بهترین رنگ لمینت چیست

لبخند زیبا بهترین آرایش صورت است، اما متاسفانه بسیاری از افراد به خاطر دندان های بد فرم و بد رنگ خود از این نعمت بی بهره هستند. در چنین شرایطی باید به روش های اصلاح طرح لبخند مانند لمینت دندان و کامپوزیت تکیه کرد. یک روش کاملاً استاندارد برای داشتن لبخندی زیبا است. دندان های ردیف با شکل مناسب و یک رنگ سبب می شود تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. یکی از کاربردهای لمینیت، سفید کردن دندان ها است. حال سوال اینجاست که رنگ لمینت دندان بر چه اساسی انتخاب می شود؟ بهترین رنگ لمینت چیست؟ شرایط تغییر رنگ لمینت دندان به چه صورت است و در صورت تغییر رنگ می توان اقدام به سفید کردن دندان کرد یا خیر. پاسخ تمام این سوالات را میتوان در این مقاله از سایت کلینیک دندانپزشکی ایرانمهر دریافت کنید.

What is the best laminate color

انواع درجه بندی رنگ لمینت دندان


تئوری رنگ تقریبا در هر زمینه ای یکسان است، مثلا آرایشگرها برای داشتن ظاهری طبیعی، مو را تنها دو درجه روشن تر یا تیره میکنند. این موضوع در دندانپزشکی نیز صادق است. معمولا متخصصان لمینت دندان، رنگ روکش را دو درجه روشن تر از رنگ دندان های واقعی انتخاب میکنند. معروف ترین و پرکاربردترین طیف رنگ های لمینت دندان عبارتند از:

سفیدترین رنگ لمنیت دندان، A1 است که به آن لمینت هالیوودی نیز میگویند زیرا بسیاری از هنرمندان ایرانی و خارجی از آن استفاده میکنند. رنگ دندان a1 نه تنها رنگ بسیار سفیدی میباشد بلکه دوام و طول عمر بالایی نیز دارد و تا سال ها میتوانید از آن استفاده کنید. اگر قصد دارید فقط یک یا چند عدد از دندان های خود را لمینت کنید، توصیه میکنیم که رنگ لمینت دندان a1 را انتخاب نکنید زیرا این رنگ بسیار سفید میباشد و تفاوت رنگ فاحشی را با رنگ سایر دندان های طبیعی به وجود می آورد که به هیچ وجه زیبا نیست

. از آنجایی که لمینت رنگ A1 بسیار سفید است، بسیاری از افراد از ظاهر غیر طبیعی آن خوششان نمی آید. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، ما رنگ لمینت دندان A2 را به شما پیشنهاد میدهیم زیرا این رنگ کمی تیره تر و استخوانی تر از A1 است و ظاهر طبیعی تری دارد. رنگ لمینت دندان A2 فقط یک درجه روشن تر از رنگ دندان های معمولی است.
جالب است بدانید که رنگ طبیعی دندان ها معمولا A3 است و افرادی که نمیخواهند کسی متوجه روکش لمینیت آنها بشود از این رنگ استفاده میکنند. بیمارانی که نمیخواهند از روش های سفید کردن دندان مانند بلیچینگ استفاده کنند یا اینکه قصد لمینت کردن تنها چند دندان را دارند، رنگ لمینت A3 انتخاب بسیار مناسبی میباشد.

رنگ لمینت دندان b1:

رنگ روکش دندان b1 نیز یکی از سفیدترین و براق ترین رنگ های لمینت دندان میباشد. اگر میخواهید رنگ لمینت دندان شما مشابه رنگ دندان های بازیگران باشد، B1 بهترین انتخاب است اما شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه تفاوتی بین رنگ لمینت A1 و رنگ لمینت دندان B1 وجود دارد؟ هر دو این رنگ ها بسیار شفاف هستند اما B1 سایه تیره تری دارد و به اندازه A1 سفید نیست، در نتیجه اگر به دنبال لمینت دندانی هستید که در عین سفید بودن ظاهر طبیعی تری داشته باشد، لمینت رنگ B1 انتخاب مناسب تری از روکش دندان a1 است. تفاوت رنگ دندان a1 و b1 در این است که رنگ b1 و به طور کلی طیف رنگ B از A روشن تر و سفید تر میباشد.

رنگ روکش دندان b2

اگر به دنبال رنگ لمینت دندانی هستید که در عین سفید بودن، طبیعی جلوه کند و با ساختار دهان و دندان ها سازگار باشد، ما رنگ لمینت دندان b2 را پیشنهاد میکنیم. رنگ دندان b2 به اندازه b1 سفید نیست، اما مقاومت بسیار بالایی در برابر ساییدگی دارد، بنابراین جزء روکش هایی است که تا سال ها می توانید از آن استفاده کنید.

کدهای L، R و M در رنگ های لمینت دندان به چه معنا هستند؟

 • کد L یعنی زرد است
 • کد M خنثی است
 • کد R قرمز است

ملاک های انتخاب شکل ظاهری لمینت

انتخاب شکل ظاهری لمینت دندان بسیار مهم است و بر اساس فرم صورت و لبخند شما در نظر گرفته می شود. بیماران رنگ پوست و شکل صورت متفاوتی دارند. لمینت دندانی که برای خواهر شما مناسب است، ممکن است برای شما ایده آل نباشد. اینجاست که دندانپزشک باید نظر خود را درباره رنگ لمینت دندان اظهار کند.

هرچه لمینت دندان بلندتر و باریکتر باشد چهره حالت کشیده تر پیدا می کند. این گزینه برای صورت های گرد مناسب است. برای صورت های قلبی شکل بهتر است که از لمینت گرد و کوتاه استفاده کنید. اگر صورت مربعی شکل دارید می بایست از لمینت های مربعی شکل و یکدست استفاده نکنید، مدل های گردتر می تواند مکمل خوبی باشد. مثلاً دندان های نیش باید نوک دار تر در نظر گرفته شوند. چنانچه فرم صورت شما بیضی شکل است، از لمینت دندان مربعی استفاده کنید. دلیل آن این است که یک دندان مربع شکل باعث پر نشان دادن صورت می شود.

رنگ لمینت دندان را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟

برخی از افراد فکر می کنند که اگر سفید ترین رنگ را انتخاب کنند دندانشان زیباتر و جذاب تر می شود، در صورتی که لمینت دندان بسیار سفید، لبخند شما را مصنوعی می کند. به طور کلی همه لمینت ها یک رنگ نیستند. آیتم های زیادی در انتخاب رنگ لمینت دندان نقش دارند مانند رنگ چشم، رنگ پوست صورت، سن، جنسیت و غیره.

 • رنگ چشم: یکی از آیتم هایی که در انتخاب رنگ لمینت دندان باید به آن دقت کنیم رنگ چشم است. رنگ لمینت نباید از سفیدی چشمتان روشن تر باشد. در صورتی که لمینت خیلی سفید باشد منجر به غیر طبیعی به نظر رسیدن دندانها میشود و لبخندتان مصنوعی و سرد می شود.
 • رنگ پوست صورت: عامل دیگر در انتخاب رنگ لمینت دندان، رنگ پوست است. در صورتی که پوست صورت شما روشن است می توانید رنگ سفید تری برای لمینت دندان انتخاب کنید. مثلاً رنگ لمینت باید مقداری روشنتر از رنگ پوست شما باشد به این ترتیب به نظر نمی رسد که دندان هایتان زرد است. از طرفی چون رنگ پوست های روشن تضاد چندانی با رنگ دندا ها ندارد، بهتر است رنگ لمینت دندان را سفیدتر انتخاب کنید. هرچه پوست تیره تر باشد، باید بیش از رنگ های خیلی سفید فاصله بگیرید. لمینت های لایه به لایه گزینه خوبی محسوب می شوند. این روش سبب می شود تا ظاهری طبیعی تر به دندان ها داده شود. در واقع لایه های عمیقی تر مات هستند و هرچه به سمت لبه ها می روید شفاف تر می شود.
 • سن بیمار: رنگی که برای لمینت بیماران کهنسال یا میانسال استفاده می شود با رنگ لمینت افراد جوان متفاوت است زیرا افرادی که سن بالایی دارند بهتر است از رنگ های خیلی سفید استفاده نکنند. از آنجایی که افراد میانسال معمولا چین و چروک های زیادی در اطراف دهان خود دارند، بهتر است که از لمینت های کلفت تری برای دندان های جلویی خود استفاده کنند تا لب های آنها پرتر و برجسته تر نمایش داده شود.
 • لمینت دندان مربعی سبب می شود که لبخند حالت عضلانی و مردانه تری بگیرد. کسانی که دوست دارند چهره شان ظریف جلوه داده شود و زنانگی بیشتری پیدا کنند می بایست از مدل های لبه گردتر استفاده نمایند. هرچه دندان ها بلندتر باشد، به جوانتر نشان دادن چهره شما کمک زیادی می کند. لمینت دندان حتی به زن و مرد بودن بیمار نیز بستگی دارد. جنسیت: رنگ و شکل
 • رنگ دندان های دیگر: در صورتی که قصد ندارید همه دندان های خود را لمینت کنید، یعنی فقط یکی دو مورد از دندان های جلو مدنظرتان است باید رنگی را انتخاب کنید که با سایر رنگ ها هماهنگ باشد تا تفاوت رنگ بارزی بین دندان های شما وجود نداشته باشد اما اگر میخواهید کل فک بالا و پایین خود را لمینت کنید، بهتر است رنگ لمینت A1 یا B1 را انتخاب کنید.

شکل دندان ها چه تاثیری روی انتخاب لمینت دارد؟

دندان های هر فرد فرم متفاوتی دارد و همین دلیل منجر به به وجود آمدن هزاران ترکیب مختلف از لمینت دندان شده است. کلینیک دندانپزشکی ایرانمهر باتوجه به فرم دندان های طبیعی شما بهترین رنگ و شکل روکش لمینت را پیشنهاد میدهد. فرم دندان ها یکی از حالات زیر میباشد:
فرم دندان تهاجمی (aggressive): دندان‌های مربعی شکل و یکنواخت برای ایجادصورت پر. معمولا مردان فرم دندان های تهاجمی دارند.
فرم دندان بالغ (mature): دندان های مربعی شکل با دندان نیش کمی گرد.
فرم دندان قدرتمند (Vigorous): دندان های مربع شکل با نیش های تیز و برجسته.
فرم دندان خرگوشی: دندان های مربعی شکل با دندان های جلویی برجسته تر و دندان نیش گرد.

آیا تغییر رنگ لمینت ممکن است؟

رنگدانه های غذا، نوشیدنی ها و دخانیات سبب می شود که لمینت دندان به مرور زمان دچار تغییر رنگ شود. دندانپزشکان زیبایی به متقاضیان لمینت دندان اکیدا توصیه میکنند که بعد از نصب، از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی مانند قهوه، چای، سس پاستا و … خودداری کنند تا رنگ لمینیت آنها تغییر نکند. برخی از افراد از متخصصان کلینیک ایرانمهر این سوال را دارند که آیا میتوانند بعدا رنگ لمینت دندان خود را عوض کنند؟

پاسخ ما به این سوال خیر است. لمینت دندان غیر قابل بازگشت است و بعد از اجرای این روش دیگر نمیتوان رنگ آن را تغییر داد مگر اینکه به طور کل لمینت را ریموو کنند. اگر فکر میکنید که ممکن است بعدا از رنگ لمینت دندان خود پشیمان شوید، بهتر است با تکنیک کامپوزیت، دندان های خود را اصلاح کنید زیرا کامپوزیت دندان قابل جایگزینی است.

آیا میتوان رنگ لمینت را سفید کرد؟

ژل های سفید کننده روی روکش های لمینتی کار نمی کنند. برای اینکه رنگ لمینیت شما با سایر دندان ها مطابقت داشته باشد می بایست آن را تعویض کنید. چنانچه روی روکش های شما لکه افتاد، با پالیش لمینت دندان تا حدودی می توان این لکه های سطحی را از بین ببرد اما نه به این معنی که هر لکه ای به سادگی از بین می رود. توصیه ما به شما این است که هرگز اجازه ندهید که کار به تغییر رنگ لمینت دندان برسد. سعی کنید با رعایت نکاتی که در ادامه ذکر میکنیم، از این تغییر رنگ جلوگیری نمایید.

چگونه از تغییر رنگ لمینت دندان جلوگیری کنیم؟

 • برای جلوگیری از تغییر رنگ لمینت دندان می بایست پس از هر بار غذا خوردن مسواک کنید.
 • علاوه بر مسواک زدن باید هر روز نخ دندان بکشید.
 • به طور کلی نوشیدنی هایی که حاوی رنگ های شدید و مصنوعی هستند و سبب لکه شدن دندان می شوند را به حداقل برسانید.
 • دندان ها نباید زیاد تحت فشار قرار بگیرند.
 • باید هر شش ماه تا یک سال به دندانپزشک مراجعه کنید.

نتیجه گیری

هرچه بیشتر از لمینت دندان خود محافظت نمایید، قطعاً دوام بیشتری خواهد داشت. به هر صورت باید بدانید که لمینت نوعی ماده متراکم است که تا حدودی نسبت به لکه گیری مقاوم است اما نمی توان گفت که هرگز دچار لکه نمی شود، بنابراین در مورد تغییر شکل و همینطور تغییر رنگ لمینت باید به همه جوانب دقت داشته باشید و سعی کنید قوانین رژیم غذایی را رعایت کنید.

دکمه بازگشت به بالا