بین الملل

برپایی «نماز جمعه وحدت‌بخش» و حضور هزاران نفری ملت عراق در پی فراخوان مقتدی صدر

به دعوت رهبر نهضت صدر، هزاران نفر از شهروندان عراقی در «نماز متحد جمعه» شرکت کردند.

به گزارش شیمیشی، به نقل از سایت لبنانی النهار، هزاران نفر از هواداران مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر عراق، در مکان هایی که برای برگزاری «نماز یکپارچه جمعه» در بغداد و سایر مناطق جنوبی تعیین شده بود، آماده بودند. و استان های فرات میانه..

صدر از هواداران خود خواست تا در نماز جمعه همه استان های کشور به جز استان بصره و شهرک صدر در بغداد شرکت کنند.

به دعوت مقتدی صدر برگزار شد

در حالی که کابینه محمد شیعه السودانی، نخست وزیر عراق به صدمین روز کار خود نزدیک می شود، این فراخوان سوالاتی را درباره اهداف آن ایجاد می کند.

سدیر با اشاره به نماز جمعه ای که پدر مرحومش محمدصادق صدر در دهه نود به آن دستور داده بود، از هوادارانش خواست حتی اگر در قید حیات نیست، این مراسم مذهبی را انجام دهند.

امام جمعه بغداد حسین آل محمداوی گفت: نماز جمعه به ما آموخت که در زمانی که حقیقت کمیاب است حرف حق را بزنیم اما یاد گرفتیم که از اشغالگری و ظلم و اعتقادات و پیروان آن متنفر باشیم. “

وی تاکید کرد: مقاومت ما در مقابل متجاوزان فقط ثمره نماز جمعه است و کسانی که می گویند مقاومت وظیفه اصلی دولت سدر ما نیست دروغ می گویند بلکه از محصولات خاندان سدر است.

به گزارش میدل ایست نیوز، صدر روز دوشنبه از حامیان خود خواست تا به مناسبت سالروز «ظهور نماز جمعه از تاریکی به روشنایی» توسط پدرش که او را «ولی امر مسلمین» توصیف کرده است، نماز جمعه را برگزار کنند. “. “

وی در این پیام که به عنوان خطبه دوم نماز جمعه خوانده شد نیز به توصیه پدر بر اهمیت نماز تاکید کرده و سعی در استخراج معانی عمیق از این وصیت کرده و پس از چند جمله خطاب بر آن تاکید کرده است. «این درختی است که او (پدرش) باید حفظ شود» و تصریح کرد که «حتی اگر مقتدی صدر بمیرد، نماز جمعه ادامه دارد».

این اولین بار نیست که صدر از حامیان خود می خواهد تا در روز جمعه با هم نماز بخوانند. آخرین باری که وی به این نماز خواند تیرماه گذشته و اندکی پس از استعفای نمایندگانش از مجلس بود.

در مرداد ماه که هواداران وی در منطقه خضر قیام کردند، اقدام مشابهی انجام شد.

علاوه بر اینکه چیدمان این نماز جمعه به وضوح نشان دهنده تمایل صدر برای نشان دادن حجم هوادارانش است، اغلب با نگرانی ها و گمانه زنی هایی در مورد احتمال تبدیل نماز جمعه به تظاهرات و برپایی هرج و مرج همراه است.

همچنین در آخرین پرونده در چند روز گذشته برخی رسانه ها به تحلیل درخواست صدر برای آغاز اقدام وی برای بازگشت به عرصه سیاسی و پایان دادن به سکوت پرداخته و پیش بینی کرده اند که این نماز جمعه به تحصن و تحصن تبدیل شود. -که در. بحران سیاسی جدید

با وجود این، صدر، اگرچه از زمان اعلام جنجالی خود مبنی بر بازنشستگی از سیاست، فعالیت سیاسی چندانی از خود نشان نداده است، اما گهگاه سیگنال هایی ارسال می کند تا به همه یادآوری کند که او هنوز در صحنه است و می تواند هر زمان که بخواهد بازی کند.

باید منتظر ماند و دید که صدر چه نوع آینده سیاسی را برای خود رقم زده است، اما عملکرد او در دو دهه اخیر نشان داده است که او فردی بسیار جاه طلب است و بیش از رهبری یک گروه و حزب سیاسی فکر می کند.

صدر علاوه بر این، نماز جمعه را یکی از ابزارهای مهم تبلیغی خود می داند: اقدامی مذهبی و سیاسی که می تواند عظمت هواداران خود را به نمایش بگذارد و هر بار با ایجاد «جمعه واحد» به همه نشان دهد. دعا» تا میدان را خالی نکنیم.

نماز جمعه نهضت صدر در دهه 90 آغاز شد و به ابتکار پدر مقتدی صدر که در نماز شرکت کرد و خطبه ایراد کرد، برگزار شد.

بعدها، صدر این روش را در مسجد کوفه ادامه داد، هرچند به تدریج کمتر به عنوان مبلغ ظاهر شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا