علمی و پزشکی

این نوشیدنی‌ها عمر شما را کم می‌کنند

آفتاب نیوز:

نوشیدن یک فنجان قهوه نرم در طول روز اشکالی ندارد، اما مصرف بیش از حد قهوه با افزایش ترشح اپی نفرین، مهار عملکرد مناسب انسولین و افزایش فشار خون همراه است. از سوی دیگر، مصرف زیاد قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار می تواند عوارضی مانند سردرد، بی خوابی، افزایش حساسیت عصبی، افزایش ضربان قلب، لرزش عضلات و تکرر ادرار را ایجاد کند. در ادامه این مقاله با نوشیدنی‌های دیگری آشنا می‌شویم که اگر بیش از حد از آن‌ها بنوشید، عمرتان را کوتاه می‌کنند.

1. آب میوه های شیرین

بر اساس نتایج مطالعات منتشر شده در Mayoclinic، محققان گزارش دادند که عادت به مصرف منظم نوشیدنی های شیرین و شیرین ارتباط مستقیمی با کوتاه شدن طول عمر انسان دارد. عادت به نوشیدن انواع نوشیدنی های شیرین (از آب قندی گرفته تا تمام نوشیدنی های گازدار و شیرین) مستقیماً با افزایش وزن، دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سکته مرتبط است. افرادی که به طور منظم نوشیدنی های شیرین می نوشند سریعتر از کسانی که کمتر می نوشند می میرند. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که مصرف نوشیدنی های شیرین خطر مرگ ناشی از سرطان (به ویژه سرطان سینه در زنان) را افزایش می دهد.

2. نوشابه های گازدار

عادت به نوشیدن نوشابه های گازدار با افزایش خطر چاقی، فشار خون بالا، کلسترول خون بالا، دیابت نوع 2 و التهاب در بدن بر سلامت شما تأثیر می گذارد و خطر مرگ زودهنگام را افزایش می دهد. بنابراین، محققان Myoclinic به وضوح اعلام کرده اند که افرادی که به طور روزانه یا منظم از نوشابه های گازدار استفاده می کنند، قطعا بیش از سایر افراد در معرض خطر مرگ زودرس هستند.

3. نوشابه های رژیمی

اگر فکر می کنید که نوشابه های رژیمی می توانند انتخاب های بهتری نسبت به نوشابه های معمولی باشند، قطعا در اشتباه هستید. نوشابه های رژیمی حاوی مقادیر قابل توجهی شیرین کننده های مصنوعی هستند. مطالعات علمی همچنین نشان می دهد که مصرف منظم شیرین کننده های مصنوعی از طریق نوشابه های رژیمی می تواند خطر سکته مغزی را در زنان افزایش دهد. اگرچه مصرف هر مقدار از شیرین کننده های مصنوعی تقریبا بی ضرر است، اما مصرف بیش از حد نوشابه های رژیمی می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد. با این حال، محققان به وضوح اعلام کرده اند که نوشابه های رژیمی هیچ ارزش غذایی ندارند.

4. نوشیدنی های انرژی زا

اگر ورزشکار هستید و عادت به مصرف منظم نوشیدنی های انرژی زا دارید، باید بدانید که این نوشیدنی ها می توانند عمر شما را کوتاه کنند. به گفته محققان Myoclinic، نوشیدن تنها یک بطری نوشیدنی انرژی زا می تواند سطح هورمون های استرس را در بدن افزایش دهد و به طور ناگهانی فشار خون را افزایش داده و باعث التهاب در بدن شود. در چنین مواردی احتمال بروز مشکلات قلبی مانند سکته یا حمله قلبی (حتی در افراد سالم) افزایش می یابد.

تیم خبری مقالات علمی

به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، هدفم این است که متونی را ارائه دهم که علاقه شما را به علم پزشکی تحریک کند و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهم.
دکمه بازگشت به بالا