اجتماعی

بارش‌های اخیر جبران کننده کم‌بارشی گذشته نیست/ استانداردهای کیفیت هوا را نمی‌توان تغییر داد

رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه بارندگی های اخیر جبران کننده کمبود بارندگی در کشور نیست، درباره کاهش بی سابقه دما در دی ماه در کشور گفت: کشور هرگز سرما ندیده است و این شرایط طبیعی زمستانی است. .

به گزارش شیمیشی، سحر تاجبخش در یک برنامه تلویزیونی درباره وضعیت بارندگی های سه هفته گذشته گفت: این بارندگی ها در کشور وضعیت خوبی داشت. اگرچه بارندگی عموما کمتر از حد نرمال است، اما پیش بینی می شود در هفته های آینده به حالت عادی بازگردد. نیمه شمالی کشور و استان های ساحلی نیز با وجود بارندگی در وضعیت خوبی قرار دارند.

وی همچنین گفت: این در شرایطی است که در پاییز امسال کمبود شدید باران وجود داشت و در دو سال گذشته خشکسالی در کشور حاکم بود، بنابراین کشاورزان شمال کشور در وضعیت خوبی هستند. وضعیت. اما با توجه به افزایش بارندگی ها در جنوب کشور، استان های جنوبی به ویژه استان بوشهر وضعیت خوبی دارند.

پیش بینی بارش خوب در هفته های آینده

رئیس سازمان هواشناسی درباره بارندگی های ماه های آینده گفت: در ماه های آینده بارندگی خواهیم داشت و به حد نرمال می رسد، اما الگوی آن ها مانند سه هفته گذشته است و روی بارندگی ها تمرکز دارند. جنوب کشور بر اساس پیش بینی های انجام شده تا اواسط اردیبهشت ماه همین بارندگی در جنوب کشور بیش از نرمال و در شمال کشور کمتر از حد نرمال خواهد بود و شرایط توزیع بارندگی ها مساعد نیست. کاملا مناسب در بارندگی هفته آینده در جنوب کشور تجمع بیشتری خواهد داشت.

کاهش دما در ژانویه طبیعی بود

وی همچنین گفت: در ماه های دی و اوایل بهمن شدیدترین افت دما را در کشور داشتیم و این میزان افت دما در این زمان نرمال است. در چند سال اخیر به دلیل افزایش دما و خشکسالی شاهد زمستانی سرد نبودیم. اما الگوی زمستانی هوای سرد است و به دلیل عدم تجربه هوای سرد در چند سال گذشته، چندین استان دمای پایین را به ثبت رساندند.

تکبخش همچنین گفت: در برخی از شهرهایی که رکورد دما ثبت شده است، این کاهش دما بی سابقه نبوده است، اما از آنجایی که در چند سال گذشته این کاهش دما مشاهده نشده است، برخی تصور می کنند زمستان سخت و بی سابقه ای در پیش گرفته است. محل. با وجود پدیده سرما در تمامی استان ها، این کاهش دما در خراسان رضوی و همچنین فریمان بیشتر از سایر نقاط بوده است.

پیش بینی می شود دمای هوا تا پایان زمستان افزایش یابد

رئیس سازمان هواشناسی درباره وضعیت دمایی هفته های آینده گفت: الگوهای جوی در هفته های آینده کاهش دما را نشان نمی دهد و از هفته آینده و پس از گذر از این دو درجه شاهد افزایش خواهیم بود. در هفته آینده در صورت موج بارش در اکثر نقاط کشور دمای هوا افزایش می یابد. در این بین تا پایان هفته الگوهای ثابتی وجود خواهد داشت.

وی در خصوص پیش بینی هوای هفته آینده گفت: طی دو هفته آینده دو موج برف و باران پیش بینی می شود و بارش در جنوب کشور و مرکز زاگرس و تهران به ویژه در نواحی شرقی شدید خواهد بود. کردستان در مناطق شمالی برف و باران خواهد بود

تاجبخش درباره انواع خدمات سازمان هواشناسی توضیح داد: سازمان هواشناسی دانش بین رشته ای و خدمات گسترده ای دارد. در حوزه حمل و نقل اگر تا نیم ساعت گزارش فشار به هوانوردی ارسال نشود، پروازها انجام نمی شود و ارتباط تنگاتنگی با هوانوردی دارد. هواشناسی همچنین ارتباط تنگاتنگی با کشاورزی، دریایی، ترافیک کشتی و حمل و نقل دریایی، محیط زیست برای کنترل آب، وزارت نیرو برای کنترل مصرف آب، وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی روزانه و بسیاری از این تصمیمات دارد. سازمان ها بر اساس پیش بینی های سازمان هواشناسی هستند.

هشدارهای نمادین یا مؤثر؟

رئیس سازمان هواپیمایی درباره میزان توجه و اهمیت سازمان ها و افکار عمومی و هشدارهای هواشناسی گفت: در بسیاری از موارد هشدار مفید است. در فصل سرمای اخیر بر اساس اخطارهای داده شده، میزان مصرف گاز و انرژی کنترل شد و این هشدارها در سیل بسیار مفید و از نظر خشکسالی بسیار موثر بود.

وی همچنین گفت: در سازمان جهانی هواشناسی دستورالعمل هایی برای دادن هشدارهای موثر داده شده است. به گونه ای که در استان ها ذکر می شود که بارندگی چقدر خواهد بود و در کجا تاثیر می گذارد تا بینندگان بر اساس آن هشدارها وضعیت را مدیریت کنند. اما برای دادن این هشدارها به داده ها و اطلاعات به روز نیاز است. به عنوان مثال برای هشدار بادهای شدید باید اطلاعات لازم در مورد ساختمان های ناپایدار یا درختان سقوط کرده به سازمان هواشناسی ارائه شود و برای هشدار سیل به داده های آنلاین جریان ها نیاز است. و این داده‌ها به‌روز هستند. برای پیش‌بینی دقیق‌تر برای مخاطبان، افراد و دستگاه‌ها. اما وقتی اطلاعات نداریم، نمی توانیم نتایج مدل ها را با اطلاعات دقیق به سازمان ها و افراد بدهیم.

تاجبخش در مورد اینکه آیا این داده ها در کشور موجود است یا خیر، گفت: این داده ها در اختیار سازمان هایی مانند شهرداری ها و … است اما نمی توان از نیاز به بانک های اطلاعاتی ملی غافل شد. در برخی نهادها و ارگان ها مانند وزارت نیرو ارتباطات لازم با سازمان هواشناسی برای ارائه اطلاعات آنلاین و به روز شده و هیچ مانعی وجود ندارد و تلاش می کنیم مکاتبات و اقدامات لازم را با سایرین انجام دهیم. نهادها

رئیس سازمان اطلاعات همچنین گفت: جلسات زیادی با ستاد مدیریت بحران برگزار شده و تلاش شده تا شرایط مدیریتی بهبود یابد و استان های بحران زده با شرایط بهتر مدیریت شوند.

تغییرات اقلیمی و تغییرات زمین باعث آسیب پذیری بیشتر کشور در برابر شرایط جوی می شود

وی در خصوص میزان دقت و صحت اخطارها گفت: در اخطارها نکاتی مانند افزایش تغییرات اقلیمی و وقوع حوادث شدید، زیرزمین نامناسب کشور و تغییر کاربری بسیار موثر است. . بنابراین در شرایطی که مسیر رودخانه ها با ساخت و ساز تغییر می کند، کمتر بارندگی می کند و مثلاً شش میلی متر در ایستگاه های اندازه گیری ثبت می شود، به دلیل وجود این سازه های غیرمجاز، تبدیل به سیل می شود. این چالش های کنونی کشور ما را به دلیل شرایط آب و هوایی ضعیف کرده است. بنابراین ما وظیفه داریم هشدارهایی را ارائه کنیم تا دستگاه های مربوطه هوشیار باشند.

تاجبخش درباره هواشناسی دریایی و نوع کار آن گفت: هواشناسی دریایی یکی از ادارات ارائه دهنده خدمات هواشناسی است و از جمله وسایل موجود در این زمینه ایستگاه های دریایی و رادارهای موجی است که با شرکت های علمی به توافق رسیده است. ساخته شده در این زمینه اطلاعات جدید دریافت می شود. اما نکته جالب این است که سیستم های نظارتی نیاز به به روز رسانی دارند.

سازمان هواشناسی با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد

رئیس سازمان فضایی گفت: شبکه نظارتی سازمان فضایی شبکه ای است که از مراکز مختلف هواشناسی تشکیل شده است. ما با استانداردهای جهانی کمی فاصله داریم، بنابراین نوسازی، تقویت و ادغام آنها برای داشتن ایستگاه های نظارتی در بسیاری از نقاط مهمتر است که از نظر مالی عامل اصلی و مهمی است. اعتبارات سازمان هواشناسی نسبت به سایر کشورها تفاوت های بسیار مهمی دارد و در صورت دریافت این اعتبارات شرایط بسیار خوب خواهد بود. به عنوان مثال، بودجه سازمان بشردوستانه ایران با آلمان حدود 20 درصد، عربستان سعودی 1 درصد و چین 200 درصد تفاوت دارد.

وی ادامه داد: برنامه ریزی و بودجه ریزی همواره نگاه ویژه ای به تجهیزات سازمان هواشناسی داشته است اما تجهیزاتی که قبلا با قیمت پایین خریداری می شد، اکنون به قیمت میلیونی خریداری می شود و نیاز به این امر وجود دارد. ورود اساسی در بودجه.”

