آینده ارز دیجیتال بیت کوین

بیت کوین یا پادشاه ارزهای دیجیتال با نماد BTC نیاز به معرفی ندارد. زیرا تمامی کاربران ارزهای دیجیتال با این کوین آشنا هستند و روند آن را به عنوان محرک جهت مارکت ارز دیجیتال پیگیری می‌کنند. به صورت کلی می‌توان گفت روند از نظر صعودی یا نزولی توسط بیت کوین مشخص می‌شود. علت این امر هم این است که بیت‌کوین برترین رمزارز از نظر ارزش بازار بوده و حجم زیادی از سرمایه وارد شده به بازار رمزارزها، در بیت‌کوین ذخیره شده که اصطلاحا تسلط بیت‌کوین بر این بازار را نشان می‌دهد.

آینده بیت کوین می‌تواند نقشه راه مناسبی برای بررسی آینده بازار ارزهای دیجیتال و کاربران آن باشد. در این مقاله به بررسی سناریو‌های محتمل بر آینده بیت کوین در جهان و ایران می‌پردازیم و نظرات تحلیل‌گران شناخته شده در این حوزه را بررسی می‌کنیم.

آینده ارز دیجیتال بیت کوین چگونه خواهد بود؟

به صورت مداوم از کارشناسان ارز دیجیتال پرسیده می‌شود که «آیا بیت کوین همچنان پادشاه ارزهای دیجیتال خواهد بود؟ آینده آن چه خواهد شد؟» اینکه آیا بیت کوین به راه خود ادامه می‌دهد یا خیر، به عوامل زیاد بستگی دارد و موارد زیادی هستند که بر تاثیر‌گذار هستند. در ادامه سعی شده است تا حد امکان این عوامل را معرفی کنیم.

نه تنها بیت‌کوین، بلکه کل بازار ارزهای دیجیتال به دلیل فروپاشی‌ برخی پروژه‌های برتر در دنیای رمزارزها در سال 2022، تورم بالا، افزایش نرخ بهره در سراسر جهان و سخت‌تر شدن قوانین مالیاتی توسط بانک‌های مرکزی، از «زمستان ارز دیجیتال» رنج می‌برند. البته از اوایل ۲۰۲۳ قیمت بیت‌کوین شروع به رشد کرده و بالای ۳۰ هزار دلار معامله می‌شود. از این جهت، تا حد قابل قبولی از روند نزولی زمستان سال گذشته را جبران کرده است. در نتیجه، با توجه به روند اخیر این رمزارز برتر و رویدادهای پیش روی آن از جمله: ، احتمال تایید ای تی اف‌‌های بیت‌کوین و… کارشناسان چشم‌انداز مثبتی به آینده بیت کوین و کل بازار رمزارزها دارند.

کارشناسان بهبود بلندمدتی را برای بازار رمزارزها پیش‌بینی می‌کنند و کاربران را تشویق می‌کنند تا بیت‌کوین را در سطوح قیمت فعلی خریداری کنند. در ادامه آینده قیمت بیت کوین را بر اساس تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال بررسی خواهیم کرد. همچینین می‌توانید برای اطلاع از مقاله‌ای که با این موضوع وبلاگ صرافی ارز دیجیتال ایرانیکارت را مطالعه کنید

عوامل بنیادی موثر در روند بازار بیت کوین

قیمت بیت کوین تحت تاثیر بسیاری از عوامل بازار از جمله عرضه و تقاضا قرار دارد. در ادامه لیستی از عواملی که بر قیمت بیت کوین تأثیر گذارند، توضیح داده شده است.

  • اخبار بنیادی بازار ارزهای ارز دیجیتال
  • پذیرش نهادی بیت کوین
  • موارد مربوط به قانون‌گذاری رمزارزها در کشورهای مختلف
  • موارد تاثیرگذار به بازار‌های ریسکی مانند: سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا
  • پیشرفت تکنولوژیکی و شبکه بیت‌کوین مانند: کاهش کارمزدها، افزایش مقیاس‌پذیری و…

شاید یکی از مهم‌ترین سوالاتی که بررسی باید جواب داد این‌است که آیا قیمت بیت کوین می‌تواند به صفر برسد؟ جواب این سوال نیاز به توضیح زیادی دارد که در این مقاله نمی‌گنجد و در مطلبی به صورت جدا آن را بررسی کرده‌ایم

آینده ارز دیجیتال بیت کوین بر اساس تحلیل‌های تکنیکال

ارز دیجیتال بیت‌‎کوین پس از رشد چشمگیری که در دوران رونق بازار رمزارزها در سال ۲۰۲۱ داشت، با کاهش شدیدی در سال 2022 مواجه شد؛ طوری که از محدوده بالای ۶۹ هزار دلار به کمتر از ۱۶ هزار دلار رسید، ریزشی که معادل 76 درصد کاهش قیمت بود. با این وجود، از اواخر سال ۲۰۲۲ وارد یک روند صعود شد و تا این ماه از سال ۲۰۲۴ که تقریبا بیش از یک سال و ۳ ماه گذشته است، دوباره خود را به بالای ۶۹ هزار دلار رساند. بیت کوین توانست در فصل اول 2024 قیمت خود را به سطح تاریخی جدید 73٬700 دلار رشد دهد. به دنبال این صعود قابل‌توجه، قیمت BTC در طول چند هفته اخیر مجددا فاز اصلاحی به خود گرفته و در زمان نوشتن این متن به سطح 60 هزار دلار کاهش یافته است.

به گفته برخی کارشناسان به نظر می‌رسد، اصلاح قیمتی که بیت کوین اخیرا در پیش گرفته است، می‌تواند قیمت آن را تا محدوده 52 هزار دلار کاهش دهد. سپس به ادامه روند صعودی خود بپردازد. با این وجود در صورتی که تا چند روز آینده به بالای سطح 70 هزار دلار برگردد و در این محدوده تثبیت شود، احتمال تحقق سناریوی صعود بیت کوین به 100 هزار دلار افزایش می‎‌‌یابد.

در عوض اگر بیت‌کوین نتواند خود را در بالای محدوده ۷۰ هزار دلار تثبیت کند، این امکان وجود دارد که یک اصلاح قیمت میان مدت به دنبال داشته باشد؛ در این اصلاح قیمت، احتمالا بیت کوین تا اولین محدوده مقاومتی فعلی خود یعنی سطح 50 هزار دلار ریزش کند. در صورت شکست 50 هزار دلار به سمت پایین‌تر، پتانسیل کاهش قیمت تا 40 هزار دلار وجود دارد.

در تصویر زیر، یک نتیجه کلی از شاخص‌های تجزیه و تحلیل تکنیکالی بیت‌کوین توسط را مشاهده می‌کنید که در لحظه به روز می‌شود؛ این معیار طیف گسترده‌ای از شاخص‌های تکنیکالی مختلف مانند میانگین متحرک، نوسانگرها و… برای ارائه تحلیل خود استفاده می‌کند.

پیش‌بینی‌های آینده ارز دیجیتال از نظر فاندامنتالیست‌ها نشان می‌دهد که این ارز به احتمال زیاد تا سال 2025 به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید. در ظاهر، بازار ارز دیجیتال همیشه در حال توسعه است. چرا که کسب‌وکارهای بیشتری محصولات و خدمات مرتبط با رمزارز را معرفی می‌کنند. برخلاف اتریوم یا سولانا، بیت‌کوین از مزیت اینکه یک اکوسیستم گسترده از محصولات و خدمات دیجیتالی بسیار متنوع باشد، نیست. البته این همان چیزی است که ادعا می‌کند (بیت کوین یک ارز دیجیتال است، نه بیشتر، نه کمتر). رشد چشمگیر روزهای اخیر قیمت بیت کوین، همراه با افزایش قابل توجه احساسات مثبت در کل بازار رمزارزها، هیجان زیادی را در میان معامله گران ارز دیجیتال ایجاد کرده است.

