اینورتر چیست و چه مزایایی دارد؟

اینورتر چیست و چه مزایایی دارد؟

در این مقاله ابتدا نحوه عملکرد یک اینورتر (یا برخی می گویند اینورتر، درایو یا درایور موتور) را توضیح می دهیم. ما استفاده از اینورترها را شرح می دهیم و مزایای آنها را بررسی می کنیم. در ادامه به بررسی هزینه اینورتر و امتیاز در خرید اینورتر می پردازیم; به بررسی پرفروش ترین اینورترهای یاسکاوا، دلتا و LS در بازار ایران می پردازیم.

اخیراً نام «اینورتر» را زیاد شنیده ایم. نام های دیگر اینورتر عبارتند از: اینورتر، موتور درایو، درایو، کنترل کننده سرعت موتور، درایو سرعت متغیر، درایو AC، درایو سرعت متغیر VFD و میکرودرایو، که همه به یک دستگاه اشاره دارند. اینورترها را می توان در بسیاری از لوازم خانگی و صنعتی که شامل نوعی جابجایی هستند، از کولر، یخچال و ماشین لباسشویی گرفته تا پمپ آب خانگی و آسانسورهای خانگی و صنعتی استفاده کرد.

اینورتر چگونه کار می کند؟

اصطلاح “اینورتر” به طور کلی معادل دستگاهی است که می تواند برای تبدیل جریان مستقیم الکتریسیته DC به جریان متناوب برق AC استفاده شود. در اینورترها، جریان متناوب شهر که 220 ولت، جریان متناوب 50 هرتز است، ابتدا به برق DC تبدیل می شود. اما کار اصلی اینورتر زمانی است که این الکتریسیته را دوباره به جریان متناوب، اما با ولتاژ و فرکانس مورد نیاز و با توجه به کار الکتریکی مصرف کننده تبدیل می کند.

سرعت موتور (RPM) رابطه مستقیمی با ولتاژ و فرکانس موتور دارد: با افزایش ولتاژ و فرکانس، سرعت موتور نیز افزایش می‌یابد. اگر بار موتور الکتریکی نیاز به فرکانس و ولتاژ کمتری داشته باشد، می توان از یک اینورتر برای کاهش ولتاژ و فرکانس استفاده کرد. همچنین اگر بخواهیم سرعت موتور الکتریکی را کاهش دهیم می توانیم با استفاده از اینورتر سرعت را کاهش دهیم. به عنوان مثال، اگر لباس کمتری در ماشین لباسشویی گذاشته شود، ماشین با تشخیص وزن لباس، با قدرت و سرعت کمتری می چرخد. در دستگاه هایی مانند آسانسور با کنترل سرعت موتور آسانسور در موقعیت های مختلف حرکت آن بین طبقات شاهد حرکت کنترل شده و روان تری هستیم.

اینورترها کجا استفاده می شوند؟

هر حرکتی که توسط یک موتور الکتریکی انجام شود می تواند با استفاده از یک اینورتر به یک حرکت کنترل شده و هوشمندتر تبدیل شود. به عنوان مثال هنگام استفاده از پمپ آب در هتل می توان سرعت پمپ را بسته به تعداد دریچه های باز و مصرف آب تغییر داد و از فشار زیاد آب در زمان مصرف کم جلوگیری کرد. اینورتر همچنین سرعت چرخ ماشین لباسشویی را با توجه به میزان لباس های داخل یخچال و عملکرد کمپرسور یخچال را با توجه به میزان مواد داخل یخچال تنظیم می کند. از این تجهیزات می توان برای عملیات گشتاور ثابت مانند ماشین های پیچ، نوار نقاله و میکسر، عملیات قدرت ثابت مانند کشش و همچنین عملیات گشتاور متغیر مانند فن ها و پمپ های صنعتی استفاده کرد. از اینورترها در سانتریفیوژها (موتورهای پرسرعت) نیز استفاده می شود. با کمک یک اینورتر، چرخش سانتریفیوژ افزایش می یابد و ذرات کوچک مواد جدا می شوند.

اینورتر چیست و چه مزایایی دارد؟
اینورتر چیست و چه مزایایی دارد؟

مزایای اینورتر چیست و استفاده از آنها چه عواقبی دارد؟

استفاده از اینورتر مزایای زیادی دارد. یکی از ویژگی های مهم اینورتر عملکرد هوشمند آن است. این دستگاه میزان بار وارد شده به موتور را تشخیص می دهد و سپس با توجه به همان میزان بار، فرمان جریان مناسب را به موتور صادر می کند. در بسیاری از موارد، این جریان کمتر از جریان نامی موتور است. از مزایا و کاربردهای مهم اینورترها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرفه جویی در مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه ها؛

کاهش جریان برق راه اندازی و در نتیجه افزایش دوام و عمر موتور.

افزایش عمر قطعات خودرو بعد از موتور به دلیل کاهش توان الکتریکی در قسمت های مختلف موتور و تجهیزات انتقال به دلیل میرایی اولیه موتور؛

امکان تغییر سرعت و جهت موتور بدون نیاز به استفاده از کنتاکتور و سایر وسایل برقی.

هوشمندی و امکانات برنامه ریزی برای حرکت موتور؛

موتور را بدون قطع برق اصلی روشن و خاموش کنید.

محافظت در برابر اضافه بار و در نتیجه جلوگیری از سوختن موتور.

امکان کارکرد موتور در شرایطی که ولتاژ ورودی دائماً در حال تغییر است و محافظت از موتور در برابر افزایش ناگهانی ولتاژ.

افزایش سرعت بالاتر از سرعت اسمی در موتور.

قیمت اینورتر و نکات خرید

برای خرید اینورتر باید چند مورد را مشخص کنید: اول قدرت موتور الکتریکی که می خواهید اینورتر بخرید. معمولاً بهتر است قدرت اینورتر شما بیشتر از موتور باشد. به عنوان مثال، استفاده از یک اینورتر 1 یا 1.5 کیلوواتی برای یک موتور 750 وات ایده خوبی است. همچنین توجه داشته باشید که توان ذکر شده در اینورترها برای ماشین معمولی با سرعت چرخش 1400 دور در دقیقه است. برای موتور 2800 دور در دقیقه، توان اینورتر نصف توان موتور و برای موتور 700 دور در دقیقه، قدرت اینورتر دو برابر قدرت موتور الکتریکی است.

حتما موتور برق سه فاز بخرید. از آنجایی که اینورترها دارای خروجی سه فاز هستند. فرقی نمی کند جریان یک بار باشد یا سه برابر. یک اینورتر می تواند برق شما را به سه فاز تبدیل کند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در مورد مشخصات فنی موتورهای برقی می توانید به وب سایت های فروش خودروهای برقی مراجعه نمایید.

بعد، باید به نوع برق خود توجه کنید: اگر برق محلی وجود دارد، باید یک ترانسفورماتور 220 ولت خریداری کنید. در صورت وجود برق سه فاز، ترانسفورماتور باید از نوع ورودی سه فاز باشد. به یاد داشته باشید، اگر هر دو وجود داشته باشند، احتراق سه فاز خوب است، تا موتور به خوبی کار کند.

مهم است که برای کدام برنامه می خواهید از اینورتر استفاده کنید. کاربردهایی مانند جرثقیل هایی که به گشتاور راه اندازی بالاتری نیاز دارند به سطح بالاتری از فناوری اینورتر (مانند فن) نیاز دارند. سه مدل کلی از اینورترها وجود دارد: الف. کنترل برداری: همان V.F که فقط قابلیت کم یا زیاد کردن سرعت را با دست دارد. ب بدون سنسور: برای کاربردهای نیمه صنعتی و نیمه سنگین قابل استفاده است و می تواند میزان بار وارد شده به موتور را بدون سنسور فیزیکی اندازه گیری کند که با خروجی موتور و سرعت کنترل های موتور جریان دارد. موتور بر اساس; J. حلقه بسته: اینورترهای پیشرفته که می توانند سرعت موتور را از طریق خروجی یک حسگر فیزیکی خارجی مانند رمزگذار، خط کش دیجیتال یا لیزر کنترل کنند.

در نتیجه، هزینه اینورتر به موارد زیر بستگی دارد:

قدرت اینورتر؛

ولتاژ ورودی (تک فاز یا سه فاز)؛

سطح فن آوری و کنترل؛

امکان ارتباط با سایر کنترلرهای صنعتی.

پرفروش ترین مبدل ها و برندهای مطرح در بازار ایران

اینورترهای متنوعی در بازار ایران وجود دارد: اینورتر ایرانی، اینورترهای LS ساخت کره جنوبی، اینورترهای Kaaskawa ساخت ژاپن، اینورترهای دلتا ساخت تایوان، اینورترهای Nietz ساخت چین، عمدتاً اینورترهایی که شامل قطعات مونتاژ شده داخلی هستند. قبل از انتخاب برند مورد نظر اینورتر برای خرید، با تکنسین نصب دستگاه یا یک برقکار یا لوله کش مشورت کنید. ما به شما فروشگاه ثامن را معرفی میکنیم.

دکمه بازگشت به بالا