بین الملل

استقبال کرزی از قطعنامه شورای امنیت درباره «تعامل با طالبان»

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره نحوه تعامل جامعه جهانی با طالبان استقبال کرد.

به گزارش شیمیشی، «حامد کرزی» رئیس‌جمهور پیشین افغانستان از قطعنامهٔ ۲۷۲۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد که «بیانگر احترام به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان و نشان‌دهنده همسویی مجامع جهانی برای یک افغانستان آرام، باثبات و مترقی است»، استقبال کرد.

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه با ارائه پیش‌نویس ژاپن و امارات، قطعنامه چگونگی تعامل با حاکمیت موقت افغانستان را با ۱۳ رأی از ۱۵ رأی به تصویب رساند.

بر اساس اعلام معاون دیدبان حقوق‌بشر، یکی از اهداف این قطعنامه ادغام مجدد کامل افغانستان در جامعه جهانی است، مشروط بر اینکه طالبان به تعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی عمل کند.

در بیانیه دفتر رئیس‌جمهور پیشین افغانستان آمده است: «حامد کرزی همان‌گونه که در این قطعنامه و گزارش ارزیابی مستقل دبیرکل سازمان ملل متحد ذکر گردیده است، تفاهم ملی و تمثیل اراده مردم را راه برقراری صلح و ثبات دائمی در کشور می‌داند و همچنان تعلیم فرزندان کشور اعم از دختران و پسران و سهیم بودن زنان در همه امور جامعه را تضمین‌کننده ترقی و تعالی کشور می‌خواند».

او همچنین با قدردانی از توجه جامعه جهانی به افغانستان، تاکید کرد که در نهایت، «کلید بیرون آمدن از مشکلات و دستیابی به صلح و ثبات دائمی در دست خود افغان‌هاست». 

کرزی در پایان از همه مردم افغانستان و به‌خصوص از حکومت سرپرست خواست «با اتحاد و اتفاق برای آرامی و آبادی کشور و اینکه افغانستان جایگاه شایسته خود را در نظام بین‌المللی احراز کند، تلاش نمایند».

انتهای پیام

نویسنده تحریریه مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با رویکردی منحصر به فرد. با توانایی تحلیلی قوی و طرح سوالات کلیدی، شما را در قلب اتفاقات جهانی قرار می‌دهم. با استفاده از شیوه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده، به شما اخبار جهانی را منتقل می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا