ترندهای کسب و کارعلمی و پزشکی

بهترین مکمل برای کنکوری ها چیست؟

اختلال حافظه، آلزایمر یا عدم تمرکز همگی می توانند اتفاقات ناراحت کننده ای برای زندگی هر فرد باشند. لحظه ای به این فکر کنید که خاطرات و اسم قدیمی و دوستان خود را فراموش کنید، آدرس منزل خود را فراموش کنید و در شهر خود، گم شوید. حتی تصور این اتفاقات نیز برای ما آزار دهنده است. بجز  که در سنین بالا رخ می دهد، مسئله عدم تمرکز و ضعف حافظه نیز وجود دارد که در سنین کمتر هم رخ می دهد. این مشکل بیشتر در دوره نوجوانی و جوانی رخ دهد، به همین منظور جوانان در سنین مدرسه و دانشگاه برای مطالعه و تمرکز بهتر بر روی دروس و امتحانات به دنبال قرص ویتامین تقویت حافظه هستند.
مقاله ی امروز  نیز راجع به راه های کنترل و جلوگیری از زوال عقل، آلزایمر و تقویت حافظه از طریق مصرف قرص های مکمل می باشد. در این مقاله  6 قرص تقویت حافظه و کنترل کننده آلزایمر و زوال عقل را به شما معرفی کرده و ترکیبات و نکات مهم در سلامت و عملکرد مغز را برای شما بیان می کنیم.

مشکل عدم تمرکز و ضعف در حافظه

منظور از تمرکز کردن این است که بتوانیم توجه و اراده خود را باهم همسو کنیم و آن را در کنترل خود داشته باشیم. در این حالت باید قدرت بیرون راندن تمام افکار غیرضروری را داشته باشیم و بتوانیم ایده‌ها و احساسات را از خود دور کنیم. عدم تمرکز همیشه خطرناک نیست، اما ناتوانی در تمرکز می تواند نشان دهنده ی زنگ خطر برای مغز شما بوده و اعلام کند که شما به درمان های پزشکی نیاز دارید

دلایل عدم تمرکز

استرس، کم خوابی، گرسنگی، مشکلات هورمونی، اختلال تیروئید، ، تلفن همراه و شبکه های اجتماعی، خستگی، افسردگی، عوارض داروها همگی می توانند باعث حواس پرتی و عدم تمرکز فرد شوند.

علائم عدم تمرکز و ضعف حافظه

?نداشتن انرژی جسمی یا ذهنی برای تمرکز کردن
?بی دقتی
?داشتن فکر های پریشان
?عدم توانایی در تصمیم گیری
?بی قرار بودن
?ناتوانایی در انجام کارهای پیچیده
?عدم توانایی در به خاطر سپردن اتفاقات کوتاه مدت


ترکیبات موثر بر تقویت حافظه

مصرف هر نوع ماده غذایی می تواند در بدن تأثیرات مثبت و منفی بر مغز و سلولهای آن داشته باشد  اما برخی مواد از نظر پزشکی تأثیر مستقیم و ثابت شده ای بر تقویت مغز و جلوگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر دارند. پس لازم دانستیم که قبل از معرفی  و داروهای موثر بر تقویت حافظه و بهبود دهنده آلزایمر با ترکیبات و موادی که در تمامی قرص های مکمل تقویت و بهبود عملکرد مغز استفاده می شوند آشنا شوید. با شناخت و فواید هر یک از مواد موثر بر تقویت حافظه و ضد آلزایمر می توانید این مواد را تا حد امکان در رژیم غذایی خود نیز جای دهید و یا در صورت عدم دسترسی به منابع غذایی این ترکیبات، می توانید مکمل های غذایی آنها را تهیه و مصرف نمائید.
1)
روغن ماهی (امگا (3-6)
2)
جینسینگ
3)
جینکوبیلوبا
4)
زردچوبه
5)
فلاونوئید
6)
رسوراترول

7) فسفاتیدیل سرین
8)
فسفاتیدیل کولین

کمبود چه ویتامینهایی باعث کاهش حافظه و زوال عقل میشود؟

1) ویتامین D: یکی از عوارض کمبود احتمال ابتلاء به ناراحتی های مغزی و عصبی می باشد. ویتامین D در حفظ سلامت بافت ها و اعضای بدن از جمله مغز بسیار موثر است. ویتامین d نوعی آنتی اکسیدان قوی در بدن است و زمانی که این ویتامین در بدن کم باشد، بدن مولکول های رادیکال آزاد زیادی تولید می کند که به سلولهای از جمله سلول مغز آسیب می رسانند.

2) اسید فولیکیکی از ویتامین های مفید برای مغز و سیستم عصبی است. دریافت کافی می تواند هوشیاری را افزایش داده و به بهبود حافظه و تمرکز کمک کند.

3) ویتامین B6: در ساخت انتقال دهنده های عصبی مثل سروتونین و دوپامین نقش داشته که این دو ماده برای ارتقاء هوشیاری و وضعیت روحی و روانی موثر است.

 معرفی بهترین قرص تقویت حافظه و ضد آلزایمر (مکمل غذایی و گیاهی)

گرچه هنوز درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد اما با استفاده از داروها می‌توان سیر پیشرفت بیماری را کند کرد و از شدت اختلال حافظه و مشکلات رفتاری بیماری است.
مهتاطب به شما 5 قرص برای تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر را معرفی می کند. این قرص های تقویت حافظه از دسته داروهای تقویت حافظه گیاهی و یا قرص های ویتامین تقویت حافظه می باشند. بهترین قرص تقویت حافظه در داروخانه آنلاین مهتاطب شامل موارد زیر می باشند:

1) قرص نروزان ویتابیوتیکس
2)
کپسول نوروپلاس یورویتال
3)
قرص منتال انرژی یورویتال
4)
کپسول گیاهی ممورال گل دارو
5)
قرص گیاهی جینکورا دکتر اهورا

?جدول مقایسه بهترین قرصهای تقویت حافظه و بهبود یادگیری و فراموشی

نام محصول
و
مشخصات
قرص نروزان
ویتابیوتیکس
کپسول نوروپلاس
یوروویتال
قرص گیاهی
ممورال گل دارو
قرص گیاهی
جینکورا دکتر اهورا
قیمت
(آبان 1401)
204.000
تومان
283.000
تومان
43.000
تومان
49.000
تومان
تعداد
در هر بسته
30 عدد 30 عدد 30 عدد 30 عدد
طرز مصرف  1 عدد  2 عدد 3 عدد 3-6 عدد
ترکیبات موثره ✔️جینکوبیلوبا
✔️گلوتامین
✔️فسفاتیدیل کولین
✔️فسفاتیدیل کولین
✔️کاروتنوئید
✔️کوآنزیم کیوتن
✔️ویتامین ها
✔️جینسینگ,امگا 3

✔️سلنیوم,آهن
✔️فولیک اسید

✔️ویتامین A-B-C-E

✔️DHA,EPA

✔️عصاره کندر
✔️عصاره زنجبیل
✔️جینکوبیلوبا
کشور سازنده انگلیس تحت لیسانس
آلمان
ایران ایران

 

1) آیا این قرصها اعتیاد آور هستند؟

خیر. ترکیبات مکملهای غذایی ویتامین، ماده معدنی و ترکیبات گیاهی برای افزایش حافظه و عملکرد مغز است و نیاز روزانه بدن به این ترکیبات مورد نیاز را تامین میکند. این قرصها مواد مخدر یا جز داروهای اعصاب نیستند و وابستگی ایجاد نمیکنند


2)
دوره مصرف قرصها چقدر است؟

قرصهای افزایش دهنده حافظه، بهبود عملکرد مغز دوره مصرف خاصی ندارند. زیرا بستگی به کمبود بدن شما به ترکیبات مورد نیاز مغز است. اما معمولا باید حداقل 4 ماه مرتب از قرصها استفاده شود.

 

نقد و بررسی جداگانه بهترین قرص های تقویت حافظه

1) قرص نروزان ویتابیوتیکس:

?معرفی:
قرص نروزان (Neurozan) ساخت کشور انگلستان و از برند معروف ویتابیوتیکس می باشد، این قرص می تواند به حفظ و تقویت عملکرد مناسب سیستم عصبی و مغز کمک کند و باعث تقویت مغز گردد. در قرص تقویت حافظه نروزان به هیچ عنوان از موادی مانند گلوتن، شکر، نمک، رنگ مصنوعی و نگهدارنده ها استفاده نشده که این خود یکی دیگر از مزایای کاربردی این قرص پیشگیری از آلزایمر محسوب می گردد. قرص نروزان یک مکمل تقویت حافظه و بهبود دهنده عملکرد مغز است که با داشتن ترکیبات منحصر بفرد خود مانند فسفاتیدیل و ویتامین ها در زمینه تقویت عملکرد مغز، بهبود اضطراب و افسردگی، خلق و خو، تمرکز، حافظه، عملکرد شناختی نقش آفرینی می کند.

فواید قرص نروزان:
✔️️ تقویت حافظه
✔️️ بهبود یادگیری
✔️️ پیشگیری از آلزایمر
✔️️ بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی
✔️ حاوی انواع ضروری بدن


?ترکیبات مهم:
فسفاتیدیل سرین، فسفاتیدیل کولین، زینک، جینسینگ قرمز، ویتامین C، ویتامین های گروه B

 طرز مصرف: معمولاً افراد عادی که برای جلوگیری از کم کاری مغز در بزرگسالی از این دارو استفاده می کنند، می توانند به صورت یک روز در میان هر بار یک عدد قرص را میل کنند.
ولی افرادی که برای درمان بیماری از آن استفاده می کنند، روزی یک عدد باید مصرف کنند.

  2) قرص نورو پلاس یوروویتال:

?معرفی:
قرص نورو پلاس در جعبه های 30 عددی توسط شرکت یورویتال آلمان تولید می گردد. این قرص دارای جینسینگ و از همه مهمتر عصاره ماهی، DHA و EPA می باشد که در افزایش تمرکز، حافظه و بهبود عملکرد مغز بسیار موثرند. افرادی که نیز به مطالعه به مقدار زیاد هستند مانند دانشجویان و دانش آموزان، یکی از علل اساسی آنها در عدم تمرکز، مشکل خستگی مفرط و خواب آلودگی است، قرص نورو پلاس یک ب کمپلکس نیز می باشد و در ترکیبات آن همه ویتامین های گروه B مانند B1-B2-B6-B12-B5-B7-B9 وجود داشته و در نتیجه میتواند باعث افزایش انرژی و رفع خستگی روزانه گردد. ویتامین C-E آهن و سلنیوم نیز در قرص نورو پلاس وجود دارد. افرادی که دچار کمخونی و فقر آهن هستند دائما احساس خستگی و عدم تمرکز داشته و به واسطه آهن،فولیک اسید، ویتامین ث و B12 کوجود در قرص نورو پلاس، این مشکل نیز برطرف می گردد. سلنیوم نیز یک آنتی اکسیدان بوده و میتواند باعث بهبود عملکرد مغز و پیشگیری از آلزایمر و فراموشی گردد.

?ترکیبات مهم:
امگا3، جینسینگ، فولیک اسید، آهن، سلنیوم، ویتامین گروه B

طرز مصرفروزانه 1 تا 2 عدد کپسول را با یک لیوان آب و معده ی پر میل کنید.

   3) کپسول ممورال گل دارو:

?معرفی:
کپسول ایرانی ممورال یک داروی گیاهی برای تقویت حافظه و پیشگیری و بهبود آلزایمر می باشد. کپسول 30 عددی ممورال از دو ترکیب اصلی عصاره گیاه کندر و زنجبیل تشکیل شده است و همین باعث شده که یک داروی گیاهی برای درمان آلزایمر و تقویت حافظه باشد.

از دوران مدرسه خود بخاطر داریم که در زمان امتحانات، معلمان و مادران به ما توصیه می کردند که برای تمرکز بیشتر و یادگیری بیشتر درس ها، کندر بخوریم. این گفته بی دلیل نیست، زیرا کندر می تواند حافظه و تمرکز را در مغز ارتقا دهد و قدرت یادگیری را دو چندان کند. کپسول ممورال یکی از مکمل های ضروری برای درمان گیاهی آلزایمر است که در درمان و پیشگیری از آلزایمر و تقویت حافظه و همچنین افزایش هوش ، تقویت حافظه و افزایش قدرت یادگیری افراد تاثیر زیادی دارد.

طرز مصرف:  قرص را سه بار در طول روز و هر بار یک الی دو عدد از آن را به همراه مقداری آب میل کنید.

4) قرص جینکورا دکتر اهورا:
?معرفی:
یکی دیگر از داروهای گیاهی برای تقویت حافظه و تمرکز قرص جینکورا نی باشد. قرص جینکورا با قوطی های 30 عددی، از ترکیب گیاهی بنام جینکوبیلوبا تشکیل شده است که این گیاه می تواند باعث تقویت حافظه، بهبود عملکرد مغز و افزایش تمرکز گردد

افرادی که دچار آلزایمر و زوال عقل شده اند استفاده می کنند ضمن اینکه افراد بالای 12 سال نیز می توانند برای افزایش تمرکز و حافظه در زمان تحصیل و امتحانات خود استفاده کنند.

طرز مصرفطریقه مصرف آن به این صورت است که روزانه نهایتا 3 عدد قرص میل شود.

نوع اثر ترکیبات بر مغز و حافظه

 60% را چربی تشکیل داده که DHA  فراوانترین چربی در مغز است. در واقع DHA فراوانترین اسید چرب امگا 3 در غشای سلول مغز است. با افزایش سن سلولهای مغز توانایی جذب DHA را از دست می دهند و سطح آن در بدن کاهش می یابد. این چربی ها ی درون مغز می توانند التهاب را کاهش و جریان خون در مغز را افزایش دهند و همچنین سلولهای جدیدی را در مغز تولید کنند.
حاوی دو نوع اسید چرب امگا 3 بنام EPA  و DHA می باشد. این دو ماده بر عملکرد طبیعی مغز و رشد آن در طول مراحل زندگی ضروری است. تحقیقات نشان داده اند که کودکان زنانی که در دوره بارداری خود از منابع امگا 3 مثل ماهی استفاده بیشتری داشته اند، از نظر عملکرد مغزی وضعیت بهتری داشته اند.

منبع: غذاهای دریایی مثل شاه ماهی، ماهی ساردین، ماهی قزل آلا حاوی DHA به مقدار زیادی هستند اما اگر علاقه ای به غذاهای دریایی ندارید می توانید با مصرف آجیل، مغزها، غلات سبوس دار و سبزیجات برگ تیره DHA مورد نیاز مغز خود را برای تقویت حافظه و عملکرد مغز تأمین نمائید.

2) جینسینگ:

جینسینگ یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در جهان می باشد و قرنهاست که از آن در صنعت پزشکی استفاده می گردد. از عصاره گیاه جینسینگ در قرص های تقویت حافظه، تقویت جسمی و افزایش انرژی، تقویت قوای جنسی و  استفاده می گردد.
یکی از فواید جینسینگ، تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز می باشد. جینسینگ می تواند سلول های مغز را تحریک کند و قدرت تمرکز و عملکرد را کاملا بهبود دهد. شواهد نشان داده اند که استفاده از گیاه جینسینگ به مدت 12 هفته، بیمارانی که مبتلا به آلزایمر خفیف بوده اند را بهبود داده است.  زمانیکه گیاه جینسینگ را به همراه جینکوبیلوبا استفاده شود، می تواند یک درمان موثر و قویتر برای رفع آلزایمر باشد.

منبع: مصرف عصاره طبیعی گیاه جینسینگ یا قرص های مکمل حاوی جینسینگ

3) جینکوبیلوبا:

عصاره برگ گیاه  در زمینه تقویت حافظه بسیار موثر می باشد. جینکوبیلوبا باعث تقویت سیستم عصبی شده و یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که از آسیب رادیکالهای آزاد به پوست و ایجاد پیری جلوگیری می کند.

همچنین از مهمترین کاربردهای گیاه جینکوبیلوبا خاصیت ضد آلزایمری آن است که باعث افزایش حافظه و پیشگیری از فراموشی می گردد و در درمان آلزایمر مورد استفاده قرار می گیرد. می تواند از افسردگی و اضطراب جلوگیری کند.
منبع:
مصرف عصاره طبیعی گیاه جینکوبیلوبا یا قرص های مکمل حاوی جینکوبیلوبا

5) زرد چوبه (کورکومین):

زرد چوبه یک ادویه زرد رنگ از خانواده‌ی زنجبیل است و حاوی نوعی ترکیب شیمیایی مغذی به ‌نام کورکومین است. از نقص شناختی جلوگیری می‌کند و در بهبود عملکرد حافظه و یادگیری نقش بسیارمهمی دارد. همچنین سرعت جریان خون به مغز را افزایش می‌دهد.

6) فلاونوئیدها:

فلاونوئیدها نیز مانند آنتی اکسیدانها به محافظت از مغز در برابر آسیب پرداخته و ارتباط بین سلولهای مغز را تقویت می کنند. با تقویت مغز توسط فلاونوئید ها مشکلاتی مانند کاهش شناختی مغز کاهش می یابد و علکرد مغز بهبود می یابد.
منبع: قره قروت، چای سفید، سیب، توت فرنگی، انگور قرمز، اسفناج، پیاز، پرتقال، کشمش

7) رسوراترول:

رسوراترول محافظ سلامت مغز است. رسوراترول پلاک های آسیب دیده مغزی و رادیکال های آزاد مرتبط با ابتلا به بیماری آلزایمر را خنثی می کند. این ماده جریان خون به مغز را افزایش می دهد و باعث بهبود پاسخ های ذهنی می گردد.
رسوراترول باعث چسبندگی سلولهای خون، رقیق شدن خون و افزایش جریان خون در بدن می گردد. رسوراترول می تواند جریان خون در جمجمه را تا 30% بهبود ببخشد.
منبع: آب انگور قرمز، بادام زمینی، توت سفید، بلو بری، شراب قرمز

8) تاثیر فسفاتیدیل سرین (PS) بر مغز و حافظه:

یک ماده طبیعی است که بعد از 40 سالگی تولید آن در بدن کاهش می یابد. فسفاتیدیل سرین مشکلات مشکلات مربوط به حافظه را در افراد تازه مبتلا شده به بهبود می بخشد. این ماده طبیعی باعث انعطاف پذیری غشاء سلول ها می شود و ارتباط بین سلولهای عصبی را آسانتر می کند. فسفاتیدیل سرین می تواند سلول های مغز را در برابر آثار منفی رادیکالهای آزاد حفظ کند.
کولین، قرص یال شیر، نئومنتیکس، استیل کارنیتین از دیگر ترکیبات موثر بر عملکرد مغز و تقویت حافظه هستند.

9) فسفاتیدیل کولین (PC):

فسفاتیدیل کولین سبب تقویت حافظه، بهبود یادگیری، تقویت تمرکز و خلق و خو می شود و از اختلال حافظه مرتبط با سن جلوگیری می کند. فسفاتیدیل کولین تولید استیل کولین (انتقال دهنده مهم عصبی) را در بدن تحریک می کند. این ماده شیمیایی در مغز وجود دارد و بر قدرت فکر، حافظه، تمرکز، رفتار، هوشیاری و آمادگی جنسی تاثیر می گذارد. استیل کولین که توسط فسفاتیدیل کولین تولید می شود باعث تحریک رشد سلول های جدید مغز و نخاع می شود.

نکات مهم قبل از مصرف قرص برای تقویت حافظه

? بانوان باردار و شیرده حتما با تائید پزشک از این قرصهای مکمل تقویت حافظه استفاده کنند.
? افرادی که سابقه صرع، ، هموکروماتوز، آلرژی به مواد غذایی مثل سویا داشته اند حتما برای مصرف این قرص ها با پزشک مشورت کنند.
? افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند، برای مصرف با پزشک خود مشورت نمایند.
? هیچگاه بیش از دوز پیشنهاد شده، قرص های تقویت کننده حافظه را مصرف نکنید.
? در صورت بروز هر گونه حساسیت به داروهای تقویت حافظه حتما پزشک را در جریان بگذارید.
? قرص ها را در جای خشک و خنک و دور از دسترس اطفال قرا دهید.

دوه درمان با قرصهای تقویت حافظه

باید این نکته را در نظر داشته باشیم که قرصهای تقویت حافظه، “” هستند، یعنی کامل کننده رژیم غذایی روزانه بوده و میتوانند کم و کاستی های ریز مغذی ها که در وعده های غذایی دریافت نشده اند را تامین کنند. از طرفی قرصهای مکمل را باید بصورت مرتب، روزانه طی چند ماه مصف کنید تا تاثیرات آنها پایدار تر بماند. قرصهای تقویتی و ویتامینه مانند داروها نیستند که در زی یک تا 12 ساعت به شما نتیجه ای نشان دهند. مثلا یک قرص در عرض نیم ساعت تا 40 دقیقه درد شما را تسکین میدهد. نباید چنین انتظاری را از قرصهای مکمل داشته باشید.

 زوال عقل چیست؟
زوال عقل معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بینند. بروز اختلال در حافظه و روند تفکر سبب آسیب عملکردهای اجتماعی و شخصی بیمار شده و در نتیجه ممکن است سبب افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری بیمار شود. گاهی اوقات بیمار افرادی را مثلاً والدین فوت شده یا اقوام را که نیستند و حضور ندارند می‌بینند.

آلزایمر چیست؟

آلزایمر رایج‌ترین شکل است. آلزایمر در افراد بالای ۶۵ سال بروز پیدا می‌کد؛ گر چه آلزایمر زودرس (با شیوع کمتر) ممکن است زودتر از این سن رخ دهد. از جمعیت افراد 65 سال به بالا، 5% به بیماری آلزایمر متوسط تا شدید مبتلا هستند و این در حالیست که 10 تا 15% سالمندان نیز از آلزایمر خفیف رنج می برند.
آلزایمر بیماری است که هنوز درمان قطعی برای آن یافت نشده اما می توان از سنین جوانی با داشتن یک برنامه روزانه سالم مثل ورزش، رژیم غذایی مناسب و مصرف ترکیبات موثر بر تقویت حافظه از بیماری های مربوط به زوال عقل مثل آلزایمر جلوگیری کرد.

علائم آلزایمر

علائم این بیماری با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات به‌خصوص حافظه موقت در دوران پیری آغاز شده و به‌تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، قدرت تکلم، گوشه‌گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی‌های تنفسی به پایان می‌رسد. مرگ پس از پنج تا ده سال از بروز علائم اتفاق می‌افتد؛ اما بیماری حدود بیست سال قبل از ظهور علائم آغاز شده  است.

نتیجه نهایی:

زوال عقل، فراموشی و ابتلا به بیماری آلزایمر با افزایش سن برای اکثر افراد در یک جامعه رخ می دهد اما می توان به وسیله مصرف ترکیباتی که در تقویت مغز و حفظ سلولهای مغزی موثرند از ابتلا به این بیماری رنج آور جلوگیری کرد. مصرف ترکیبات ضد آلزایمر و تقویت کننده حافظه می توانند شامل ویتامین ها و مواد معدنی باشند و یا شامل مواد مغذی مثل عصاره های گیاهی. بهرحال این مواد در حالتی که به مقدار کافی در طول روز در رژیم غذایی و برنامه روزانه قرار بگیرند می توانند باعث سلامتی و افزایش کیفیت زندگی در افراد شوند. در کنار مصرف ترکیبات موثر بر تقویت حافظه که یکی از روشهای آن مصرف مکمل های غذایی و گیاهی می باشد، به وسیله ورزش های هوازی و بازی های فکری مثل شطرنج، سودوکو و … می توان به سلامت مغز کمک کرد.
بهترین قرص ویتامین و مولتی ویتامین برای تقویت حافظه کدام است؟ بسیاری از مکمل ها و قرص های مولتی ویتامین می توانند حافظه، انگیزه، خلاقیت، هوشیاری و عملکرد شناختی شما را تقویت کنند.درست است که متخصصان موافق هستند که رژیم غذایی سالم و سبک زندگی دو عامل مهم برای سلامت مغز هستند اما تحقیقات نشان می‌دهد که برخی مکمل‌ها می‌توانند به بهبود سلامت مغز شما کمک کنند.

در این مقاله برای شما 7 مکمل خوراکی برای تقویت حافظه و افزایش تمرکز معرفی و لیست شده است. همچنین شما می توانید جهت مشاوره رایگان انتخاب بهترین مکمل، قرص و مولتی ویتامین برای تقویت حافظه با خانم دکتر فاطمه موسوی به شماره واتساپ ارتباط برقرار کنید.

7 قرص و مولتی ویتامین برای تقویت حافظه و تمرکز

1- مکمل نوپپت ()

مکمل‌، نیمه صناعی هست که می‌تواند راندمان سیستم عصبی مرکزی را از طریق مکانیسم‌های مختلف افزایش دهد. بطور معمول این مکمل‌ باعث تسهیل و افزایش سرعت انتقال پیام‌رسان‌های مغزی شده، واکنش‌های آنزیمی مغز را سرعت بخشیده و از سلول‌های مغزی در برابر استرس اکسیداتیو حفاظت می‌کند.

این نوع مکمل‌  اولین بار توسط محققان روسی سنتز و مشخصه‌یابی شد. نوپتوگر یک مکمل نوتروپیکی است که ساختاری شبیه پیراستام دارد ولی قدرت عمل آن 1000 برابر بیشتر است. ماده موثره این مکمل یک مولکول کوچک دی پپتیدی (واحد سازنده پروتئین) است که بعد از ورود به سلول‌های مغزی تبدیل به سیکلوپرولیل گلایسین شده و باعث افزایش راندمان کاری سلول‌های مغزی شده و حفاظت کننده نورون‌های مغزی است. این مکمل، میزان قدرت یادگیری، حافظه و تمرکز را افزایش می‌دهد و باعث کاهش اضطراب و استرس می شود. همچنین باعث کنترل و بهبود افسردگی‌های ملایم و خفیف هم می شود.

از نظر من بهترین قرص مکمل تقویت حافظه، مکمل نوپتوگر می باشد و حاوی 90 عدد قرص می باشد و بدون نیاز به نسخه پزشک از اکثر داروخانه ها قبل خرید است. قیمت قرص مکمل تقویت حافظه نوپتوگر چیزی در حدود 400 هزارتومان می باشد.

2- مکمل منیزیم

منیزیم یکی از فلزات فراوان بدن می‌باشد که نقش کوفاکتوری برای بیش از 200 آنزیم سیستم عصبی دارد. تحقیقات نشان داده است که کمبود منیزیم در سرم خونی با افزایش استرس اکسیداتیو بافتی رابطه دارد، بدین صورت که منیزیم باعث سرکوب استرس اکسیداتیو می‌گردد. لذا از سلول‌های عصبی در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می‌کند.

همچنین منزیم باعث تسهیل پیام‌رسانی در طول رشته‌های عصبی می‌شود که این امر باعث بهبود کارایی سیستم عصبی می‌گردد. نتایج آزمایش دکتر Liu در انستیتو MIT نشان داد که افزایش میزان منیزیم در مغز منجر به افزایش قابل توجه قدرت حافظه در موش‌های جوان و مسن شد.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که منیزیم حافظه و توانایی یادگیری شما را بهبود می‌بخشد. مهمتر از آن، زمانی که کمبود منیزیم در مغز وجود داشته باشد، حافظه و توانایی یادگیری شما به میزان قابل توجهی مختل می‌شود.

مکملهای مختلف منیزیم در بازار دارویی وجود دارند که منیزیم سیترات ملح مطلوب با جذب بالای 90 درصد می باشد که در بازار دارویی ایران هم با اسم تجاری ارائه می شود.

3- مکمل جینسنگ

جینسنگ یک گیاه دارویی با تاریخچه دارویی بیش از هزار سال می‌باشد که متعلق به طب سنتی شرق می‌باشد. این گیاه بومی شرق آسیا به ویژه کشورهای کره جنوبی و شمالی، چین، تایلند، ویتنام و غیره می‌باشد. جینسنگ دارای خواص درمانی بیشماری از قبیل افزایش استقامت و قوای بدنی، افزایش قوای جنسی در آقایان و خانم‌ها، برطرف کننده مشکلات جنسی آقایان، برطرف کننده خستگی مزمن در بیماران مبتلا به MS و همچنین افزایش حافظه و تمرکز می‌باشد.

4- ویتامین‌ها

ویتامین‌ها مواد و مولکولهایی هستند که نقش‌های مختلفی در فرآیندهای مختلف بدن بازی می‌کنند. ویتامین‌های ، مانند ویتامین B1، B2، B3، B6، B7، B9 و B12 نشان داده شده است که در میزان یادگیری، تمرکز و قدرت یادآوری نقش مستقیم و غیر مستقیمی دارند. این ویتامین‌ها دارای نقش کوفاکتوری برای برخی از آنزیم‌های سلولهای مغزی دارند. لذا کمبود یا فقر آنها باعث کاهش راندمان واکنش‌های آنزیمی و متقاعب آن کاهش کارایی سلول‌های مغزی می‌شود.

تیامین (B1)، یک کوآنزیم در کاتابولیسم قندها و اسیدهای آمینه، یک عامل مشترک ضروری در سنتز اسیدهای چرب، انتقال دهنده‌های عصبی و سایر ترکیبات زیست فعال ضروری برای عملکرد مغز است. مدل‌های پیش بالینی نشان می‌دهد که کمبود ویتامین B1 (تیامین) منجر به نقص حافظه می‌شود.

ریبوفلاوین (B2) حاوی دو فلاووپروتئین است که در متابولیسم اسیدهای چرب ضروری در لیپیدهای مغز نقش دارند. نیاسین (B3)، اسید پانتوتنیک (B5) و بیوتین (B7)، متابولیسم اکسیداتیو را تضمین می‌کنند و به ساختار و عملکرد سلول‌های مغز کمک می‌کنند. در حالی که این پنج ویتامین B هیچ ارتباط مستقیمی با حافظه ندارند، اما برای عملکرد مغز ضروری هستند.

بهترین مولتی ویتامین برای کنکوری ها برای تقویت حافظه در ویتامین B کمپلکس B6، B9 و B12 و جینسنگ هستند. همه آنها عواملی در متابولیسم هموسیستئین هستند که عملکرد شناختی مغز از جمله حافظه را تقویت می‌کنند.

اکر دانش آموز، کنکوری و یا دانشجو هستید و قصد دارید که هنگام درس خواندن عملکرد مغز شما افزایش یابد، پیشنهاد می کنیم که مقاله تخصصی را به صورت کامل مطالعه کنید.

5- گیاه داروئی بادرنجبویه (ملیس)

تحقیقات گذشته نشان داده است که عصاره بادرنجبویه با مهار فعالیت آنزیم استیل کولین استراز و افزایش سطح استیل کولین در هیپوکمپ مغز، تحریک گیرنده نیکوتینی، فعال‌سازی آنزیم‌های آنتی‌اکسیدانی و کاهش پراکسیداسیون لیپیدی باعث بهبود حافظه می‌گردد.

6- چای سبز

7- جینکو بیلوبا

جینکوبیلوبا (کُهَن‌دار یا گینکو)، درختی بزرگ با برگ‌های بادبزنی شکل است که بومی کشور چین می‌باشد. عصاره این گیاه با داشتن پلی فنول‌های مختلف دارای اثرات دارویی مختلفی علی‌الخصوص بر روی افزایش میزان حافظه و تمرکز می‌باشد. در افراد مسن مصرف این گیاه باعث جلوگیری از زوال عقل می‌شود. اثرات تقویت حافظه و افزایش تمرکز این گیاه ثابت شده است ولی در نوجوانان آزمایشات اثبات شده‌ای وجود ندارد.

تحقیقات آزمایشگاهی نشان داد که مصرف طولانی مدت عصاره جینکوبیلوبا می‌تواند حافظه فضایی و برانگیختگی را همراه با تغییرات قابل توجهی در محتوا و متابولیسم مونوآمین‌ها در چندین ناحیه مغز بهبود بخشد.

مطالعه کنونی مشاهدات قبلی را در مورد بهبود کمی عملکرد حافظه پس از 120 میلی‌گرم عصاره جینکوبیلوبا تأیید کرد. حداقل 4 تا 6 هفته مورد نیاز است تا بتوان یک اثر مشخص را انتظار داشت.

نتیجه گیری

در این مقاله مکمل‌هایی که ممکن است باعث افزایش راندمان مغزی شود را با هم مرور کردیم. بعضی از این مکمل‌ها مانند نوپتوگر بصورت تخصصی برای این منظور فرموله شده‌اند و دارای اثر بسیار قوی‌تری است، و بعضی از این مکمل‌ها بصورت از طبیعت گرفته شده است (جینسنگ، بادرنجبویه، چای سبز و جینگوبیلوبا) که یکی از چند اثر درمانی آن‌ها افزایش راندمان مغزی است. طبیعتاً اثر درمانی این مکمل‌ها ضعیف‌تر از مکمل‌های تخصصی مانند نوپتوگر است. مکمل‌هایی دیگری نیز وجود دارد مانند مکمل منیزیم و ویتامین‌های گروه ب که به علت دخیل بودن در کار آنزیم‌های سلول‌های عصبی، باعث افزایش راندمان فرایندهای فیزیکوشیمیایی شده و موجب افزایش فعالیت سلول‌های عصبی می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا