فرهنگ و هنر

استارت‌آپ‌ها 6 برنامه‌ نوآورانه و کاربردی در انتخابات رو کردند

در گزارش آنا بخوانید؛

استارت‌آپ‌ها 6 برنامه‌ نوآورانه و کاربردی در انتخابات رو کردند

فناوران و نوآوران دانشگاهی ۶ ایده استارت‌آپی در حوزه‌های مختلف مرتبط با انتخابات رو کردند که مزایایی ازجمله ارتباط با نامزدها، حذف تقلب در آرا، کاهش هزینه‌های انتخاباتی و … دارد.

خبرگزاری علم و فناوری آنا؛ دانشگاه آزاد اسلامی غرب استان تهران (واحد شهرقدس، ملارد و صفادشت)، نخستین رویداد استارت‌آپی انتخابات کشور را با هدف ارتقای کیفیت و کاهش هزینه‌های برگزاری انتخابات برگزار کرد. این رویداد با حضور دبیر ستاد انتخابات وزارت کشور و رئیس واحدهای شهرقدس، ملارد و صفادشت دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مسئولان این حوزه در سالن اجتماعات فرهنگسرای بعثت شهرداری صفادشت برگزار شد.

در این رویداد که با همکاری دانشگاه آزاد واحد شهرقدس، بخشداری صفادشت و اداره‌کل انتخابات وزارت کشور برگزار شد از ۶ ایده برتر استارت‌آپی که در حوزه‌های مختلف مرتبط با انتخابات ارائه شده بودند، تجلیل شد.

استارت‌آپ‌ها 6 برنامه‌ نوآورانه و کاربردی در انتخابات رو کردند

این ایده‌ها شامل راهکار‌های خلّاقانه برای معرفی نامزدها، تبلیغات انتخاباتی، پشتیبانی از روند انتخابات، بازاریابی سیاسی، نظرسنجی، تحلیل رسانه و انتشار اخبار انتخابات بود.

حامد افشاری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرقدس، ملارد و صفادشت در حاشیه این برنامه بر لزوم ارتباط فناوری و انتخابات تأکید کرد و گفت: گره خوردن رویداد‌های فناورانه با حاکمیت می‌تواند در حوزه انتخابات گفتمان‌ساز باشد و طرحی نو در برگزاری انتخابات‌های پیش‌رو ترسیم کند.

افشاری، این اپلیکیشن‌ها(برنامه‌های کاربردی) را به عنوان نمونه‌های خلاقانه و نوآورانه در حوزه انتخابات برشمرد و هدف این رویداد فناورانه را کاربرد تکنولوژی و نرم افزار در راستای شفافیت و سهولت فرآیند انتخابات بیان کرد.

خبرنگار آنا در این گزارش به بررسی این برنامه‌های کاربردی ارائه‌شده تویط 6 استارت‌آپ پرداخته است که در ادامه پی می‌گیریم.

در کوتاه‌ترین زمان نزدیک‌ترین شعبه اخذ رأی را پیدا کنید

اپلیکیشن(برنامه) نخست که توسط مجید قاسمی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد واحد صفادشت و آیدین رضایی طراحی شده است به شرکت‌کنندگان در انتخابات کمک می‌کند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن نزدیک‌ترین شعبه اخذ رأی را پیدا کرده و در انتخابات شرکت کنند.

استارت‌آپ‌ها 6 برنامه‌ نوآورانه و کاربردی در انتخابات رو کردند

این برنامه کاربردی لیست نامزدهای حوزه انتخابی را قبل از مراجعه در اختیار شهروندان قرار می‌دهد و آگاهی از جمعیت شرکت کنندگان در حوزه انتخاباتی را امکان‌پذیر می‌سازد.

برنامه‌ای که هزینه‌های تبلیغاتی انتخابات را کاهش می‌دهد

برنامه کاربردی دوم با کارکرد تبلیغاتی و اطلاع رسانی برای نامزدهای انتخابات توسط محمد فرشاد از شرکت پیشگامان مشهد ارائه شد. این اپلیکیشن با طراحی ساده و کاربردی، اهداف و برنامه‌های نامزد انتخاباتی را به راحتی و به سرعت به اطلاع شرکت‌کنندگان می‌رساند و هزینه‌های تبلیغاتی را کاهش می‌دهد.

این برنامه علاوه بر کاربرد در زمان انتخابات، قابلیت اطلاع‌رسانی و ارتباط بعد از پیروزی در انتخابات را نیز دارد و می‌تواند نقش یک رسانه ارتباطی را با مردم داشته باشد.

مدیریت اعضای شعب اخذ رأی

(اپلیکیشن) برنامه کاربردی سوم به عنوان سامانه مدیریت اعضای شعب اخذ رأی توسط محمدحسن بختیاری‌فر از شرکت به‌اندیشان کسب و کار هوشمند، طراحی و پیاده سازی شد.

این سامانه یکی از مشکلات برگزارکنندگان انتخابات در ادوار گذشته را حل می‌کند که شناسایی و سازماندهی افراد به عنوان اعضای شعب اخذ رأی بوده است. این سامانه امکان ثبت نام آنلاین افراد علاقه‌مند به مشارکت در برگزاری انتخابات، سازماندهی و چینش افراد منتخب در شعب بر اساس محل سکونت، تحصیلات، سوابق اجرایی قبلی و …، مشاهده شعب پر و خالی روی نقشه، ثبت تأیید اولیه، حضور در دوره، دریافت حکم، حضور در شعبه و دریافت تقدیرنامه برای افراد و گزارش‌ساز پیشرفته برای دریافت گزارش‌های مدنظر از افراد و شعب مورد نظر را فراهم می‌کند.

رأی‌گیری با بلاک‌چین

اپلیکیشن چهارم توسط شرکت فناوران اطلاعات و ارتباطات پیشروآساک معرفی شد. بهنام هادی و حجت حاتمی‌شاه از ارائه دهندگان این طرح، رأی گیری با بلاک‌چین را شیوه متناسب برای انتخابات مردمی معرفی و بیان کردند که بلاک‌چین‌ها نوع جدیدی از پایگاه‌ داده مشترک هستند و در چندین رایانه که از طریق یک شبکه همتا به همتا به هم مرتبط شده‌اند به اشتراک گذاشته می‌شوند؛ بنابراین درحالی‌که یک پایگاه‌داده معمولی در یک مکان ذخیره می‌شود، بلاک‌چین‌ها در مکان‌های زیادی در سراسر جهان ذخیره می‌شوند که باعث غیرمتمرکز شدن آنها می‌شود.

استارت‌آپ‌ها 6 برنامه‌ نوآورانه و کاربردی در انتخابات رو کردند

مزیت تمرکززدایی این شیوه آن است که هیچ شخص یا گروهی نمی‌تواند قبل از اینکه همه اعضا به اجماع برسند، چیزی در بلاکچین قرار دهد. هر اطلاعاتی که در یک بلاک‌چین ذخیره می‌شود، تغییرناپذیر است، به این معنی که هیچ‌کس نمی‌تواند در هیچ زمانی آن را تغییر دهد.

 رأی‌گیری در بستر بلاکچین مزایایی ازجمله رأی‌گیری آسان و سریع از هرکجا، از بین بردن امکان تقلب در آرا، افزایش مشاوره‌ها و نظرسنجی‌های عمومی و کاهش هزینه‌های انتخابات را دارد.

معایب رأی‌گیری بلاک‌چین هم شامل؛ نگرانی در مورد حریم خصوصی رأی دهندگان، صد درصد ضد هک نبودن بلاک‌چین‌ها، اثبات هویت رأی‌دهندگان به بلاکچین و دسترسی کمتر افراد کم برخوردار است.

رأی‌دهندگان با نامزد انتخابات ارتباط برقرار می‌کنند

اپلیکیشن پنجم توسط منوچهر بسحاق از شرکت مکیتس معرفی شد. وی بیان کرد که در انتخابات، رأی‌دهندگان انتظار دارند نامزدها به زبان و سبک امروز با آنها ارتباط برقرار و از رسانه‌های دیجیتال به طور مؤثر استفاده کنند.

بسحاق به آنا گفت: این شرکت برای جذب حمایت رأی‌دهندگان از نرم افزار مدیریت روابط ستاد انتخاباتی CRM استفاده می‌کند که به او امکان می‌دهد با شرکت کنندگان در تماس باشد، نیاز‌ها و نظرات آنها را شناسایی و پیام‌های مناسب و متناسب با جمعیت هدف ارسال کند.

مکتیس وب سایتی جامع برای معرفی برنامه‌ها و فعالیت‌های خود طراحی و پیاده سازی کرده است که بر اساس الزامات حوزه انتخابیه تهران ساخته شده است. این وب سایت به شرکت کنندگان امکان می‌دهد با راحتی اطلاعات در مورد نامزد، برنامه ها، رویداد‌ها و اخبار مربوط به انتخابات را مشاهده و با نامزد ارتباط برقرار کنند.

پروژه‌ای نوآورانه و پیشرو در حوزه فناوری اطلاعات

سامانه برخط انتخابات باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی فارس اپلیکیشن ششم را در این رویداد ارائه کرد.

علیرضا غلامی رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی فارس با همکاری اداره فناوری و اطلاعات این دانشگاه، یک سامانه برخط انتخابات را طراحی و به اجرا رسانده است که قابلیت برگزاری انتخابات به صورت محلی، شهری، استانی و کشوری را دارد.

استارت‌آپ‌ها 6 برنامه‌ نوآورانه و کاربردی در انتخابات رو کردند

این سامانه با تعریف یک انتخابات، محدوده جغرافیایی مشخصی را تعیین می‌کند که فقط افراد همان منطقه می‌توانند در رأی‌گیری شرکت کنند. این عمل با تعریف کد پستی به عنوان یکی از کد‌های شناسایی شخص شرکت کننده در رأی‌گیری امکان‌پذیر است.

اصالت‌سنجی نامزدها با استفاده از کد ملی، شماره تلفن، کد پستی و هر شماره دیگری که متعلق به شخص نامزد است، می‌تواند انجام شود و پس از اصالت‌سنجی کد انتخاباتی به شخص تعلق می‌گیرد.

امکان تبلیغ و معرفی نامزد در فضایی که سامانه در اختیار شخص قرار داده می‌شود، وجود دارد. هر کد ملی فقط یکبار می‌تواند در رأی‌گیری شرکت کند. ارائه‌دهندگان اظهار کردند که این سامانه برخط انتخابات یک پروژه نوآورانه و پیشرو در حوزه فناوری اطلاعات است که می‌تواند به افزایش شفافیت، امنیت و مشارکت مردمی در انتخابات کمک کند.

نشر فرهنگ و هنر

با استفاده از طنز و مرورگرهای زبانی، داستان‌هایی را می‌سازم که عقل و همچنین قلب شما را به لرزه درمی‌آورد.
دکمه بازگشت به بالا