علمی و پزشکی

این گیاه موجب سلامت کبد و کاهش کلسترول می‌شود

آفتاب نیوز:

«خار مریم» به عنوان یک داروی طبیعی برای درمان بیماری ها و مشکلات جسمی مختلف استفاده می شود، اما آیا خواص آن برای سلامتی معتبر است؟

“سیلیمارین” ماده فعال شیر است. خار مریم بیشتر برای درمان مشکلات کبدی توصیه می شود، اما برخی افراد معتقدند که می تواند کلسترول را کاهش داده و به کنترل دیابت نوع 2 کمک کند.

همچنین برخی افراد مدعی هستند که شیر در درمان سیروز کبدی، هپاتیت، یرقان و بیماری های کبدی موثر است.

سایت مدیکال نیوز امروز چندین خواص این گیاه را فاش کرده است:

1- کمک به سلامت کبد: یکی از رایج ترین کاربردهای میگو برای درمان مشکلات کبدی است. یک مطالعه در سال 2016 نشان می دهد که این گیاه آسیب کبدی ناشی از رژیم غذایی نامناسب را در موش ها بهبود می بخشد. با این حال، شواهد بیشتری برای تایید فواید شیرخار برای کبد انسان مورد نیاز است.

2- بهبود سلامت پوست: مطالعه ای که در سال 2015 انجام شد نشان می دهد که استفاده از این گیاه روی پوست موش به بهبود بیماری های التهابی پوست کمک می کند. شیر در عین حال دارای اثرات ضد پیری و آنتی اکسیدانی بر روی سلول های پوست انسان است که خواص آن در مطالعات آزمایشگاهی مشخص شده است.

3- کاهش کلسترول: سطح کلسترول بالا باعث مشکلات سلامت قلب و افزایش خطر سکته می شود. مطالعه ای که در سال 2006 انجام شد نشان داد که شیر نقش مهمی در کاهش سطح کلسترول دارد.

4- کمک به کاهش وزن: مطالعات اولیه بر روی حیوانات آزمایشگاهی در سال 2016 نشان داد که ماده سیلیمارین موجود در شیر باعث کاهش وزن در موش ها می شود و به همین دلیل کارشناسان می گویند شیر برای کسانی که می خواهند لاغر شوند مناسب است، کاهش وزن اشکالی ندارد. .

5- کاهش مقاومت به انسولین: بر اساس مطالعه ای که بر روی چندین موش آزمایشگاهی انجام شد، عصاره خار مریم به کاهش مقاومت به انسولین کمک می کند. مقاومت به انسولین مشکلی است که بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 دارند.

6- بهبود علائم آسم آلرژیک: ماده موثره شیر در کاهش التهاب موثر است. در سال 2012، مطالعه ای انجام شد که نشان داد سیلیمارین به کاهش التهاب در راه های هوایی موش های مبتلا به آسم آلرژیک کمک می کند.

7- محدود کردن توسعه سرطان: این گیاه می تواند از بروز برخی از انواع سرطان جلوگیری کند.

8- کمک به حفظ سلامت استخوان ها: خوردن شیر نقش اساسی در حفظ سلامت استخوان ها دارد. در سال 2016 آزمایشاتی انجام شد که نقش این گیاه را در پیشگیری از فرسایش استخوان نشان داد.

9- بهبود قدرت شناختی: نتیجه یک مطالعه انجام شده در سال 2015 نشان می دهد که گیاه میگو مقاومت بدن را در برابر استرس اکسیداتیو افزایش می دهد. استرس اکسیداتیو عامل اصلی بیماری آلزایمر است.

10- تقویت سیستم ایمنی: موم زنبور عسل پاسخ ایمنی بدن را تقویت می کند و به مبارزه با عفونت ها کمک می کند.

تیم خبری مقالات علمی

به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، هدفم این است که متونی را ارائه دهم که علاقه شما را به علم پزشکی تحریک کند و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهم.
دکمه بازگشت به بالا