بین الملل

باقری کنی برنامه مذاکرات را اعلام کرد؛ منتظر گام‌های عملی غرب هستیم

به گزارش شیمیشی، علی خشیری کنی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در مسکو گفت: ایران با پیشنهادات مفید و سازنده وارد مرحله جدیدی از مذاکرات وین شده است.

وی با بیان اینکه روابط ایران و روسیه بسیار خوب است و در زمینه‌های مختلف در حال گسترش است، گفت: ما در زمینه‌های مختلف با روسیه رایزنی کرده‌ایم و پیش از این با مقامات روسیه در مورد مذاکرات وین رایزنی کرده‌ایم.

وی افزود: در دور جدید مذاکرات وین نیز از طرق مختلف با روسیه رایزنی کردیم تا وارد ابتکارات جدید و موثر شویم.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت: با طرف چینی نیز تماس هایی داشتیم و در وین با طرف های دیگر نیز دیدار داشتیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در دور جدید مذاکرات که وارد مرحله مهمی از مذاکرات شده ایم، پیشنهادات بسیار مفید و سازنده ای در دو موضوع رفع تحریم و اقدامات هسته ای ارائه کرده است که می تواند روند مذاکرات را به طور جدی پیش ببرد. “. “

کانی گفت: «در این مرحله، برای اینکه بتوانیم سریعتر مذاکره کنیم، در وین در سطوح مختلف گفتگو و تماس داریم و من نیز باید تا روز پنجشنبه با مقامات روسیه دیدار کنم.» برای اینکه بتوانیم مذاکرات را در فضایی سازنده و آینده نگر ادامه دهیم.

باقری گفت: هر دو پیشنهاد ارائه شده از سوی ایران، طرح و سند جدیدی نیستند.

وی افزود: در مذاکرات هر دو طرف نظرات خود را برای رسیدن به یک نتیجه مشترک به اشتراک می گذارند. مهم این است که این گفت و گو پایه ای باشد. اگر مبنایی وجود داشته باشد، می توان مذاکره کرد و مذاکره نیز راهی است که طرفین به توافق می رسند.

مذاکره کننده ارشد ایرانی گفت: تغییرات و پیشنهاداتی که در دو متن آخر وین 6 ارائه کردیم بر اساس اصول مشترک دو طرف بود. یعنی بر اساس انتظارات و خواسته های بی اساس نبوده است; بله، طبق اسناد توافق شده، هم ما و هم کشورهای 1+5. پس ما تاکید می کنیم و طرف مقابل هم این نکته را می پذیرد.

وی گفت: هر یک از طرفین حق دارند پیشنهادات و ابتکارات خود را بر اساس منافع، سیاست ها و اهداف خود، اما بر اساس توافق دوجانبه ارائه دهند که می تواند زمینه را برای گفتگوهای بیشتر و حصول نتیجه فراهم کند. “

311311

دکمه بازگشت به بالا