تاجبکس درباره اینکه آیا تحریم ها روی خرید تجهیزات تاثیر گذاشته است یا خیر، گفت: در برخی موارد تحریم ها تاثیر منفی داشته است، از جمله این تجهیزات هواپیما و تجهیزات راداری است که تحریم ها بر خرید آنها تاثیر گذاشته است. . در قالب فرمایشات مقام معظم رهبری، 13 قرارداد در زمینه رادارهای هواشناسی، سنسورهای گرد و غبار و رادارهای امواج منعقد شد که امیدواریم اولین این داده ها باشیم. قراردادها قبلا بسته شده است و امیدواریم شرکت ها بتوانند آن را پرداخت کنند.

قابلیت های آب و هوا که هشدارهای پیامکی را ارائه می دهد

به گزارش شیمیشی، رئیس سازمان فضایی در خصوص این سوال که آیا سازمان فضایی آمادگی صدور اخطار هواشناسی از طریق پیامک را دارد یا خیر؟ وی گفت: قابلیت هشدار دادن به ویژه به کاربرانی که در منطقه خطر هستند را دارد. حالا سازمان مدیریت بحران این هشدارها را از طریق پیامک می دهد. سازمان هواشناسی آمادگی کامل دارد تا اطلاعات لازم را هم توسط خود و هم از طریق شرکت ها از طریق پیامک و تجهیزات بومی در اختیار مردم قرار دهد. نکته جالب این است که قابلیت هایی وجود دارد اما در اختیار سازمان هواشناسی است.

وی درباره تغییر اقلیم در کشور گفت: کشور ما نیز متاثر از تغییرات اقلیمی است. کاهش بارندگی و افزایش دما باعث شده کشور دچار خشکسالی شدید شود و بارندگی ها کمبود آب را جبران نمی کند. افزایش دمای هوا در کشور و افزایش تبخیر در کشاورزی، از بین رفتن زیستگاه حیوانات اهلی و وحشی، افزایش دمای اقیانوس ها و شوری آنها اثرات مخربی داشته است.

تاجبخش درباره قانون هوای پاک نیز توضیح داد: بر اساس ماده 26 قانون هوای پاک، سازمان هواشناسی وظیفه بسیار مهمی در صدور هشدار سیل و آلودگی دارد. اما برای پیش بینی هشدار سیل در بسیاری از نقاط کشور نیاز به تامین تجهیزات سخت افزاری زیادی است و در بخش سخت افزار نیز نیاز به تامین تجهیزات ایستگاه های پایش و باران سنج است.

رئیس سازمان هواشناسی همچنین گفت: سازمان هواشناسی در زمینه گزارش آلودگی هوا فهرستی را برای 10 شهر بزرگ کشور منتشر می کند که باید در سال 1390 به روز شود. هر چه در حد امکانات سازمان هواشناسی بود انجام شد اما از نظر سخت افزاری نیاز به اعتبار دادن است.

تغییر استانداردهای اندازه گیری کیفیت هوا یا تغییر واکنش به آلودگی هوا؟

وی در خصوص سوال تغییر استانداردهای کیفیت هوا گفت: تغییر استانداردها امکان پذیر نیست زیرا علائم و تعاریف آنها در تمام دنیا یکسان است و تنها راه مواجهه و واکنش به آن تغییر است. مثلاً اگر الان 150 مدرسه تعطیل شود، 200 مدرسه تعطیل می شود. آنچه مهم است این است که این تغییرات اثرات منفی بر سلامت انسان دارد. زیرا آلودگی بر ضریب هوشی و تنفس آنها تأثیر می گذارد. اما نمی توان همیشه مدارس و ادارات را تعطیل کرد زیرا با تعطیلی یکی پس از دیگری مشکلاتی در امور کشور به وجود می آید. بنابراین اقدام مناسب کنترل آلاینده ها است.

به گزارش شیمیشی، تاجبخش با بیان اینکه با توجه به اینکه پدیده گرد و غبار وابسته به منابع مختلف داخلی و خارجی و رودخانه های کشورهای همسایه است، پیش بینی می شود در فصل بهار و تابستان دوباره گرد و غبار افزایش یابد، گفت: خشک هستند، احتمال خیزش گرد و غبار در بهار و تابستان وجود دارد. این در حالی است که منابع داخلی زیادی مانند شیب های خشک وجود دارد که با وزش باد باعث بالا آمدن گرد و غبار می شود.

رئیس آژانس در پایان گزارشی از وضعیت بد حقوقی و معیشتی کارکنان آژانس و تلاش این اداره برای تامین اعتبار، افزایش حقوق و استخدام نیروهای جدید برای جبران کمبودها ارائه کرد. وی به فعالیت‌های مهم این سازمان اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر فعالیت‌های مهمی در سطح بین‌المللی انجام شده است که از آن جمله می‌توان به معرفی تهران به عنوان اولین مرکز اقلیم غرب آسیا و همکاری با ترکیه در زمینه راه اندازی گرد و غبار هشدار داد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا