استان ها

آیا برنامه‌های اقتصادی اردوغان تغییر خواهد کرد؟

آیا برنامه‌های اقتصادی اردوغان تغییر خواهد کرد؟

حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه به رهبری اردوغان اداره چندین شهر اصلی از جمله استانبول و آنکارا را از دست داد که کارشنناسان از آن به‌عنوان یک «شکست بی‌سابقه» توصیف کردند.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری آنا، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، علیرغم شکست غیرمنتظره در انتخابات سراسری این کشور، بر تعهد خود برای پیشبرد اجرای برنامه اقتصادی خود تأکید کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، حزب حاکم عدالت و توسعه اردوغان اداره چندین شهر اصلی شهر از جمله استانبول و آنکارا را به نفع مخالفان از دست داد که به‌عنوان یک “شکست بی‌سابقه” توصیف شد.

در پاسخ به این شکست، اردوغان متعهد شد که به تیم اقتصادی خود زمان بیشتری برای اجرای اقدامات با هدف معکوس کردن رکود اقتصادی بدهد و خوش‌بینی خود را برای دیدن نتایج مثبت در نیمه دوم سال ابراز کرد.

لیر ترکیه شاهد افزایش قابل توجهی در برابر دلار بود و در بحبوحه معاملات ضعیف به دلیل تعطیلات عید پاک در بازار‌های اروپایی تا ۲.۲ درصد افزایش یافت.

این ارز با ۱.۳ درصد افزایش به ۳۱.۹۶ در هر دلار رسید و به بهترین ارز در بازار‌های نوظهور تبدیل شد.

حسنین مالک، یک استراتژیست به بلومبرگ تأکید کرد که شکست اردوغان در انتخابات محلی تأثیراتی بر شکل‌گیری سیاست‌های کلان اقتصادی دارد.

وی همچنین تأکید کرد که مقابله با تورم به یک اولویت سیاسی و اقتصادی تبدیل شده است که نشان‌دهنده تغییر احتمالی به سمت سیاست‌های متعارف در کوتاه‌مدت است.

پیش‌تر رئیس‌جمهور ترکیه برنامه میان مدت  3 ساله خود را برای مهار تورم و افزایش درآمدها تدوین کرده بود که در آن 4 محور زیر به عنوان محورهای اصلی در نظر گرفته شده بودند.

1- جبران خسارتهای ناشی از بلایای طبیعی از جمله زمین لرزه و کاستن از ریسک بلایای طبیعی و آمادگی برای مقابله با آنها

2- حفظ ثبات اقتصادی

3- یک رقمی کردن تورم

4- رشد سرمایه گذاری، تولید و صادرات و اشتغالزایی ، تقویت عدالت و رفاه اجتماعی

دکمه بازگشت به بالا