باقری کنی: تلاش برای دلارزدایی از تجارت جهانی، خواسته همه کشورهای مستقل است

به گزارش شیمیشی «علی باقری» سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران طی سخنرانی در نشست مشترک وزرای امور خارجه بریکس و کشورهای دعوت شده به این اجلاس، از دولت و مردم روسیه برای میزبانی گرم از هیات جمهوری اسلامی ایران تشکر و از همه رهبران، مقامات عالی رتبه و مردم کشورهای حاضر در این اجلاس که مراتب همدردی خود را ب ه مناسبت شهادت آیت الله «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران و «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه با ارسال پیام تسلیت و حضور در مراسم یادبود ابراز داشتند ، قدردانی کرد. 

باقری با اشاره به این موضوع که «جهان در دوران گذار، با هرج و مرج و ناعدالتی های زیادی روبرو است»، گفت: بریکس اندیشه روشنی برای عبور از دوران گذر و اصلاح حکمرانی جهانی با توسل به چندجانبه گرایی، مقابله با یک جانبه گرایی و شکل دهی به نظم جدید عادلانه تر، شفاف تر و دمکراتیک مبتنی بر اجماع دارد و مجموعه اقداماتی را برای رسیدن به اهداف مشترک طراحی و برنامه ریزی نموده است. این گروه توانمندی های خود را نشان داده و از این رو، روزبه روز حامیان و کشورهای همفکر بیشتری را جذب می کند. 

او با اشاره به گروه بریکس و بیان اینکه «برای اولین بار است که یک هویت سیاسی، اقتصادی، مالی، فرهنگی مشترک قوی و اثرگذار در جهان در حال توسعه ایجاد شده است»، تمایل فزاینده کشورها برای پیوستن به بریکس را «نشانه بسیار مهمی از علاقه آن ها به سرعت بخشیدن به زایش جهانی نو، مبتنی بر چندجانبه گرایی ماندگار و ژرف» دانست و گفت: ما معتقدیم چنانچه ایده گسترش بریکس به واقعیت بپیوندد، این هویت، منسجم تر و جهانی تر خواهد شد. بر همین اساس، روسای جمهور با توجه به مشاهده کثرتِ درخواست ها برای پیوستن به بریکس، دستورالعملی صادر کرده اند که تا زمان اجلاس سران بعدی روسای جمهور در ماه اکتبر در کازان، سند مربوط به الگوها، استانداردها و معیارهای کشورهای شریک را نهایی سازیم تا به تایید و امضای روسای جمهور برسد. جمهوری اسلامی ایران در تمامی مذاکرات مربوطه به صورت فعال شرکت کرده و در آینده نیز برای تدوین و نهایی ساختن این معیارها مشارکت و مساعدت خواهد کرد. 

هیچ کشور مستقلی در جهان نیست که از سلطه دلار متضرر نباشد

سرپرست وزارت خارجه ایران در بخش دیگری از سخنرانی خود و با اشاره به سلطه دلار در تجارت جهانی گفت: زیرساخت های کنونی اقتصاد جهانی به صورت هراس انگیزی در اختیار قدرت های غربی قرار دارد که عملا نشان داده اند ساختارهای اقتصاد جهانی را به سلاحی علیه رقبا مبدل ساخته اند. وابستگی کشورها به یک ارز خاص برای مبادلات و ذخیره باعث شده است که اقتصاد بسیاری از کشورها در چنبره اسارت دلار بیفتند و در صورت عدم چاره جویی سریع، این امر اقتصاد کشورها را بیشتر در باتلاق فرو خواهد برد. هیچ کشور مستقل و در حال توسعه در جهان نیست که از انحصار و سلطه دلار متضرر نباشد؛ از این رو تلاش برای دلارزدایی از تجارت جهانی، خواسته همه کشورها و ملت های مستقل جهان محسوب می شود.

باقری تحریم های اقتصادی را «یکی از چالش هایی که نظام سلطه برای ارعاب کشورهای مستقل به کار می گیرد» خواند که «به مهمترین ابزار ارعاب کشورهای سلطه طلب برای تحمیل اراده تبدیل شده و از موانع کلیدی پیشبرد همگرایی کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته به شمار می رود».

دیپلمات ارشد ایران با اشاره به تجربه ایران در خنثی سازی و دور زدن تحریم های اقتصادی گفت: جمهوری اسلامی  ایران به عنوان کشوری که سال ها متحمل تحریم های غیرقانونی یک جانبه آمریکا بوده و در عین حال توانسته با تعبیه سازوکارهای چابک داخلی و ایجاد مسیرهای امن خارجی، الگوی جدیدی از زیست توام با پیشرفت در سایه فشار و تحریم را ذیل مفهوم اقتصاد مقاوتی ارائه دهد و در این مسیر هم از راهبرد خنثی سازی تحریم ها و هم از تاکتیک دور زدن تحریم ها، هوشمندانه بهره برده است.

ایجاد سازوکارهای مستقل بانکی میان اعضای بریکس یک ضرورت برای تامین منافع راهبردی اعضاست

او در ادامه تاکید کرد: تحریم های غیرقانونی هر چند یک واقعیت است که موجب ایراد خسارت و ایجاد هزینه برای کشورهای مستقل می شود، اما اراده برای مقابله با تحریم های غیرقانونی و نیز هم افزایی کشورهای مستقل برای رهایی از سازوکارهای یکجانبه گرایی به ویژه در عرصه های مالی، پولی و بانکی بین المللی، می تواند تحریم های غیرقانونی را ناکارامد ساخته و حتی اثربخشی آن ها را به حداقل برساند. از این رو ایجاد سازوکارهای مستقل مالی، بانکی و پولی میان اعضای بریکس که بزرگترین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان انرژی در میان آن هاست، یک ضرورت تام برای تامین منافع راهبردی و بلند مدت اعضاست.

باقری با تاکید بر آمادگی تهران برای ارائه الگوی اقتصاد مقاومتی، گفت: جمهوری اسلامی ایران اعلام می کند که اکنون زمان آن فرا رسیده تا بریکس و کشورهای دوست، الگوی کاربردی برای استقلال مالی، پولی و بانکی از سازوکارهای مبتنی بر نظام یکجانبه گرایی را به طور جدی مورد بررسی قرار دهد. 

تا اشغالگری هست، مبارزه با اشغالگری یک واقعیت انکارناپذیر است

سرپرست وزارت امور خارجه ایران در بخش پایانی سخنرانی خود با بیان اینکه «غزه امروز بزرگترین نمایشگاه دستاوردهای یکجانبه گرایی است»، گفت: کشتار ده ها هزار انسان بیگناه، قتل عام کودکان و زنان، آوارگی صدها هزار انسان بی پناه، کشته شدن ده ها خبرنگار و مامور سازمان های بین المللی، انهدام زیرساخت های زندگی شهری، تخریب ده ها مرکز درمانی، عبادی، آموزشی و اداری شیوع انواع بیماری های جسمی و روانی میان صدها هزار انسان مظلوم و از همه مهم تر حمایت از متجاوز اشغالگر و جنایتکار و پشتیبانی تسلیحاتی، مالی، تجهیزاتی، سیاسی، حقوقی و رسانه ای از رژیم نژادپرست تنها بخش کوچکی از سرشت نظام جهانی مبتنی بر یکجانبه گرایی است. 

او با تاکید بر این نکته که «جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که تا اشغالگری هست، مبارزه با اشغالگری یک واقعیت انکار ناپذیر است»، تنها راه حل پایدار در این موضوع را «رفع سریع و بدون قید و شرط اشغالگری از تمامی فلسطین اشغالی و سپس برگزاری همه پرسی با مشارکت سازمان ملل متحد میان همه فلسطینی ها اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی برای تعیین سرنوشت ملت و کشور فلسطین» دانست.

عمر یکجانبه گرایی به سر آمده و در حال واگذاری میدان عمل به چندجانبه گرایی است

باقری در پایان از میزبان برای برپایی شایسته این نشست تشکر، برای این اجلاس نتایج پربار و برای 25 کشور حاضر، موفقیت روزافزون آرزو کرد و گفت: عمر یکجانبه گرایی به سر آمده و در حال واگذاری میدان عمل به چندجانبه گرایی است. جبهه چندجانبه گرایان، باید هوشمندانه با برپایی و تقویت سازوکارهای جدید مالی، بانکی، اقتصادی، تجاری، سیاسی و فرهنگی، دوران گذار از نظم یک جانبه گرایی را به نظم عادلانه چندجانبه گرایی مدیریت نماید.

311311

دکمه بازگشت به بالا