علمی و پزشکی

ارتباط رنگ و شکل مدفوع با بیماری‌های مختلف

نادیا زکالوند: متخصصین گوارش معمولا بر اساس رنگ و شکل مدفوع احتمال ابتلا به بیماری ها را تشخیص می دهند. البته تغییرات ظاهری مدفوع همیشه خطرناک نیست. اما گوش دادن به آن می تواند در تشخیص زودهنگام بیماری احتمالی و درمان آن موثر باشد.

1. مدفوع مانند سنگ و سنگ

وقتی مدفوع سفت می شود و شبیه سنگ می شود، نشان دهنده یبوست است. همچنین اگر مقدار کمی در روز دفع شود، یبوست دارید.

روده بزرگ با جذب آب، مدفوع را حرکت می دهد. اگر انقباض ماهیچه های روده بزرگ به درستی عمل نکند، مواد زائد روده سخت تر و نازک تر از حد معمول می شود و در نتیجه رنگ سنگ و سنگ می شود و به راحتی از بدن خارج نمی شود.

2. تغییر رنگ در مدفوع

تغییر رنگ مدفوع یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی است که به متخصص گوارش مراجعه می کنند. غذاهای خورده شده و نوع باکتری موجود در روده بزرگ و همچنین رنگ های خوراکی از مهمترین دلایل تغییر رنگ مدفوع هستند و به همین دلیل به عنوان آماده شدن بیمار برای کولونوسکوپی نامیده می شود. یک روز قبل از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که رنگ خاصی دارند خودداری کنید.

اکثر تغییرات رنگ مدفوع جای نگرانی ندارد. اما اگر مدفوع سیاه یا خونی است، این نشانه بیماری در دستگاه گوارش است و باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. با این حال، قهوه ای روشن تا تیره سالم ترین رنگ مدفوع است.

سایر رنگ های یقه:

  • ورق یا خاک رس: بیماری سلیاک یا پانکراس احتمالی
  • نارنجی: امکان انسداد مجاری صفراوی یا مصرف قرص های ضد اسید وجود دارد
  • زرد یا سبز: غذای چرب نشان دهنده وجود انگل یا اضطراب است
  • وجود لکه های سفید یا مخاط در گردن: نشانه مصرف دارو یا مشکل در خوردن غذا است
  • قرمز روشن تا تیره: نشان دهنده وجود خون در دستگاه گوارش است (البته اگر غذاهایی مانند لیپوماتیک مصرف کرده باشید، رگه های قرمز رنگ در مدفوع ظاهر می شود.

3. غذاهای سیاه و ترد

هنگامی که مکمل های آهن یا برخی داروها (مانند بیسموت) مصرف می شود، رنگ مدفوع سیاه و نازک می شود. اما اگر رنگ مدفوع بدون استفاده از چنین داروهایی سیاه و تیره باشد، به معنای خونریزی در قسمتی از دستگاه گوارش (معده یا روده کوچک) است.

4. غذاهای چرب

اگر مدفوع شما چرب و چسبیده به سنگ توالت است، این نشانه آن است که بدن شما ممکن است نتواند روغن را به درستی هضم کند. این مشکل ممکن است ناشی از عفونت، سوءتغذیه به دلیل بیماری سلیاک یا مشکلی در لوزالمعده مانند سرطان پانکراس یا پانکراتیت (التهاب پانکراس) باشد.

5. مدل گردن مداد

اگر مدفوع گهگاه به شکل مداد باریک است، جای نگرانی نیست. این وضعیت با انقباضات عضلانی روده بزرگ در هنگام دفع مواد زائد همراه است. اما اگر این تغییر مدفوع خیلی ناگهانی رخ دهد، نشانه انسداد روده بزرگ است و باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

منبع:

هاپکینز پزشکی

Healthdirect

تیم خبری مقالات علمی

به عنوان نویسنده علمی و پزشکی، با استفاده از الگوریتم BERT گوگل، هدفم این است که متونی را ارائه دهم که علاقه شما را به علم پزشکی تحریک کند و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهم.
دکمه بازگشت به بالا