذهنی تطبیق داده شود. به عنوان مثال، برنامه های درمانی باید اطلاعات را در قالبی ساده، ملموس و قابل فهم ارائه کنند. چرا که درک مفاهیم انتزاعی، ممکن است برای افراد مبتلا به ناتوانی ذهنی دشوار باشد. جلسات طولانی همچنین ممکن است برای افرادی که قدرت درک کمتری دارند دشوار باشد و ممکن است آنها مهارت های اجتماعی لازم برای شرکت موثر در گروه را نداشته باشند. مشاوران ما در ، برای افراد مبتلا به معلولیت ذهنی کارهای زیر را انجام می دهند:

سوالات ساده می پرسند و در صورت لزوم سوالات خود را تکرار می کنند

مهارت های امتناع از مصرف مواد مخدر کلیک کنید را آموزش می دهند

به آنها نحوه تعمیم دادن را آموزش می دهند، مثلا به افراد مبتلا به مواد مخدر که دچار معلولیت و ناتوانی ذهنی هستند می گویند همان مهارت های امتناع که در یک مهمانی استفاده می کنید را می توانید در مکان های دیگر هم به کار ببرید

از افراد می خواهند گفته های آنها را تکرار کنند تا مطمئن شوند که متوجه شده اند

از آنها می خواهند نقش بازی کنند

از افراد می خواهند که روی اهداف خاص تمرکز کنند

رابطه اعتیاد و ناتوانی ذهنی

گروه درمانی نیز ممکن است روش موثری باشد و برخی از نهادهای بهداشت عمومی با موفقیت از روش 12 مرحله ای برای کمک به افراد با نیازهای خاص استفاده کرده اند. به جای تمرکز بر این مفهوم که افراد در برابر مصرف مواد مخدر ضعف از خود نشان می دهند، بر قابلیت ها و توانمند سازی آنها برای ایجاد تغییرات استفاده کنید. کسانی که در کلاس ها شرکت می کنند ممکن است از اختلالات روانی همزمان رنج برند. بنابراین علاوه بر تمرکز بر مسائل مرتبط با بهبودی، در مورد اهمیت مصرف داروها و کار بر روی عزت نفس و مهارت های اجتماعی نیز صحبت کنید.

در این مقاله به بررسی رابطه اعتیاد و ناتوانی ذهنی پرداختیم اما باید بدانید که کارشناسان ما در ، به عنوان به افراد مبتلا به اعتیاد باید اطمینان حاصل کنند که فرد داروی خود را طبق دستور مصرف می کند. در به این مسائل به خوبی رسیدگی میشود. برای هر فردی که با وابستگی یا اعتیاد به مواد مخدر دست و پنجه نرم می‌کند، مراقبت های بعد از درمان ضروری است. عود مجدد اعتیاد، همیشه یک خطر محسوب می شود و افراد در طول دوره بهبودی خود به حمایت مستمر و تحت نظارت پزشک در نیاز دارند. در وبسایت کمپ ها ثبت نام کنید.

دار است. عود مجدد همیشه یک خطر است و افراد در طول بهبودی خود نیاز به حمایت مداوم دارند.

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا