اقتصادی

اشتغال ۷۲ درصدی کارکنان در ۵۴۴ شرکت‌ دانش‌بنیان/وضعیت جذب کارمندان در ۹ دسته فناوری

بر اساس آخرین آمار وضعیت استخدامی شرکت های علمی، 73.39 درصد شرکت ها را استارت آپ ها، 13.53 درصد شاغلان و از سوی دیگر در سال 544، 72 درصد شاغلان شاغل هستند. شرکت ها و به نظر می رسد توسعه اشتغال در شرکت های علم محور نیاز به برنامه ریزی متفاوتی برای حمایت از سیاست های جذب، حمایت و تقویت کارکنان این شرکت ها وجود دارد.

به گزارش خبر شیمیشیبر اساس گزارش بانک جهانی در سال 2019، ایران از نظر سهولت تجارت در رتبه 128 قرار گرفت و در همین گزارش کشورهای همسایه ما مانند امارات رتبه یازدهم و ترکیه رتبه 43 را به خود اختصاص دادند. شاخص دسترسی به اعتبار یکی از 11 شاخص مورد تجزیه و تحلیل است، ایران در رتبه 99 و امارات و ترکیه در رتبه های 44 و 32 قرار دارند. واضح است که نسبت به سایر کشورها وضعیت خوبی نداریم.

اهمیت ارزیابی ظرفیت اعتباری شرکت های نوپا و فناور منجر به تاسیس شرکت صدور گواهینامه برای ارائه انواع خدمات صدور گواهینامه توسط تعدادی از صندوق های غیردولتی و یکی از شرکت های فعال در زمینه پردازش اطلاعات مالی شد. . در آگوست 2017 این شرکت ایجاد سیستم صدور گواهینامه یکپارچه، مطمئن و شفاف را بهترین راه حل برای بهبود فضای اعتباری و ارائه خدمات ارزش آفرینی به موسسات مالی و فعالان فناوری معرفی کرد. زیرا معتقدند قابلیت های شرکت ها نقش مهمی در قابلیت اطمینان کسب و کارها دارد.

در این راستا این شرکت راهکارهای مدیریت ریسک اعتباری را به موسسات مالی ارائه می دهد و به شرکت ها کمک می کند تا تجربه بهتری در دریافت خدمات مالی داشته باشند.

مدیر این شرکت علمی در حوزه اعتبارسنجی شرکت های علمی مصطفی عرب در گفت وگو با شیمیشی.، گفت: این شرکت در سال 1396 با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد علم ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و توسعه و با مشارکت تعدادی از صندوق های پژوهش و فناوری که تخصص آنها ارائه خدمات مالی است، تأسیس شد. شرکت های دانش بنیان این شرکت در زمینه ارزیابی اعتبار شرکت های علم بنیان، سامانه هایی را برای ارزیابی اعتبار مالی شرکت های علم محور ایجاد می کند.

عرب خاطرنشان کرد: از سال 1396 با بخش های مختلف اکوسیستم دانش بنیان کشور برای جمع آوری دانش در این حوزه قرارداد امضا می کنیم تا بتوانیم از این داده ها سامانه هایی را توسعه دهیم.

این شرکت تاکنون 3 گزارش از وضعیت شرکت های علمی منتشر کرده و امسال نیز چهارمین گزارش خود را منتشر کرده است.

گزارش حاضر گزیده ای شفاف از اکوسیستم شرکت های دانش بنیان در سال 1401 بر اساس داده های تراکنش های مالی و اطلاعات اعتباری شرکت های دانش بنیان است. هدف از تهیه و انتشار این گزارش، شناسایی فعالان اکوسیستم با وضعیت مالی و اعتباری شرکت‌های علم‌بنیان، تحلیل و بررسی نحوه شکل‌گیری اکوسیستم فناوری و مسیر پیش روی فعالان این حوزه است.

علاوه بر این، این داده ها به شرکت ها کمک می کند تا موقعیت واقعی خود را درک کنند. این داده ها بر اساس داده های شرکت های دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد علمی ریاست جمهوری در سال 1401، داده های اعتباری بانک ها تا پایان سال 1401، صورت های مالی شرکت های دانش بنیان در حوزه مالی است. سال 1401 و صندوق نوآوری و رشد و گزارش مرکز ایران.

داده های شرکت های دانش بنیان

شرکت های علم محور بر اساس درآمد مشمول مالیات در آخرین اظهارنامه مالیاتی و سهم فروش کالاها و خدمات علمی از فروش شرکت در فرآیند احراز صلاحیت علم محور دسته بندی می شوند. در پایان سال 1400 از 8260 شرکت، 73 درصد از شرکت های علم بنیان در زمره شرکت های نوپا قرار گرفتند.

در میان دسته های مختلف فناوری، دسته فناوری برق و الکترونیک بیشترین سهم را از نظر تعداد شرکت های علم محور دارد. این رده فناوری در سال گذشته رتبه سوم و گروه نرم افزار و فناوری اطلاعات رتبه اول را در سال گذشته کسب کردند.

72 درصد شاغلان 544 شرکت دانش بنیان/ وضعیت کارکنان در 9 گروه فناوری

فرآیند کیفیت شرکت های علم محور

تعداد شرکت های مبتنی بر علم در سال های اخیر رشد ثابتی داشته است. یکی از دلایل مهم افزایش تعداد این شرکت ها، تغییر آیین نامه تعیین صلاحیت علمی است. دلیل دیگر افزایش مراکز رشد و شتاب، کارخانه‌های نوآوری و پارک‌های علم و فناوری است که با افزایش زیرساخت‌های علم‌محور رشد زیادی داشته‌اند.

نمودار زیر تغییرات سالانه تعداد شرکت های دانش بنیان واجد شرایط را نشان می دهد:

72 درصد شاغلان 544 شرکت دانش بنیان/ وضعیت کارکنان در 9 گروه فناوری

تعداد شرکت‌هایی که پس از سال 1391 تأسیس شده‌اند به 4878 شرکت رسیده است که هر ساله علاوه بر شرکت‌های جدید، تعدادی شرکت از فهرست شرکت‌های علمی و اجرای قانون حمایت از شرکت‌های علمی حذف می‌شوند. سهم بسزایی در راه اندازی کسب و کارهای فناورانه در کشور داشته است.

روند تاسیس شرکت های علمی

از سال 92 تاکنون بیش از نیمی از شرکت ها با اجرای قانون حمایت از شرکت های علمی تاسیس شده اند، اما با توجه به وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور و عدم رغبت سرمایه گذاری در شرکت های علمی، رشد سرعت تاسیس این شرکت ها موجب شده است. از سال 1996 متوقف شد.

مقایسه درآمد شرکت های تأسیس شده نشان می دهد که این شرکت ها که پس از سال 1392 تأسیس شده اند، 16 درصد (67 هزار میلیارد تومان) از کل درآمد شرکت های علمی را به دست آورده اند.

72 درصد شاغلان 544 شرکت دانش بنیان/ وضعیت کارکنان در 9 گروه فناوری

سهم انواع مبتنی بر علم در تنظیم جدید کیفیت

مقررات کیفیت برای شرکت های علم محور در بهار 1402 تغییر یافت و شرکت ها به سه دسته «استارتاپ ها»، «مبتکران» و «تکنولوژیست ها» تقسیم شدند. سهم انواع مبتنی بر علم در مقررات جدید به شرح زیر است:

7 درصد از شرکت ها در رده فناوری

شرکت‌های فناوری شرکت‌هایی هستند که در سال مالی گذشته بیش از 5 میلیارد دلار فروش داشته‌اند و دارای کالاها و خدماتی هستند که در حوزه فناوری در سطح بالایی قرار دارند، اما سهم فروش محصولات و خدمات علمی به طور کلی کمتر است. بیش از 50 درصد در این شرکت ها حداقل 10 نفر نیروی انسانی بیمه شده مشغول به کار هستند.

20 درصد در رده نوآوری

شرکت هایی با فروش بیش از 5 میلیارد تومانی در سال مالی گذشته که دارای کالا و خدمات بوده و در زمینه فناوری در سطح بالایی قرار دارند اما درصد فروش محصولات و خدمات علمی از جمله آنهاست. کل فروش کمتر از 50 درصد است. این شرکت ها می توانند 3 سال گواهینامه دانش بنیان دریافت کنند.

73 درصد از شرکت ها در رده جدید

شرکت‌هایی که میزان فروش آنها کمتر از 55 درصد شرکت‌های اولیه باشد، قبلاً جزء شرکت‌های مولد طبقه‌بندی می‌شدند و بر اساس آیین‌نامه جدید پشتیبانی، این نوع شرکت‌ها می‌توانند از معافیت مالیاتی بهره‌مند شوند.

شرکت های استارت آپی در طبقه بندی جدید تا 5 سال و تا زمانی که در محدوده درآمدی این شرکت ها باشند می توانند در این رده پذیرفته شوند. پیش بینی می شود دانش درآمد شرکت های علم بنیان بر اساس گزارش های مالی سال 1401 به روز شود. در ماه های آینده حدود 10 درصد از شرکت هایی که در حال حاضر در رده جدید ارزیابی می شوند، شرکت های فناورانه یا نوآور خواهند بود. زیرا طبقه بندی اولیه شرکت ها بر اساس اطلاعات موجود از صورت های مالی 1400 می باشد.

72 درصد شاغلان 544 شرکت دانش بنیان/ وضعیت کارکنان در 9 گروه فناوری

فرآیند اشتغال دانش‌آموزان دانش‌بنیان

تعداد شرکت های علمی در سال 1401 به 8260 شرکت رسید که از این تعداد 3905 شرکت دانش کارکنان خود را در اظهارنامه مالیاتی 1400 ثبت کردند. بر اساس این بیانیه، تعداد کارکنان این شرکت ها حدود 266 هزار نفر است و این شرکت ها حدود 86 درصد از درآمد 8 هزار و 260 شرکت را به خود اختصاص داده اند.

بر اساس برآورد خطی تعداد کارکنان شرکت های علم بنیان حدود 306 هزار نفر است.

از سوی دیگر تعداد کارکنان این شرکت ها در 4 سال (از سال 98 تا 1401) 49، 44، 42 و 37 نفر بوده است که می توان نتیجه گرفت که نرخ رشد کارکنان کمتر از نرخ رشد است. تعداد شرکت ها و در این میان شرکت های کوچک بیشتری وجود دارد که سال هاست به عنوان شرکت های علم محور شناخته می شوند.

بر اساس آمار این شرکت بیشترین افزایش تعداد کارکنان در شرکت های علمی به شرح زیر است:

نوع پایگاه دانش نرخ شرکت درصد کارکنان درصد کارکنان
جدید 19.74 درصد است 58.15 درصد است 51.11 درصد است
فناور 6.87 درصد است 28.32 درصد است 27.35 درصد است
کودک نوپا 73.39 درصد است 13.53 درصد است 21.54 درصد است

گزارش این شرکت پاسخ ما را نشان می دهد که کدام دسته فناوری بیشترین افزایش تعداد کارمندان را در جدول زیر داشته است:

دسته فناوری نسبت شرکت نسبت کارکنان درصد کارکنان
نرم افزار و فناوری اطلاعات 21.99 درصد 24.75 درصد است 33.42 درصد است
ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته 21.31 درصد است 23.15 درصد است 19.62 درصد است
مواد شیمیایی و پلیمری پیشرفته 14.02 درصد است 14.74 درصد است 12.61 درصد
برق و الکترونیک 22.74 درصد است 12.82 درصد 8.45 درصد است
پزشکی در زمینه تشخیص و درمان 5.86 درصد 6.07 6.71
بیوتکنولوژی، کشاورزی و صنایع غذایی 4.60 1.57 2.89
تجهیزات پزشکی 4.03 1.49 1.58
خدمات بازرگانی 5.01 1.39 1.91
صنایع خلاق و علوم انسانی 0.45 0.14 0.29

در این گزارش: بررسی مقایسه ای تعداد کارکنان شرکت های علمی نشان می دهد که 72 درصد از کارکنان در 544 شرکت مشغول به کار هستند و به نظر می رسد توسعه شغلی در شرکت های علمی نیازمند برنامه ریزی متفاوتی برای حمایت از سیاست های جذب، حفظ و تقویت است. کارکنان این شرکت ها

72 درصد شاغلان 544 شرکت دانش بنیان/ وضعیت کارکنان در 9 گروه فناوری

انتهای پیام

تیم تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تخصص و تجربه گسترده در زمینه تحلیل‌های اقتصادی هستم. با بهره‌گیری از روش‌های هوشمند و دسترسی به منابع معتبر، سعی می‌کنم تا به شما اخبار و تحلیل‌هایی با رویکردی هوشمندانه و خوانای ارائه دهم. هدفم این است که شما را در تصمیم‌گیری‌های مالی خود همراهی کنم و با اطمینان در مسیر صحیح قرار بگیرید.
دکمه بازگشت به بالا