اقدام های نه گانه برای مقابله با قاچاق سوخت

اقدام های نه گانه برای مقابله با قاچاق سوخت

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از اجرایی شدن اقدام های نه گانه برای مبارزه با قاچاق سوخت و فرآورده های نفتی خبر داد.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری آنا از وزارت نفت، جعفر سالاری نسب بیان کرد: تخصیص منطقی سهمیه جهاد کشاورزی مبتنی بر سطح زیر کشت، بازنگری حساب کاربری برخی ارگان های غیرمسئول در سامانه درخواست فرآورده های نفتی (سدف)، تخصیص سوخت به نیروگاه براساس بازده، ارائه سهمیه تنخواه به ناوگان دیزلی، تخصیص نفت گاز در مسیر برمبنای اطلاعات برخط الکترونیکی اسناد حمل، توزیع کارت هوشمند سوخت ناوگان ترانزیت، عرضه الکترونیکی گاز مایع و محاسبه سوخت داخل باک وسایل نقلیه خروجی از مرز برمبنای باک پر، از اقدام های بسیار مهم این شرکت در دولت سیزدهم برای مبارزه با قاچاق سوخت بوده است.

وی افزود: آمار سطح زیر کشت هر استان از سوی معاونت برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی اعلام و پس از هماهنگی با ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مرکز توسعه مکانیزاسیون جهاد کشاورزی و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، سهم سوخت موردنیاز برای انجام عملیات زراعی و باغی به تفکیک هر استان به صورت مکتوب به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ابلاغ و سرانجام سقف سهمیه سوخت هر استان در «سدف» اعمال شد و توزیع سهمیه به تفکیک شهرستان به منظور مدیریت مصرف سهمیه در اختیار سازمان های جهاد کشاورزی قرار گرفت.

متوسط راندمان نیروگاه ها 39درصد است

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به اینکه متوسط راندمان نیروگاه های اعلامی از سوی وزارت نیرو 39درصد است، تاکید کرد: همچنین به منظور جلوگیری از صدور بارنامه های جعلی، کنترل سوخت تحویلی به نیروگاه ها برمبنای راندمان در دستور کار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار گرفت و پس از برگزاری جلسات مشترک با حضور نمایندگان شرکت توانیر و شرکت ملی پخش، بازده هر نیروگاه بررسی و ازسوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به وزیران نفت و نیرو ابلاغ شد و شیوه نامه در حال اجرای مشترک دو وزارتخانه قرار دارد.

سالاری نسب با اشاره به اینکه به منظور بهبود فرایند های تخصیص سهمیه به ناوگان دیزلی، حذف سهمیه پایه وفق مصوبات مربوطه در دستور کار کارگروه ملی پیمایش قرار دارد، افزود: در این حوزه به منظور تامین سوخت موردنیاز بخشی از ناوگان که عملکرد از گذشته را ندارند، پس از نشست های کارشناسی متعدد، مقدار سهمیه تنخواه تعیین و اقدام های فنی و تخصصی برای اعطای آن به این ناوگان انجام شد که هم زمان با کاهش و حذف تدریجی سهمیه پایه، سوخت تنخواه به ازای هر کاربری قابل واگذاری خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به طرح تخصیص نفت گاز در مسیر برمبنای اطلاعات برخط الکترونیکی اسناد حمل، گفت: شیوه اجرای این طرح به این صورت است که داده های هر بارنامه به صورت برخط به مرکز داده شرکت ملی پخش فرآورد های نفتی اعلام و طبق سند مشخص به وسیله نقلیه مربوطه، مطابق با جدول پایگاه قواعد، سهمیه سوخت اختصاص می یابد. اجرای این طرح به صورت آزمایشی از مبدا بندرعباس به سراسر کشور انجام شده است که در صورت اجرای موفقیت آمیز و رفع چالش های احتمالی تخصیص، به طور سراسری عملیاتی می شود.

اختصاص 25 هزار کارت هوشمند سوخت به ناوگان ترانزیتی

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی افزود: با تشکیل تیم پایشی مشترک با پلیس امنیت فراجا، اسناد حمل غیرواقعی و صوری شناسایی و افزون بر آن، طرح توزیع کارت هوشمند سوخت ناوگان ترانزیت اجرایی شد.

سالاری نسب اختصاص 25 هزار فقره کارت هوشمند سوخت ناوگان ترانزیتی به سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای و ایجاد وب سرویس آنلاین بین شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و سازمان راهداری به منظور تخصیص سهمیه را از دیگر اقدام ها در این حوزه برای مبارزه با عرضه خارج از شبکه خواند و گفت: هم اکنون 24 هزار و 972 کارت هوشمند سوخت در بخش ناوگان خارجی نفت گازسوز فعال است.

دکمه بازگشت به بالا