بین الملل

ادعای وبگاه‌های نظامی؛ احتمال فروش ده‌ها «جنگنده سوخو-35» به ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری آنلاین شیمیشی، چند سایت خصوصی امور نظامی روز سه شنبه مدعی شدند روسیه می تواند هواپیماهای سوخو-35 اس ای را به ایران بفروشد.

روسیه از ترکیه و الجزایر خواسته است که جنگنده های سوخو-35 اس ای را بفروشد اما به دلیل وضعیت خطرناک خاورمیانه خواستار فروش چندین جنگنده به ایران شده است.

این گزارش مدعی است روسیه حداقل 24 فروند جنگنده سوخو-35 به ایران می فروشد. در ابتدا قرار بود این هواپیماهای جنگی به مصر فروخته شوند، اما آمریکا تهدید کرد که مصر را تحریم خواهد کرد. بنابراین 15 فروند از این جنگنده‌ها که اکنون آماده هستند، احتمالاً در اوایل سال آینده بر اساس یک توافق دوجانبه به ایران نقل مکان خواهند کرد.

این وب سایت می گوید: «رژیم، اسرائیل و عربستان سعودی احتمالاً توجه خود را به انتقال این هواپیماها به ایران معطوف خواهند کرد، زیرا آنها از توانایی های سوخو-35 آگاه هستند. روسیه در ماه اکتبر چهار فروند جنگنده سوخو-35 را در سوریه مستقر کرد و امیدوار است بتواند به دولت اسد کمک کند.

در این گزارش آمده است که ایرانی ها قبل از راه اندازی سوخو-35 نیاز به آموزش های زیادی دارند، اما در نهایت این جنگنده در زمان فروش ایران وارد خدمت ایران خواهد شد. این جنگنده یک ارتقاء بزرگ برای نیروی هوایی ایران خواهد بود که معمولاً از اف-14 تامکت، اف-4 فانتوم و میگ-29 در میان طیف وسیعی از جت های جنگنده قدیمی استفاده می کند.

سوخو-35 توانایی انجام یک سری از سخت ترین مانورها با بالاترین کیفیت. شرکت رند مستقر در ایالات متحده پس از بررسی در سال 2008، سوخو-35 را بالاتر از اف-35 نامید. در مورد این ادعاها، لاکهید مارتین و وزارت دفاع ایالات متحده این ادعاها را بی‌اساس رد کردند و ادعا کردند که علاوه بر F-22، F-35 در جنگ هوایی 4 برابر پیشرفته‌تر است.

شورای آتلانتیک اخیرا درباره خرید تسلیحات ایران از روسیه اظهار نظر کرده و نوشته است که آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا معتقد است که ایران خواهان خرید جنگنده سوخو-30، هواپیمای آموزشی یاک-130، تی-90، تانک اس.400 است. -سیستم دفاع موشکی هوایی و سامانه های دفاع موشکی متحرک K-300 Bastion.

انتهای پیام/ ماین را برای صفحه اول توصیه کنید

دکمه بازگشت به بالا