ورزشی

انتقاد تند قهرمان آسیا از فدراسیون بوکس/ مظاهری: اینقدر بدبخت شده‌ایم؟

قهرمان بوکس ایران و دارنده مدال طلای آسیا مدعی شد فاصله حرف و عمل فدراسیون بوکس مثل فاصله زمین تا مریم است!

علی مظاهری در گفت وگو با شیمیشی، با انتقاد از برخی انتخاب های روح الله حسینی به عنوان سرپرست فدراسیون بوکس، اعلام کرد: بعد از اینکه فدراسیون قبلی به دلیل مسائلی که همه می دانند، از هم پاشید، آقای حسینی به عنوان سرپرست فدراسیون بوکس انتخاب شد. اولین قدم جمع آوری قهرمانان و قهرمانان و برگزاری جلسات با آنها بود که کار بسیار خوبی بود. وی گفت: همه رزمندگان معتقدند که اگر این اتفاقات بیفتد نتیجه خوبی حاصل می شود.

* هدف شورای فنی بوکس بالا بردن سطح نبود

وی ادامه داد: پس از روی کار آمدن روح الله حسینی بر فدراسیون در گام اول شورای فنی را تشکیل دادند که اتفاق بسیار خوبی بود و تمامی قهرمانان و قهرمانان سابق که دعوت شده بودند در جلسه شورای فنی شرکت کردند. اما بعد از آن از فدراسیون حسینی فاصله گرفتم چون دیدم هدف از آن جلسات چیز دیگری است. متوجه شدم که هدف از آن جلسات بالا بردن سطح بوکس ایران نیست و از فدراسیون دوری کردم، چون جامعه فنی نباید قهرمان بوکس را مردانه بسازد.

* شورای فنی چه بود؟

دارنده مدال طلای بوکس آسیا در ادامه انتقادات خود گفت: تا به امروز چنین مصاحبه ای انجام نداده ام چون می خواستم روح الله حسینی به عنوان رهبر بوکس و قهرمان سابق شرایط را تغییر دهد اما شرایط بدتر شده است. الان می بینم که همان شورای فنی حذف شد و انتخابات به صورت یک طرفه انجام می شود. اگر انتخابات یک طرفه بود، هیئت فنی برای چه ایجاد شد؟ همچنین من و اکثر پیشکسوتان بوکس بر این عقیده هستیم که اگر فردی انتخاب شد از نظر فنی خارج از خانواده بوکس نباشد.

انتقاد تند از قهرمان آسیا در فدراسیون بوکس/ مظاهری: اینقدر فقیر شدیم؟

* مدیر تیم ملی بوکس بلد نیست

مظاهری از انتخاب حسین رحمتی به عنوان سرمربی تیم ملی بوکس انتقاد کرد و تصریح کرد: الان رحمتی سرمربی تیم ملی شده است، خیلی از دوستانش مخالف هستند اما سکوت می کنند. من هم سکوت کردم، چون موضوع دوستی بود، چون معتقد بودم آقای رحمتی می تواند با تمام توانایی ها به بوکس کمک کند، اما الان اتفاقات بدی بیشتر می شود. یک نفر از بیرون بوکس آمد و مدیر تیم های ملی شد در حالی که مدیریت تیم های ملی کاملاً یک کار فنی و بوکس است. مثلا اگر رحمتی به سراغ سرپرست تیم ملی جوانان برود و بخواهد در مورد مشکلات فنی مربیان صحبت کند، چه می کند؟ چگونه مربیان به کسی که بوکس بلد نیست گوش می دهند؟

وی به انتخاب رحمتی به عنوان سرمربی تیم ملی اشاره کرد و گفت: رحمتی قبل از رفتن به دیدار با حسینی با من صحبت کرد و گفت یکی از قهرمانان بزرگ بوکس ایران را به او معرفی کردم تا حسینی او را به عنوان سرپرست منصوب کند. نشان می دهد تیم های ملی را انتخاب می کنند اما ناگهان رحمتی سرمربی تیم های ملی شد. قبلاً معتقد بودم که سکوت به بوکس کمک می کند، اما با اتفاقات اخیر دیگر سکوت مجاز نیست. مدت ها مقاومت می کردم که حرفی نزنم اما الان می بینم که یک نفر از خارج از خانواده بوکس آمده است و می خواهد در مورد مسائل فنی صحبت کند و تصمیم بگیرد.

* آقای رحمتی تایلند از سیدنی و آتلانتا مدال دارد

سرمربی اسبق تیم ملی توضیح داد: چند روز پیش صحبت هایی درباره آوردن مربیان خارجی داشت و درباره فونتانا اظهارنظرهای غیرواقعی کرد. دلیل اشتباه او ناآگاهی او از بوکس است. تایلند از المپیک سیدنی و آتلانتا مدال گرفته است و فقط در زمان فونتانا مدال را از دست داده است و تایلند قبلاً مدال داشته است. تایلند همیشه ستاره داشت و در سیدنی و آتلانتا مدال گرفت. فونتانا قبل یا بعد از المپیک پکن آمد، زمانی که تایلندی ها قهرمان آسیا هم بودند. تایلند همیشه یک یا چند ستاره دارد. این را گفتم تا خوانندگان و شنوندگان سخنانم بدانند که از روی ناآگاهی چنین سخنانی می گوید چون بوکس نیست.

* رحمتی می گوید یک مربی اوکراینی دارد

مظاهری همچنین از حضور نونهالان رحمتی در انتخاب مربی خارجی برای تیم ملی بوکس انتقاد کرد و گفت: مربی خارجی خیلی خوب است اما اگر این مربی خارجی را به خدمت نگیریم قسمت کوچکی است. باید اردوها و تدارکات خوبی داشته باشیم چون اینها قطعات دیگر پازل هستند، رحمت از تدارکات صحبت می کند، از بوکس چه می داند که در مورد آن اظهار نظر می کند؟ مشکل دارند و او به من گفت که یک مربی اوکراینی به عنوان مشاور در کنار من است که مشاوره می دهد.

انتقاد تند از قهرمان آسیا در فدراسیون بوکس/ مظاهری: اینقدر فقیر شدیم؟

* قهرمانان بزرگ بوکس کجا هستند؟

وی همچنین گفت: چرا باید چنین فردی مدیر تیم ملی شود؟ نمی خواهیم دوباره همان اشتباه را تکرار کنیم و بگوییم اشتباه بوده است. قهرمانان بزرگ بوکس کجا هستند؟ در فدراسیون قبلی نبودند و الان هم نیستند! از آقای حسینی می پرسم قهرمانان بزرگ بوکس کجا هستند؟ اگر آقای رحمتی بخواهد از نظر مالی به آنها کمک کند نباید ضرری ببینند و از او تشکر می کنیم اما در مسائل فنی دخالت نکنند چون در بوکس تخصص ندارند. آنها باید از آن در یک موقعیت غیرقابل انکار استفاده کنند. بهتر است به عنوان عضوی از هیئت مدیره یا مشاور حسینی فعالیت کنید. مدیر تیم ملی باید فردی حرفه ای و بزرگ از خانواده بوکس باشد، خدا را شکر قهرمانان و پیشکسوتان بزرگ کم نداریم.

* افتخار رحمتی در تیم ملی مترجم است

پرچم کاروان ورزشی ایران در بازی های المپیک لندن ادامه داد: شنازیه رحمتی مترجم تیم ملی بود و در سال 89 در کنار مربی خارجی تیم ملی بود. راستی اگر آن تیم ستاره یک مربی خارجی خوب داشت الان پرافتخارترین تیم ایران بود، با اینکه در شرایط بدی بیرون آمد، باز هم با سه برنز از بازی های آسیایی و اگر هم بود، برگشت. یک مربی خوب و یک برنامه ریزی درست، آن تیم می تواند پرافتخارترین تیم ایران باشد. غیر از این ما رزومه آقای رحمتی را ندیده ایم. من به خوبی می دانم که او از خانواده بوکس نیست و سوال من از حسینی این است که دلیل چنین انتخابی چیست؟ آیا پیشکسوتان بوکس نباید در این جایگاه فنی و کارشناسی باشند؟ افراد بزرگی در این سمت بودند و ما نباید با این انتخابات آن کارگران را کوچک کنیم.

* رزومه سرمربی فعلی کوبا را ندیده ام

قهرمان سابق بوکس آسیا درباره «رینالدو فونتس» کوبایی که به عنوان مربی تیم ملی بزرگسالان فعالیت می کند، گفت: به هیچ وجه مربی خارجی جدید را نمی شناسم و رزومه او را ندیده ایم. گفتند اگر «فونتانا» بیاید، «رینالدو» را به سطح پایه می رسانیم. چه کسی این انتخاب را انجام داد؟ رحمت را انتخاب کردی؟ البته انتخاب مربی خارجی باید توسط بزرگان بوکس و در شورای فنی انجام شود نه اینکه غیر بوکسور تصمیم نهایی باشد. همزمان با برگزاری شورای فنی باید انتخاب های مربی خارجی را در شورای فنی بررسی و سپس انتخاب می کردیم. این اتفاق نیفتاد و رحمتی آمد و در مورد مسائل فنی بوکس اظهار نظر کرد. فدراسیون عقب نشینی کرده و او را در جایگاه مهمی قرار داده که حداقل به عنوان یک پیشکسوت و قهرمان سابق بوکس متوجه نمی شوم.

انتقاد تند از قهرمان آسیا در فدراسیون بوکس/ مظاهری: اینقدر فقیر شدیم؟

* رحمت در جای دیگر کمک می کند

وی گفت: قبول ندارم فردی که متخصص نیست در این پست تصمیم گیرنده بوکس باشد. اگر بخواهد در امور دیگر کمک کند نباید به آنها آسیب برساند اما در مسائل فنی حق دخالت ندارد چون تخصص ندارد. او در بوکس ایران جایی برای تصمیم گیری ندارد. فردا اگر نتیجه نگیریم می گویند اشتباه کردیم. مقامات فدراسیون باید به وضوح بیان کنند که چه برنامه ای دارد. آقای رحمتی به من بگویید چرا این کمپ آخر ساخته شد؟ چرا برخی بوکسورها در اردوی تیم ملی و برخی در شهرهای خود تمرین می کنند و خود را برای مسابقات قهرمانی کشور آماده می کنند؟ هدف از این اردو چه بود؟

* چرا باید بوکسورهای جوان با هزینه شخصی اعزام شوند؟

پیشکسوت پرافتخار بوکس ایران از نحوه اعزام تیم ملی نوجوانان به مسابقات قهرمانی آسیا انتقاد کرد و فاش کرد: یکی از کسانی که می خواست داد و گفت با پول فدراسیون چند نفر دیگر را استخدام نمی کنیم. فدراسیون می گفت 5-6 نفر مدال می گیرند و احدی از بین کسانی که در دسترس هستند انتخاب می کند. آنها گفتند که اگر افراد دیگری می خواهند اعزام شوند با هزینه شخصی به مسابقات بروند و بوکسور کرماشانی به دلیل بی پولی خانه نشین شد. ما باید برای ارزش‌های اصلی خود ارزش قائل شویم، نه اینکه آنها را با بی‌تجربه‌ای سنگین کنیم. مگه هرکی پول نداره فرستاد؟

* موج بی برنامه در فدراسیون

وی همچنین گفت: سوال من این است که برنامه ما برای رتبه های پایه چیست؟ چرا آنها به وضوح ارائه نمی شوند؟ مشکلات مالی وجود دارد اما من در ابتدا به حسینی گفتم مشکل بوکس مالی است نه برنامه ریزی. من خودم به دلیل نداشتن توانایی حل مشکلات مالی به انتخابات نیامدم اما دانش و شرافت کافی و تجربه لازم را ندارم. من هم به حسینی گفتم که مشکل مالی بوکس را حل کند، آقایانی مثل ابراهیم موسوی گفتند با کمک آنها آن مشکلات را حل می کنیم، اما حالا نتیجه چیز دیگری است. فاصله بین حرف و عمل فدراسیون مانند فاصله زمین تا مریخ است. من رفیق حسینی هستم اما واقعا نباید در مورد مسائل بوکس سکوت کرد و دیدن برخی پیرمردها تحت فشار، بی برنامه و بی برنامه برای پیشکسوتان و قهرمانان بسیار ناراحت کننده است.

* برای بوکس ایران متاسفم

مظاهری در پایان با ابراز ناراحتی از بی تفاوتی قهرمانان بزرگ بوکس توضیح داد: در سال 2004 بعد از المپیک آتن خانه ای بود که 40 ورزشکار هم سن و سال من در آن خوابیده بودند و با مربیان داخلی همکاری کردیم تا 5 نفر از آنها به آنجا رفتند. بازی. به آسیا و سهمیه المپیک رفتیم و نتایج خوبی گرفتیم. مشکل ما برنامه ریزی و مشکل اقتصادی است. من تعجب می کنم که چرا کسی برای ایجاد این موضوع به خارج از بوکس برود. آیا اینقدر بدشانس بوده ایم؟ برای جامعه بوکس و فدراسیون متاسفم. به نظر من بهتر است حسینی بگوید دلیل انتخاب رحمتی چیست تا از خدمات او البته اگر قانع کننده باشد تشکر کنیم. بهتر است آقای حسینی یکی از بزرگان بوکس را به عنوان سرپرست تیم های ملی منصوب کند. چون ما زمین این فدراسیون را خورده ایم باید برای بزرگان توضیح داده شود. پیگیر حسینی هستیم تا توضیحات لازم را بدهیم.

انتهای پیام

گروه تحریریه مقالات ورزشی

نویسنده‌ی ورزشی با انگیزه‌ای برای به اشتراک گذاری آگاهی خود از دنیای ورزش. با استفاده از تحلیل‌های دقیق و روند داستان‌سازی شیوا، من سعی می‌کنم خوانندگان را در دنیای ورزشی همراهی کنم و آن‌ها را به سمت تجربه‌ی هیجان‌انگیز ورزش ببرم.
دکمه بازگشت به بالا