پیش بینی تحلیل گران برجسته از آینده ارز دیجیتال بیت کوین

بیت کوین اولین سیستم پولی است که به درستی مهندسی شده است. پیش بینی ۲۵۰٪ رشد قیمت دارم.

Dennis Porter

بیت کوین به آرامی از طریق زیرساخت‌های مالی و انرژی در سراسر کره زمین نفوذ می‌کند. قیمت آن در سال ۲۰۲۵ حدود ۲۸۰ هزار دلار خواهد بود!

من طلا، نقره و بیت کوین را توصیه می‌کنم.

پیش بینی قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۳۰

آینده قیمت بیت کوین از نظر کارشناسان برتر ارز دیجیتال عبارتند از:

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴

با توجه به پیش‌بینی‌های قیمتی ارائه شده در پلتفرم‌های مطرح نظیر ، بیت‌کوین در این سال به طور متوسط 77،000 هزار دلار قیمت خواهد داشت. همچنین قیمت بیت‌کوین می‌تواند با حداکثر سطح 120،000 دلار با حداقل قیمت 35،000 دلار در سال ۲۰۲۴ معامله شود.

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۵

انتظار می‌رود قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۵ بین سقف 140،449 و کف 61،357 دلار معامله شود. همچنین میانگین قیمت بیت کوین در این سال ممکن است 95،903 هزار دلار باشد.

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۶

با توجه به پیش بینی‌های قیمت کارشناسان، بیت کوین احتمالا در سال ۲۰۲۶ حداکثر قیمت 155،284 دلار و حداقل قیمت 82،522 دلار را تجربه کند. همچنین، میانگین ارزش معاملات ممکن است حدود 115،569 دلار باشد. رشد قابل توجهی در قیمت بیت کوین برای این سال مورد انتظار است.

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۷

برای سال ۲۰۲۷، حداقل ارزش بیت کوین حدود 152,837 دلار، حداکثر قیمت 169,047 دلار و متوسط قیمت این رمزارز در سطح 160,942 دلار پیش بینی شده است.

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۸

کمترین قیمت بیت کوین 174,063 و حداکثر قیمت آن 192,908 دلار برای سال ۲۰۲۸ در نظر گرفته شده است. همچنین میانگین قیمت بیت‌کوین در این سال در محدوده 183,485 دلار خواهد بود.

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۹

طبق پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین و تحلیل‌های تکنیکالی این رمزارز، قیمت آن در سال ۲۰۲۹، حداقل 192٬430 و حداکثر 239,559 دلار در نظر گرفته شده است. در حالی که میانگین قیمت پیش بینی شده برای این رمزارز در سال ۲۰۲۹، سطح 222,096 دلار در نظر گرفته شده است.

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۳۰

بر اساس پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۳۰، انتظار می‌رود که این توکن به حداکثر ارزش معاملاتی 347,783 دلار با حداقل ارزش 205٬306 دلار برسد. میانگین قیمت می‌تواند در سطح 312,767 هزار دلار در نظر گرفته شود.

چالش‌های پیش روی بیت کوین

بیت کوین نیز مانند سایر ارزهای دیجیتال در مسیر آینده خود چالش‌های فراوانی دارد. چالش‌هایی که ممکن است جایگاه آن را در بازار دستخوش تغییر کند. در ادامه مهم‌ترین چالش‌های بیت کوین که شامل رقبا، احتمال فیلیپینگ، قوانین کشورها، هاوینگ و محیط زیست است را بررسی می‌کنیم.

رقبای آینده بیت کوین

بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال برتر با بیشترین ارزش بازار، دارای 3 رقیب اصلی که در ادامه به  معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

اتریوم

در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۲، اتریوم انتقال مورد انتظار خود را به روش اعتبارسنجی اثبات سهام (PoS) تکمیل کرد. PoS انرژی کمتری دارد. همچنین بلاک چین را کارآمدتر می‌کند و به آن اجازه می‌دهد مقیاس بهتری داشته باشد. اتر که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد، در حال حاضر دومین ارز دیجیتال بزرگ پس از بیت کوین از نظر ارزش بازار است، اگرچه با اختلاف قابل توجهی از ارز دیجیتال بیت کوین عقب است. شما می‌توانید برای و 1000 رمزارز دیگر از طریق صرافی ایرانیکارت اقدام کنید.

ریپل

توکن اصلی برای XRP Ledger است که به عنوان یک سیستم پرداخت توسط Ripple در سال ۲۰۱۲ ایجاد شد. XRP Ledger از مکانیزم اجماع به نام XRP Ledger Consensus Protocol استفاده می‌کند که از اثبات کار یا اثبات سهام استفاده نمی‌کند. در عوض، برنامه‌های مشتری، تراکنش‌ها را امضا کرده و به سرورهای دفتر کل ارسال می‌کنند. سپس سرورها تراکنش‌ها را مقایسه می‌کنند و نتیجه می‌گیرند که تراکنش‌ها کاندید ورود به دفتر هستند. پس از آن سرورها نامزدهای تراکنش را به اعتبارسنجی‌ها می‌فرستند تا توافق کنند که سرورها تراکنش‌ها را درست انجام داده و نسخه دفتر کل را ثبت کنند.
از آنجایی که ریپل نیز یک شبکه پرداخت بین المللی است، یکی از رقبای مهم بیت کوین محسوب می‌شود.

کاردانو

تیم پشت کاردانو زنجیره بلوکی خود را از طریق آزمایش‌های گسترده و تحقیقات بررسی شده ایجاد کرد. محققان پشت این پروژه بیش از ۱۲۰ مقاله در مورد فناوری بلاک چین در موضوعات مختلف نوشته‌اند. در بین همتایان اثبات سهام خود و سایر ارزهای دیجیتال برتر، بسیار چشمگیر است. کاردانو همچنین لقب «قاتل اتریوم» را به خود اختصاص داده است، زیرا گفته می‌شود بلاک چین آن توانایی بیشتری دارد. گفته می‌شود، کاردانو هنوز در مراحل اولیه خود است. هدف کاردانو این است که با ایجاد محصولات DeFi و ارائه راه‌حل‌هایی برای قابلیت همکاری بلاکچینی و قراردادهای قانونی، سیستم عامل مالی جهانی باشد.

احتمال وقوع فلیپنینگ؛ آیا اتریوم جایگاه بیت کوین را تصاحب می‌کند؟

بسیاری از تحلیلگران ارز دیجیتال فکر می‌کنند که کاهش مداوم قیمت بیت کوین ممکن است موقعیت آن را در بازار ارزهای دیجیتال با اتریوم عوض کند. ادغام ETH ۲.۰ قبلاً راه اندازی شده است و انتظار می‌رود مقیاس‌پذیری و سرعت شبکه اتریوم  را بهبود بخشد. همین ممکن است آینده بیت کوین را تحت تاثیر قرار دهد.

کارشناسان بر این باورند که BTC و ETH باید با هم وجود داشته باشند. بیش از نیمی از صنعت ارزهای دیجیتال مبتنی بر اتریوم ساخته شده است و پس از این ادغام، رشد بیشتری خواهد داشت. بنابراین بله ممکن است این احتمال وجود داشته باشد که اتریوم بتواند بیت کوین را تغییر دهد، اما بیت کوین در همچنان در صدر باقی خواهد ماند.

عده‌ی دیگری از کارشناسان معتقدند که هیچ راهی وجود ندارد که اتریوم بتواند جایگاه بیت کوین را تغییر دهد. بنیانگذار Coin Crunch، یک پلتفرم رسانه ارز دیجیتال، می‌گوید.

دکمه بازگشت به بالا