علمی و پزشکی

ابتلای کودکان به سنگ کلیه و راه‌کارهای درمانی آن

درمان سنگ کلیه در نوزادان و کودکان به اندازه و نوع سنگ بستگی دارد. در مرحله اول، متخصص سعی می کند از یک روش کم تهاجمی به عنوان دارو برای درمان استفاده کند. اگر سنگ بزرگ باشد، جراحی توصیه می شود. این عمل نیز به روش های مختلفی انجام می شود که در این مقاله از دانشکده پزشکی به آن اشاره شده است.

علت سنگ کلیه در کودکان چیست؟

سنگ کلیه رسوبات نمک، نمک و مواد معدنی است. در واقع وقتی ادرار غلیظ می شود، این مواد متبلور شده و سپس به سنگ تبدیل می شوند. بروز این مشکل در بزرگسالان بیشتر است، اما برخی از کودکان در هر سنی ممکن است به آن مبتلا شوند. بروز این بیماری در کودکان بیشتر دلایل ژنتیکی و زمینه ای دارد. روش های زیر احتمال ایجاد سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد:

بیماری دستگاه ادراری

برخی از کودکان از نقص سیستم ادراری رنج می برند. این مشکل می تواند مجاری ادراری را مسدود کند. تجمع ادرار نیز زمینه ساز تشکیل سنگ کلیه است.

غذای بد

مصرف زیاد نمک و شیرینی در کودکان باعث ایجاد سنگ کلیه می شود. غذاهای غنی از نمک باعث ایجاد سنگ های کلسیمی در سیستم ادراری می شوند.

عدم ورزش

عامل مهمی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد، بی حرکتی کودکان است. کودکان اضافه وزن و چاقی دارند، بنابراین با این بیماری مواجه هستند.

کم آبی بدن

هر چه مایعات کمتری بنوشید، ادرارتان اسیدی تر و غلیظ تر می شود. به همین دلیل خطر ابتلا به سنگ کلیه نیز افزایش می یابد.

بیماری های متابولیک

یکی از شایع ترین علل ایجاد سنگ کلیه در کودکان، اختلالات متابولیک است. این مشکل باعث دفع بیش از حد کلسیم از ادرار می شود، بنابراین کودکان مستعد ابتلا به سنگ های کلسیمی هستند. دفع بیش از حد سیستین از طریق ادرار به دلیل کمبود آنزیم در تجزیه اگزالات عامل دیگری است که خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان افزایش می دهد. این ماده باعث تشکیل کریستال در ادرار می شود. سیستئین همچنین یک اسید آمینه (یکی از اجزای پروتئین) است که در منابع غذایی مانند لبنیات، تخم مرغ، پیاز و کلم یافت می شود.

اندازه این سنگ ها می تواند از یک اینچ تا چند سانتی متر متغیر باشد. سنگ های کوچک معمولاً از طریق جریان ادرار از بدن خارج می شوند. بیمار ممکن است هنگام ادرار و مدفوع درد داشته باشد و ممکن است کمی خونریزی کند. اما سنگ های بزرگ نیاز به درمان دارند. علاوه بر این، احتمال بروز مشکلات دیگری مانند انسداد ادرار یا عفونت مجاری ادراری نیز وجود دارد. اگزالات یک ماده طبیعی است که در بیشتر غذاها یافت می شود.

برای نوبت دهی آنلاین و مشاوره با متخصص اطفال و کلیه می توانید به سایت نوبت دهی درمانکده مراجعه کنید. در این وب سایت مشاوره با کارشناسان به صورت متنی و صوتی انجام می شود. همچنین با کسب اطلاعات از کارشناسان، شانس بیشتری برای انتخاب پزشک متخصص خواهید داشت.

علت سنگ کلیه در کودکان زیر یک سال چیست؟

سنگ کلیه در نوزادانی که نارس و با وزن کم به دنیا می آیند بیشتر دیده می شود. قرار گرفتن بر روی دستگاه اکسیژن و مصرف برخی داروهای پزشکی خطر ابتلا به این بیماری را در آنها افزایش می دهد. همچنین بد نیست بدانید که بین سنگ کلیه و شیرخشک رابطه معناداری وجود دارد. شیرخشک های حاوی ملامین خطر ابتلا به سنگ کلیه را در کودکان زیر یک سال افزایش می دهد. ملامین یک ماده شیمیایی آلی است که نیتروژن بالایی دارد. این ماده نشان می دهد که سطح پروتئین موجود در غذا دقیقاً بالا نیست.

درمان سنگ کلیه در کودکان چگونه است؟

بسته به نوع سنگ و اندازه آن، پزشک متخصص یک روش درمانی را توصیه می کند:

نوشیدن مایعات

اگر سنگ کوچک است، مصرف مایعات و ورزش به عنوان اولین راه حل برای بیمار توصیه می شود. به این ترتیب سنگ جاری شده و در ادرار خارج می شود. درد و مقداری خونریزی وجود ندارد. پزشک همچنین نوشیدن مایعات را برای رقیق کردن ادرار و جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه توصیه می کند.

درمان سنگ کلیه در کودکان

استفاده از محلول خوراکی پلی سیترات پتاسیم در درمان سنگ کلیه در کودکان مورد توجه قرار می گیرد. در ابتدا مقدار دارو با توجه به وزن کودک تعیین خواهد شد، برای هر کیلوگرم یک میلی لیتر دارو محاسبه می شود. سپس با اندازه گیری سطح PH ادرار، مقدار دارو افزایش می یابد.

برای رزرو نوبت با بهترین پزشک کلیه در تهران می توانید از خدمات آنلاین کلینیک سلامت استفاده کنید. درمانکده مرکز درمانی نیست اما با پزشکان متخصص در سراسر استان تهران همکاری می کند. با مراجعه به وب سایت این مجموعه به راحتی می توانید به صورت آنلاین با پزشک متخصص نوبت بگیرید.

سنگ کلیه در کودکان خراب می شود

در این تکنیک از امواج صوتی برای شکستن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می شود. سپس سنگ های کوچک از طریق ادرار عبور می کنند. این روش درمانی دردناک است و بین 45 تا 60 دقیقه طول می کشد.

جراحی سنگ کلیه

گاهی اوقات سنگ کلیه به قدری بزرگ است که ادرار را مسدود کرده و باعث عفونت مجاری ادراری می شود. معمولا برای برداشتن این سنگ ها از جراحی استفاده می شود. جراحی را می توان با یورتروسکوپی، از راه پوست و جراحی باز انجام داد.

اورتروسکوپی

این تکنیک از یک دوربین خوب و ابزاری مانند سبد برای یافتن و برداشتن سنگ ها استفاده می کند. دوربین ها و ابزار پزشکی از طریق مثانه و مجرای ادرار به کلیه ها هدایت می شوند. اگر سنگ ها بزرگ باشند ابتدا با لیزر به قطعات کوچکتر خرد می شوند. این جراحی نیازی به بستری شدن ندارد و بیمار در همان روز مرخص می شود.

جراحی سنگ کلیه از راه پوست PCNL

این تکنیک نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در طی آن یک برش یک سانتی متری روی پوست در ناحیه کمر یا پهلو ایجاد می شود. دوربین ها و ابزار پزشکی از طریق این سوراخ به سمت سنگ کلیه هدایت می شوند. دستگاه پزشکی به دلیل ظرفیت مکش می تواند سنگ ها را جدا کند. به این ترتیب بیمار باید 2-4 روز در بیمارستان بماند.

جراحی باز برای درمان سنگ کلیه

در حال حاضر استفاده از این روش کمتر مورد توجه قرار می گیرد. اگر سنگ کلیه بسیار بزرگ است و به سایر روش های درمانی پاسخ نمی دهد، جراحی باز به عنوان یک راه حل موثر توصیه می شود.

چگونه می توانم به صورت آنلاین از متخصص اورولوژی وقت بگیرم؟

جهت رزرو آنلاین پزشک اورولوژی و سایر متخصصین از جمله دکتر خون (انکولوژی) شما گزینه های زیادی دارید. استفاده از خدمات سلامت آنلاین درمانکده می تواند گزینه خوبی باشد. درمانکده پل ارتباطی شما با پزشکان متخصص شاغل در سراسر استان تهران است. در صورت لزوم، می توانید از خدمات آزمایش در کلینیک نیز استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا