اجتماعی

ارسال اسامی مادران باردار و شیرده نیازمند حمایت غذایی/شارژ۳۵۰ هزار تومانی بن‌کارتهای این مادران

مدیرکل سلامت، بیمه اجتماعی و کمیته امداد بر اجرای طرح «حمایت از مادران باردار و کودکان زیر 2 سال از یک دهم درآمد» از سوی وزارت آموزش و پرورش و اجرای طرح حمایت از باردارهای مبتلا به سوء تغذیه تاکید کرد. مادران شیرده از طرف کمیته امداد گفت: در این مورد شکی نیست. یعنی آن دسته از مادرانی که تحت حمایت کمیته امداد هستند، تحت حمایت وزارت رفاه نیستند.

مسجد احمدلو در گفت وگو با شیمیشی. وی ضمن تشریح طرح های حمایتی کمیته امداد و با بیان اینکه این نهاد طی سال های گذشته طرح های مختلفی را برای حمایت از افراد نیازمند اجرا کرده است، تصریح کرد: طرح امنیت غذایی کودکان بدغذا در سال های گذشته توسط کمیته امداد اجرا شده است. اما امسال این پول در اختیار وزارت رفاه قرار گرفت.

مدیر کل سلامت، بیمه اجتماعی و کمیته امداد یادآور شد: از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش در سال جاری تمامی مادران دهک اول درآمدی را در 8 استان خراسان جنوبی، خراسان شمالی، ایلام، فارس شناسایی کرد. کهگلویه و بویراحمد گلستان، لرستان و هرمزگان را با هم مقایسه کرد و به عنوان پایلوت حساب آنها را 400 هزار تومان شارژ کرد. در این میان کمیته امداد از سال ۱۳۹۸ (پنج سال) با همکاری بنیاد علوی و وزارت بهداشت به طرق مختلف از مادران باردار و شیرده حمایت کرده است.

وی درباره اجرای این طرح گفت: در این طرح 60 هزار مادر باردار و شیرده (از ابتدای بارداری تا 2 سالگی شیردهی) که دچار سوء تغذیه بودند از سوی وزارت بهداشت به آنها معرفی شدند. هیئت مددکاری و افرادی که در صدک 1 تا 5 درآمدی هستند توسط وزارت بهداشت تعیین و به امداد معرفی شده اند و سپس با کمک اعتبارات بنیاد علوی حمایت می شوند.

احمدلو درباره نحوه حمایت از مادران در این طرح توضیح داد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده کارت های بانکی بدون پول مبلغ 350 هزار تومان هزینه می شود. در این راستا برای مادران واجد شرایط پس از شارژ شدن کارت های بانکی پیامک ارسال می شود تا اطلاع رسانی و از فروشگاه ها خرید کنند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به وام هایی که بنیاد علویان در سال جاری به کمیته امداد ارائه کرده است، برای کارت بانکی هر مادر 350 هزار تومان هزینه می شود، گفت: کارت های بانکی مشمولان تا آذرماه به صورت منظم هزینه می شود. و لیست اسامی مادران در آذرماه ارسال شد.

مدیر کل بهداشت، بیمه اجتماعی و درمان کمیته امداد ادامه داد: مادران با درآمد ده تا پنج باید یکی از علائم سوء تغذیه را داشته باشند تا بتوانند این کمک را دریافت کنند. این مادران نیازی به کمک ندارند و اگر وزارت بهداشت آنها را به ما معرفی کند و شرایط ذکر شده را داشته باشند از این خدمات بهره مند خواهند شد.

احمدلو در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه وزارت آموزش و پرورش و کمیته مددکاری طرح حمایتی از مادران باردار و شیرده را به صورت جداگانه اجرا کرده اند، آیا امکان دارد برخی از مادران هم از وزارت رفاه کمک و هم حمایت دریافت کنند؟ همزمان؟ سرگرم کننده؟ وی توضیح داد: در این زمینه اتفاق نظر وجود ندارد. یعنی آن دسته از مادرانی که به آنها کمک می شود تحت حمایت وزارت رفاه نیستند.

انتهای پیام

تیم خبری مقالات اجتماعی

پژوهشگر اجتماعی با نگاهی منطقی و نوآورانه. ارائه دیدگاه‌های تازه درباره تفاوت‌های فرهنگی و مسائل اجتماعی.
دکمه بازگشت به بالا